Epilacja laserowa - co to za zabieg?

Początki epilacji laserowej sięgają lat 60. XX wieku. Już wtedy upatrywano w niej alternatywę dla depilacji mechanicznej maszynką, woskiem czy depilatorem, która daje efekt na krótki czas i wymaga częstego powtarzania.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Laser jest jednym z urządzeń, które zrewolucjonizowało świat medycyny oraz kosmetologii. Swoje zastosowanie znalazł w wielu dziedzinach medycyny, wykorzystywany jest także podczas zabiegów kosmetycznych. Jednym z najpopularniejszych zastosowań lasera w kosmetologii jest epilacja laserowa zwana również depilacją laserową. Choć niektórzy rozróżniają depilację od epilacji, to dla samych pacjentów terminologia nie ma większego znaczenia.

Według International Society of Aesthetic Plastic Surgery (ISAPS) w  2024 roku procedurom fotoepilacji poddało się ponad 1,6 miliona osób na świecie, z czego kobiety stanowiły 85,5% pacjentów. Mężczyźni również co raz częściej decydują się na usuwanie owłosienia, szczególnie w zakresie zabiegów na twarzy i głowie.

Na czym polega epilacja laserowa?

Epilacja laserowa to zabieg, którego celem jest trwałe zniszczenie cebulki włosa wraz z uszkodzeniem mieszka włosowego, co skutkuje długotrwałym pozbyciem się niechcianego owłosienia.    Wiązka lasera jest zaabsorbowana przez ciemny pigment, dlatego im większy kontrast pomiędzy kolorem skóry a kolorem włosa tym lepiej. Energia świetlna generowana przez urządzenie laserowe zamienia się w ciepło, które biegnie po trzonie włosa do dna mieszka włosowego. W ten sposób na dnie mieszka włosowego mamy temperaturę ok. 60 stopni Celsjusza. Dzięki takiemu przegrzaniu uszkadzamy struktury mieszka włosowego. Z zabiegu na zabieg uszkodzenie jest coraz trwalsze. W efekcie kilku zabiegów mieszek włosowy przestaje “produkować” włos.   

Ile zabiegów epilacji laserowej trzeba wykonać by mieć trwały efekt?

Zwykle wystarcza ok. 6-ciu zabiegów. Zabieg powtarza się w zależności od zaleceń co 4-8 tygodni. Raz w roku wykonuje się zabieg przypominający. Po około roku od ostatniego zabiegu odrasta ok. 10 % włosów, które są dużo cieńsze i jaśniejsze. Po dobrze wykonanej serii zabiegów owłosienie nigdy nie wraca do stanu początkowego poprzedzającego kurację. Kluczowe dla uzyskania trwałego efektu jest używanie dobrej jakości urządzeń laserowych, emitujących wysoką energię. To samo urządzenie w rękach różnych specjalistów przynosi efekty znakomite lub mierne.  Potrzeba dużego doświadczenia by odpowiednio dobrać parametry zabiegowe oraz wybrać, którą długością fali i którym urządzeniem laserowym  należy pracować na poszczególnych etapach kuracji.  

Jak przygotować się do zabiegu epilacji laserowej? 

Włosy do zabiegu epilacji laserowej powinny być fizycznie w mieszku włosowym, dzięki temu energia lasera przegrzeje włos a co za tym idzie dno mieszka włosowego. Włosy przed zabiegiem nie powinny być wyrywane przez 4-6 tygodni. Najlepiej zgolić je dzień przed zabiegiem. Skóra powinna mieć naturalny odcień. Od ostatniego opalania powinny minąć minimum 4 tygodnie. Przed laseroterapią nie można stosować na okolicy poddawanej zabiegowi samoopalacza przez ok. 2 tygodnie. Skóra powinna być w miarę możliwości bez większych uszkodzeń. Możliwe jest wykonanie zabiegu jeśli w skórze są wrastające włosy lub lekkie stany zapalne i przebarwienia. Na około 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem depilacji laserowej nie można przyjmować niektórych leków oraz ziół. Do najpopularniejszych leków należą antybiotyki, leki moczopędne i przeciwzapalne oraz zioła takie jak dziurawiec, pokrzywa, nagietek. Jeśli pacjent leczy się dermatologicznie z powodu trądziku i stosuje maści/płyny na twarz to może poddać się zabiegowi depilacji laserowej na każdej innej partii ciała za wyjątkiem twarzy.    Nie bój się bólu, zabieg depilacji laserowej daje odczuwalne ciepło co wynika z przegrzewania dna mieszka włosowego, jednak zabiegi nie są tak bolesne jak jeszcze kilka lat temu. Jeśli ktoś jest bardzo wrażliwy na ból można znieczulić skórę preparatem znieczulającym nakładanym w gabinecie na ok. 30-60 min. przed zabiegiem.  

Czy pomiędzy zabiegami depilacji laserowej można się golić?

Tak, chociaż często już po pierwszym zabiegu nie jest to konieczne. Pomiędzy zabiegami włosy rosną niezwykle wolno. Zazwyczaj na przestrzeni 4-6ciu tygodni włosy wystarczy ogolić 1-2 razy. To powoduje, że już w trakcie kuracji golimy się dużo rzadziej, tak by po zakończonej serii zabiegów nie golić się wcale.   Konsultacja przed zabiegiem jest konieczna by przeprowadzić skuteczną serię zabiegów depilacji laserowej. Wywiad dotyczy stanu zdrowia, przyjmowanych leków i suplementów oraz określenia powodów problemu np. z nadmiernym owłosieniem.  Konsultacja może być połączona z zabiegiem i nie wymaga oddzielnej wizyty. Efekt depilacji laserowej przeprowadzonej przez dobrego specjalistę  jest długotrwały nawet u osób z  nadmiernym owłosieniem lub zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Największe znaczenie dla uzyskania długotrwałego efektu ma jakość wizyt a nie ich cena.

Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Epilacja laserowa

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…