Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Osoby ubezpieczone nie muszą się martwić o pomoc lekarską w razie wypadku lub choroby podczas pobytu za granicą. Polskie ubezpieczenie zdrowotne jest honorowane również w pozostałych krajach UE. Aby móc skorzystać z pomocy zagranicznego lekarza, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek i stać się posiadaczem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Czas czytania
1 min.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń. Mogą ją otrzymać osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne oraz członkowie rodziny, którzy zostali nim objęci i zgłoszeni do NFZ (w tym dzieci). Ważność karty wynosi 6 miesięcy w przypadku osób pracujących, natomiast w przypadku emerytów – nawet 5 lat. Ludzie, którzy utracili prawo do bezpłatnego leczenia w Polsce, nie mogą także korzystać z karty EKUZ (automatycznie traci wtedy swoją ważność). Jeżeli mimo to próbują się nią posługiwać, NFZ ma prawo domagać się od takiego pacjenta zwrotu kosztów leczenia za granicą.

Zasady działania EKUZ

Pacjent z Polski wymagający opieki medycznej w czasie pobytu za granicą i posiadający EKUZ ma prawo do świadczeń zdrowotnych na takich samych zasadach, jakie obejmują mieszkańców danego państwa. Trzeba jednak mieć świadomość, że w większości krajów należących do Unii Europejskiej za część usług medycznych należy zapłacić z własnej kieszeni – w ramach tzw. zasady współpłacenia pacjent ponosi koszty hotelowe pobytu w szpitalu. Dlatego przed przekroczeniem granicy danego państwa najlepiej sprawdzić, na jaki zakres bezpłatnej pomocy można liczyć.

Z założenia EKUZ powinna wystarczyć do uzyskania bezpłatnego świadczenia pomocy medycznej w nagłych przypadkach. Nie jest uznawana w prywatnych gabinetach lekarskich, nie pokrywa także kosztów leczenia planowego. Posiadanie karty nie gwarantuje osobom poszkodowanym zwrotu kosztów transportu medycznego w kraju zdarzenia oraz do Polski. Dlatego przed wyjazdem za granicę warto dodatkowo wykupić komercyjne ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków.

Jeżeli posiadacz karty musiał pokryć koszty leczenia w zagranicznej publicznej placówce, po powrocie do kraju będzie mógł ubiegać się o ich zwrot w Narodowym Funduszu Zdrowia. W tym celu powinien złożyć w oddziale funduszu odpowiedni wniosek. Po uznaniu wniosku NFZ zwraca koszty leczenia – są refundowane przez kraj, w którym przebywał chory. Kwota zwrotu jest ustalana przez instytucje finansujące powszechny system opieki zdrowotnej w danym państwie.

Wnioski o przyznanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego można pobrać na stronie Departamentu Współpracy Międzynarodowej - Centrali NFZ. Link do strony znajduje się TU.

Źródło: Gazeta Prawna, Karta Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego, ekuz.nfz.gov.pl


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (3)

Artur z Gdańska 11 lata temu

Wypełniam właśnie wniosek o kartę EKUZ i zagwozdka: pytanie o kraj do którego się wybieram. Jedziemy w sierpniu ze znajomymi na całkiem spontaniczną wyprawę po Europie i szczerze mówiąc nie wiem gdzie ostatecznie wylądujemy... mam wpisywać tam wszystkie państwa?! Odpowiedz

romo do Artur z Gdańska 11 lata temu

nie, nie musisz :) karta i tak bedzie wazna we wszystkich krajach Unii, nie ma znaczenia co tam wpiszesz, a z tego co pytalem to oni na podstawie tego pola daja ci odpowiednia karteczke z informacjami i pewnie tez wykorzystuja do statystyk Odpowiedz

kate 11 lata temu

Warto wyrobić, mnie się przydała w Finlandii gdzie poszłam do przychodni z ostrym zapaleniem gardła. Dzieki EKUZ wizyta była za darmo (normalnie musiałabym zapłacić prawie 30 euro) Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…