Endoproteza całkowita stawu biodrowego

Endoprotezoplastyka (alloplastyka) całkowita stawu biodrowego, jest zabiegiem operacyjnym polegającym na wymianie stawu biodrowego na części sztuczne. W Polsce przeprowadza się ok. 48 tys. takich zabiegów rocznie. Najczęściej poddawane mu są osoby, u których choroba zwyrodnieniowa niszczy staw biodrowy i powoduje przewlekłe dolegliwości bólowe.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Ważne w endoprotezie jest to, że wszystkie części składające się na staw biodrowy zostają wymienione na tzw. implanty. Chodzi o panewkę (będącą fragmentem kości miedniczej) oraz głowę (która jest górnym końcem kości udowej) mocowaną na trzpieniu umieszczanym w trzonie kości.

Całkowita endoproteza stawu biodrowego - rodzaje

Wyróżnia się 3 rodzaje endoprotezoplastyk całkowitych biodra:

  • cementowa – składowe protezy mocowane są w kości za pomocą kleju kostnego, tzw. cementu kostnego. Zazwyczaj stosowana u osób starszych i/lub cierpiących na osteoporozę, u których system kostno-stawowy jest osłabiony

  • bezcementowa – składowe protezy umieszczane są w kościach na wcisk metodą „press-fit”, poprzez wklinowanie lub wkręcenie, czyli przez bezpośrednie dopasowanie protezy do kości. Elementy mają porowatą powierzchnię, dzięki temu z czasem tkanka kostna wrasta się w strukturę endoprotezy. Stosowane u osób młodszych, z dobrą jakością tkanki kostnej

  • hybrydowa – połączenie obu technik (np. trzpień z głową– metodą cementową, panewka – bezcementową lub na odwrót)

Materiały, z których wykonywane są implanty to mieszanki stali obojętnej dla organizmu człowieka. Do niedawna stosowany był przede wszystkim stop kobaltu, chromu, wanadu i niklu. Obecnie coraz częściej wprowadzane są protezy tytanowe oraz cyrkonowe, które przez niską zawartość niklu mogą być wykorzystywane u pacjentów uczulonych na metal.

Jak wygląda zabieg wszczepienia endoprotezy biodra

Zabieg wymiany stawu biodrowego trwa od 1 do 1,5 godziny. Usuwane i czyszczone są zniszczone powierzchnie stawowe panewki i głowy kości udowej. Następnie w trzonie kości udowej wiercony jest kanał, w którym osadzony będzie trzpień protezy. W zależności od wiązania kostnego (z cementem lub bez), składowe endprotezy mocowane są w kościach i prawidłowo centrowane. Zabieg kończy się zeszyciem tkanek i umieszczeniem drenu, który będzie odprowadzał zbierającą się krew. Średnia przeżywalność endoprotezy wynosi 15 lat.

Pacjenci po endoprotezoplastyce cementowej mogą obciążać operowaną kończynę praktycznie od razu po zabiegu, chodząc o kulach lub przy pomocy balkonika. Ci, u których zastosowano technikę bezcementową lub hybrydową, mogą obciążać operowaną kończynę od razu po operacji.

Alloplastyka stawu biodrowego jest poważnym zabiegiem operacyjnym. Aby nauczyć się prawidłowo funkcjonować i ćwiczyć po operacji, pacjent powinien współpracować z fizjoterapeutą, który nauczy go jak dbać o nowe biodro oraz bezpiecznie i prawidłowo wykonywać ćwiczenia.

Warto wiedzieć: Operacja alloplastyki całkowitej jest zabiegiem inwazyjnym i poważnym. Pacjent dochodzi do siebie podczas rehabilitacji oraz specjalnych ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę.

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego w Polsce i zagranicą

W Polsce na wymianę stawu biodrowego w ramach NFZ pacjenci czekają nawet do 3 lat. W związku z tym coraz częściej decydują się na formę prywatną. Koszty w zależności od kliniki, formy zabiegu oraz materiału endoprotezy wynoszą od 12 tys. do 30 tys. zł. Wg magazynu Health Economics średnie ceny totalnej endoprotezoplastyki biodra w Polsce i na Węgrzech są co najmniej o połowę niższe niż w innych europejskich krajach (Wielka Brytania, Niemcy). W naszym kraju mamy bardzo dobrze wykształconą kadrę medyczną, a techniki i materiały używane w endoprotezoplastyce nie odbiegają od norm światowych. Dlatego coraz liczniejszą grupę pacjentów w polskich klinikach ortopedycznych stanowią klienci zagraniczni.


Uwaga: Ceny protezoplastyki stawu biodrowego w Polsce są o wiele niższe niż w innych krajach europejskich. Dlatego też pacjenci zagraniczni bardzo chętnie korzystają z zabiegów w Polsce, doceniając dobrze wykształconą i przygotowaną kadrę medyczną.

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (2)

Zmartwiona 8 lata temu

Ciekawe z którego roku ten termin oczekujacego na endoproteze? Mąż czeka od 2014 r.a dostał termin na 2020r.Jak ma funkcjonować i pracować ( ma 48 lat) do tego czasu jak bol ma taki ze nie moze nawet spokojnie siedzieć czy leżeć, a o spaniu cala noc to może wogole zapomnieć.Prace ma taką ze pracuje cały czas na nogach,do tego jeździ autem w pracy,wchodzi do studzienek gdzie musi wymieniać pompy ( jest elektrykiem).Oby doczekał do tej operacji zanim się coś stanie. Odpowiedz

Anna 7 lata temu

W 2008r, przeszłam zabieg endoprotezy stawu biodrowego w Krakowskim Centrum Ortopedycznym przy ul.Modrzewiowej.W 2015 roku po bólu biodra i prześwietleniu ,okazało sie ,że mam przesuniętą panewkę w operowanym biodrze.Biodro mnie boli tak jak przed operacją.Zgłosiłam się do dyżurnego ortopedy w szpitalu gdzie byłam operowana ,dostałam skierowanie na scyntografię ,byłam u lekarza kierującego i kazał przyjść za rok.Chodze z bolącym biodrem i niewiem co dalej.Poproszę o radę? Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacja biodra

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 50

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…