Historia badań prenatalnych
- Pierwszy opis zastosowania prenatalnego badania USG opublikowano w 1958 roku.
- Do 1966 roku umożliwiono przeprowadzanie analizy cytogenetycznej płodu, wykorzystującej komórki płodowe pochodzące z hodowli in vitro komórek owodniowych izolowanych z płynu owodniowego pobranego drogą amniopunkcji.
- W 1973 i 1974 roku pojawiły się pierwsze informacje na temat analizy kariotypów płodów z materiału uzyskanego drogą biopsji cytotrofoblastu.
- 1972 rok to moment, w którym udowodniono związek między podwyższonym poziomem AFP w surowicy krwi ciężarnej a obecnością otwartych wad cewy nerwowej płodu. W efekcie zrealizowano pierwszy program badań przesiewowych w tym kierunku.
- W 1984 roku powiązano poziom AFP z ryzykiem zespołu Downa i Edwardsa. W kolejnych latach uwzględniono następne markery biochemiczne w badaniach przesiewowych.
- Od połowy lat 80. XX wieku przesiewowe badania biochemiczne wraz z USG płodu w II trymetrze ciąży stały się szeroko stosowane w diagnostyce prenatalnej.
- W latach 90. XX wieku udowodniono przydatność oznaczenia poziomu białka PAPP-A oraz wolnej beta-HCG w I trymestrze ciąży w ocenie ryzyka chromosomopatii płodu. W rezultacie opracowano tzw. test podwójny.
- W tym samym czasie zrealizowano badania nad znaczeniem oceny przezierności karkowej oraz wieku ciężarnej, a także połączeniem tych parametrów z parametrami biochemicznymi I trymestru. W efekcie zwiększono wykrywalność zespołu Downa.
- Pierwszy program badań prenatalnych w Polsce ruszył w czerwcu 1980 roku, obejmując Warszawę i ówczesne województwo stołeczne. W kolejnych latach program rozszerzono na inne regiony Polski.
- Od 2005 roku Program Badań Prenatalnych jest realizowany w Polsce w ramach profilaktycznych programów zdrowotnych finansowych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
- Zgodnie z nową regulacją wprowadzoną przez Ministerstwo Zdrowia w maju 2024 roku wiek nie jest już kryterium kwalifikującym ciężarne do udziału w programie badań prenatalnych. Do tego czasu tylko kobiety powyżej 35. roku życia miały prawo do skorzystania z bezpłatnej diagnostyki prenatalnej.
Kiedy wykonać badania prenatalne? Czy powinna je zrobić każda kobieta w ciąży?
Diagnostyka prenatalna jest wskazana przede wszystkim w przypadku nieprawidłowego kariotypu, czyli zestawu chromosomów matki i ojca, nieprawidłowego wyniku przesiewowego badania USG pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży oraz wcześniejszego urodzenia dziecka z wadą wrodzoną lub chorobą genetyczną. Zaleca się natomiast, by nieinwazyjne, przesiewowe badania w kierunku najczęstszych wad rozwojowych i nieprawidłowości genetycznych były wykonywane u wszystkich kobiet w ciąży.
Dlaczego warto wykonać badanie prenatalne?
Warto je wykonać, ponieważ dzięki nim można ocenić ryzyko wystąpienia wad płodu czy chorób genetycznych u dziecka, a nawet wdrożyć odpowiednie leczenie jeszcze w okresie ciąży. Badania prenatalne dają wyniki, które umożliwiają rozpoznanie m.in. zespołu Downa, hemofilii, zespołu Turnera oraz wielu wad rozwojowych, takich jak np. wady układu moczowo-płciowego czy wady układu nerwowego. Pomimo tego wciąż kojarzone są one z przerywaniem ciąży – zupełnie niesłusznie.
Znaczenie diagnostyki prenatalnej z perspektywy kobiety
Badania te dają szansę na wczesne wykrycie wady płodu i rozpoczęcie leczenia jeszcze przed urodzeniem dziecka. A więc zanim dziecko przyjdzie na świat, stawiana jest już konkretna diagnoza i wdrażany jest właściwie zaplanowany proces terapeutyczny. Taka diagnostyka pozwala również na odpowiednie przygotowanie się do narodzin chorego dziecka – na różnych poziomach, a w tym w aspekcie psychologicznym. Ponadto lekarz odpowiedzialny za prowadzenie ciąży może dopasować badania do konkretnej wady płodu. Diagnostyka prenatalna wskazuje też poniekąd, czy istnieje potrzeba prowadzenia ciąży w specjalistycznym ośrodku, specjalizującym się prowadzeniu ciąż z konkretną wadą.
