Przyczynami powstawania cellulitu mogą być zaburzenia w mikrokrążeniu organizmu. Za ich sprawą dochodzi do obrzęków i zastojów krwi, co prowadzi do zmian w tkankowej przemianie materii. Ciało mniej skutecznie pozbywa się toksyn, które odkładają się w tłuszczowej tkance, a ona zaczyna się widocznie rozrastać. Dochodzi do pofałdowania powierzchni tkanki tłuszczowej łącznej - powstania cellulitu. W jego zaawansowanym etapie na powierzchni tkanki powstają guzki i zwłóknienia, dość trudne do wyleczenia.
Do czynników sprzyjających rozwojowi tzw. "skórki pomarańczowej" należą przede wszystkim problemy hormonalne. Z tego powodu na dolegliwość cierpią o wiele częściej kobiety niż mężczyźni (na 10 osób cellulit ma 9 pań i tylko 1 pan). Kolejnym czynnikiem predysponującym do powstawania tego typu zmian jest zła dieta, zwłaszcza obfitująca w żywność przetworzoną, słodycze oraz mięso wzmacniane hormonalnie i antybiotykowo. Niekorzystny jest też brak wysiłku fizycznego, który wpływa na zaburzenia krążenia i odkładanie się tłuszczów. Nie bez znaczenia pozostaje również noszenie obuwia na wysokim obcasie oraz zbyt obcisłej odzieży.
Zatem, by skutecznie walczyć z cellulitem, warto zmienić dietę, tryb życia oraz odzież. Rozwiązaniem wzmacniającym efekty może być udanie się do gabinetu medycyny estetycznej i poddanie się jednemu ze specjalistycznych zabiegów, takich jak np. endermologia LPG lipomasaż.
Czym jest endermologia LPG?
Endermologia LPG jest formą lipomasażu rolkowego skóry. Jego działanie wspomagane jest przez podciśnienie formujące i konturujące ciało, a także drenujące i ujędrniające sylwetkę. Połączenie tradycyjnego masażu manualnego, podciśnienia i precyzji – zapewnianej przez program komputerowy – oraz użycie kombinezonu ochronnego, to duża siła oddziaływania. A to zwiększa szansę na pozbycie się trudnego do usunięcia tłuszczu, opornego na treningi oraz dietę.
Zabieg endermologii LPG lipomasaż jest bezbolesny, przyjemny dla pacjenta, a przy tym - dzięki specjalnej budowie głowicy urządzenia - precyzyjnie docierający na określoną głębokość skóry. W jego trakcie dochodzi do stymulacji tłuszczowej tkanki, po czym organizm wydala ją w ramach procesów metabolicznych. Już po pierwszym zabiegu zwiększa się dotlenienie ciała oraz produkcja nowych włókien kolagenowych. Poza tym cały proces działa relaksacyjnie, zmniejszając napięcia mięśniowe i łagodząc bóle kręgosłupa.
Endermologia LPG nie wymaga wcześniejszych przygotowań. Po zakończeniu procesu zabiegowego na ciele pacjenta mogą pozostać nieduże siniaki, a sama skóra może być miejscami nadwrażliwa. Dolegliwości znikną już po ok. 3 dniach. W tym czasie powinno się pić do 2,5 litra niegazowanej wody dziennie, zwiększyć ilość aktywności fizycznej oraz nawilżać i ujędrniać skórę w leczonej okolicy.
Osoby, które nie powinny poddawać się zabiegowi, to przede wszystkim ludzie dotknięci problemem nowotworu skóry, pacjenci z zapaleniem żył, przyjmujący leki przeciwzakrzepowe i cierpiący na przepukliny, jak również kobiety w ciąży i karmiące piersią (do 7 miesięcy po cesarskim cięciu i do 5 miesięcy po porodzie naturalnym). Przeciwwskazaniem są też uszkodzenia skóry.
Ile trwa zabieg i jak często go wykonywać?
Pojedyncza endermologia LPG lipomasaż trwa średnio od 15 minut do 40 minut. Dla uzyskania odpowiednich efektów zazwyczaj zalecane jest wykonanie minimum 10 zabiegów, w odstępach ustalonych ze specjalistą. Po przejściu pełnej terapii warto dodatkowo wykonywać raz w miesiącu zabieg podtrzymujący.