Laser jest jednym z urządzeń, które zrewolucjonizował świat medycyny oraz kosmetologii. Swoje zastosowanie znalazł w wielu dziedzinach medycyny, wykorzystywany jest także podczas zabiegów kosmetycznych - również jako alternatywa dla golenia czy depilacji niechcianego owłosienia. Epilacja laserowa, czy też fotoepilacja polecana jest nie tylko kobietom, ale również mężczyznom, którzy cierpią z powodu nawracających procesów zapalnych tworzących się w skutek wrastania włosów.
Według International Society of Aesthetic Plastic Surgery (ISAPS) w 2013 roku procedurom fotepilacji poddało się blisko 1,5 miliona osób na świecie w tym 15,1% pacjentów stanowili mężczyźni.
Na czym polega epilacja laserowa?
Epilacja laserowa to zabieg, którego celem jest trwałe zniszczenie cebulki włosa wraz z jej korzeniami, co skutkuje pozbyciem się niechcianego owłosienia. Istotą procesu jest występowanie zjawiska selektywnej fototermolizy wywołanej w macierzy włosa. Polega ono na wybiórczym pochłanianiu światła lasera przez komórki mieszka włosowego, które zawierają melaninę. Powoduje to nieodwracalne zniszczenie cebulki włosowej. Należy podkreślić, że dotyczy to tylko tych włosów, które aktualnie są w fazie wzrostu, dlatego też nie da się usunąć wszystkich jednoczasowo.
Przed zabiegiem epilacji, na pierwszej wizycie, lekarz lub kosmetolog przeprowadza wywiad oraz ocenia stan skóry i włosa. Dzięki temu możliwe jest dobranie odpowiednich parametrów lasera. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, wykonywana jest również próba laserowa, której celem jest wykluczenie niepożądanych reakcji naszej skóry. Jako, że promienie lasera działają na rosnące mieszki włosowe, ważne jest aby przed zabiegiem nie depilować przez 4 tygodnie okolic, które chcemy poddać procedurze. Najlepsze efekty osiąga się u osób, które maja ciemne włosy i jasną karnację. Ponadto przed epilacją nie powinno się stosować retinoidów – doustnie przez pół roku, a w maściach przez około 3 tygodnie oraz antybiotyków z rodzaju tetracyklin. Należy także unikać substancji fotouczulających, np. naparów z dziurawca czy nagietka. Powinno się zrezygnować również z solarium.
Sam zabieg epilacji laserowej jest stosunkowo krótki i całkowicie bezinwazyjny. Pierwszym etapem jest oczyszczenie czy też demakijaż skóry. Następnie na poddawaną procedurze okolicę nakłada się żel. Kolejnym krokiem jest naświetlanie światłem lasera, które może trwać 15-30 minut. Po tym czasie żel się usuwa, a skórę smaruje preparatem nawilżającym. Po procedurze pacjentka/pacjent może od razu powrócić do codziennych czynności. Powinno się jednak ograniczyć ekspozycję na słońce oraz gorące kąpiele. Warto również stosować środki nawilżające, które sprzyjają regeneracji skóry. Zabiegowi towarzyszy uczucie ciepła. W zależności od indywidualnego progu bólu, niektórzy mogą odczuwać „igiełki cieplne”.
Po fotoepilacji może występować niewielki obrzęk i zaczerwienienie na depilowanym obszarze, ale ustępują one w przeciągu kilku godzin. Zazwyczaj podczas jednego spotkania usuwane jest 15-30% owłosienia. Indywidualnie od potrzeb należy przeprowadzić 4-10 zabiegów. Początkowo co 4-8 tygodni, następnie co pół roku. Efekt epilacji laserowej utrzymuje się na ogół kilka lat i po tym czasie może być konieczne powtórzenie procedury. Epilacji laserowej można poddać każde miejsce, z którego chcemy usunąć zbędne owłosienie.