Endoskopowa operacja zatok FESS - wskazania

Z powodu bólu zatok cierpi coraz większa liczba. Jest to jednocześnie alarmujący objaw sugerujący infekcję, a nawet groźny stan zapalny. Ból zatok może być często mylony z migreną, jednak dolegliwości, spowodowane zmianami w okolicach zatok ,można łatwo różnicować. Bóle zatok mają specyficzną lokalizację oraz nasilają się konkretnych sytuacjach, takich jak nagła zmiana pozycji głowy, czy pochylenie jej do przodu. Współczesna medycyna oferuje skuteczne zabiegi, likwidujące te nieprzyjemne dolegliwości, a jednym z nich jest FESS, czyli funkcjonalna endoskopowa chirurgia zatok przynosowych.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Endoskopowa operacja zatok FESS (Functional Endoscopic Sinus Surgery) jest nowoczesną i bezpieczną metodą leczenia zatok, zalecaną przez specjalistów. Przeznaczona jest ona dla pacjentów, u których stosowanie leków donosowych lub antybiotykoterapii nie przyniosło oczekiwanej poprawy. Interwencja chirurgiczna w przypadku zabiegu FESS jest minimalna i indywidualnie dostosowana do każdego pacjenta. Zabieg przeprowadzany jest ona w znieczuleniu ogólnym i nie pozostawia po sobie żadnych zmian na skórze. 

Do zabiegu endoskopowej chirurgii zatok przynosowych pacjent jest kwalifikowany przez specjalistę laryngologa. Podczas pierwszej wizyty lekarz zbiera wywiad oraz zleca wykonanie badania endoskopowego nosa, wykonywana jest też zazwyczaj tomografia komputerowa. Takie badania dają lekarzowi możliwość określenia rozmiaru zmian w zatokach przynosowych pacjenta oraz ustalenia, czy dana osoba ma wskazania do wykonania zabiegu FESS.

Kto może skorzystać z operacji zatok FESS?

Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia funkcjonalnej endoskopowej chirurgii zatok przynosowych są przewlekłe zapalenie zatok, ciała obce obecne w zatokach oraz anomalie anatomiczne, które prowadzą do częstych infekcji, jak również torbiele, kostniaki i śluzowiaki zatok. Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, które może przebiegać z polipami lub bez, jest przykrą i uciążliwą chorobą, która często nawraca zwłaszcza w okresie jesiennym. O przewlekłym zapaleniu mówimy, gdy objawy utrzymują się przynajmniej przez 12 tygodni. Głównymi przyczynami rozwoju tego schorzenia jest nieprawidłowe leczenie ostrego zapalenia zatok lub całkowity jego brak, co często prowadzi do braku regeneracji nabłonka rzęskowego. Nieprzyjemne dolegliwości wynikające z przewlekłego zapalenie można leczyć zachowawczo, operacyjne lub funkcjonalnie.

Obecnie endoskopowa operacja zatok FESS jest podstawowym standardem w leczeniu opisywanego schorzenia. Pozwala ona na udrożnienie jamy nosa, usunięcie przerośniętych małżowin oraz korektę skrzywionej przegrody, a jednocześnie jest ona metodą mało inwazyjną.

Przewlekły stan zapalny zatok przynosowych może prowadzić również do powstawania torbieli. Często, poprzez nadmierne wytwarzanie wydzieliny śluzowej, zostaje powiększona objętość zatok przynosowych, co prowadzi do nadmiernego ucisku ich ściany i powstania śluzaków. Zmiany te mogą prowadzić do nieprzyjemnych powikłań, zwłaszcza, gdy zostaną zakażone i torbiele będą wypełnione ropą. Dzięki zastosowaniu techniki FESS możliwe jest precyzyjne usunięcie torbieli, przy jednoczesnym zachowaniu nienaruszonych otaczających je struktur anatomicznych.

Endoskopowa operacja zatok FESS pozwala w szybki i precyzyjny sposób pozbyć się dolegliwości bólowych. Sam zabieg trwa około 2 godzin. Pozwala on na usunięcie zmian zapalnych pod kontrolą wzroku, bez naruszania struktur anatomicznych niezmienionych chorobowo. Czas hospitalizacji jest bardzo krótki, a ból pooperacyjny minimalny.

Cena czynnościowo-endoskopowej chirurgii zatok przynosowej FESS w placówkach medycznych na terenie kraju oscyluje wokół kwoty 5 000 złotych.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacja endoskopowa zatok

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 31

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…