Co może wykryć badanie prenatalne? Przykłady
- Zespół Downa
- Zespół Edwardsa
- Zespół Pataua
- Zespół Turnera
- Zespół Klinefeltera
- Zespół Noonan
- Mukowiscydoza
- Fenyloketonuria
- Hemofilia
- Różyczka
- Achondrogenezja
- Wrodzona łamliwość kości
- A-talasemia
- Rdzeniowy zanik mięśni
- Dystrofia mięśniowa Duchenne’a
- Wady rozwojowe, np. układu nerwowego
Jak wyglądają badania prenatalne?
Przebieg tych badań zależy bezpośrednio od zastosowanej metody. Na diagnostykę prenatalną składa się cały szereg różnych badań: dzieli się je na badania przesiewowe – przeznaczone dla każdej kobiety oraz badania celowane – wykonywane po nieprawidłowym wyniku testów przesiewowych. Wyróżnia się też w tym kontekście metody nieinwazyjne, które nie są związane z ryzykiem straty ciąży oraz metody inwazyjne, które niosą za sobą takie ryzyko.
Rodzaje badań diagnostycznych
Badania te dzielą się na nieinwazyjne oraz inwazyjne. Pierwsze z nich nie powodują zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka: nie dochodzi podczas ich przeprowadzania do żadnych interakcji z płodem czy jego otoczeniem. Badania inwazyjne natomiast związane są już z pewnym ryzykiem. W trakcie konkretnej procedury pobiera się płyn owodniowy lub fragmenty tkanek płodu do analizy – co powoduje ryzyko powikłań, a nawet poronienia. Przy czym podstawowym badaniem z zakresu diagnostyki prenatalnej jest w pełni bezpieczna ultrasonografia.
Metody nieinwazyjne
- Badanie USG I trymestru – wykonywane między 11. a 14. tygodniem ciąży; część tzw. testu złożonego.
- Badanie USG II trymestru – wykonywane między 18. a 22. tygodniem ciąży.
- Badanie USG III trymestru – wykonywane między 28. a 32. tygodniem ciąży.
- Testy NIPT – badanie wolnego płodowego DNA z krwi matki; wykonywane po 10. tygodniu ciąży.
- Test złożony – wykonywany między 11. a 14. tygodniem ciąży; USG oraz badanie biochemiczne z surowicy krwi pacjentki.
- Test PAPP-A – tzw. test podwójny; wykonywany między 11. a 14. tygodniem ciąży w I trymestrze; określenie stężenia białka PAPP-A oraz wolnej podjednostki gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG).
Metody inwazyjne
- Kordocenteza – pobranie próbki krwi płodu poprzez brzuszne nakłucie sznura pępowinowego.
- Amniopunkcja genetyczna – wykonywana po 15. tygodniu ciąży; pobranie płynu owodniowego przez powłoki brzuszne.
- Biopsja trofoblastu (CVS) – wykonywana po 11. tygodniu ciąży; pobranie fragmentu kosmówki przez powłoki brzuszne lub przez szyjkę macicy.
- Fetoskopia – wziernikowanie macicy systemem optycznym wprowadzonym poprzez powłoki brzuszne.
- Biopsja tkanek płodu – pobranie wycinka skóry, mięśni lub wątroby płodu.
Kto może skorzystać z bezpłatnych badań prenatalnych?
Do wprowadzenia nowej regulacji w maju 2024 roku z bezpłatnych badań prenatalnych mogły skorzystać tylko kobiety powyżej 35. roku życia. Obecnie każda ciężarna może skorzystać z darmowych świadczeń NFZ z zakresu diagnostyki prenatalnej – choć nie w pełnym zakresie. Program „Bezpieczna, świadoma ja” obejmuje 4 grupy badań, z czego tylko pierwsze 2 grupy są dostępne bez opłat dla każdej kobiety w ciąży:
- Poradnictwo i badania biochemiczne
- Poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych
- Poradnictwo i badania genetyczne
- Pobranie materiału płodowego do badań genetycznych (amniopunkcja lub biopsja trofoblastu lub kordocenteza)
Z dwóch ostatnich możliwości mogą bezpłatnie skorzystać panie, u których na etapie badań biochemicznych lub USG wykryto ryzyko nieprawidłowości, w związku z czym zalecono pogłębioną diagnostykę. Kluczowe znaczenie ma więc w tym kontekście to, czy wspomniany wynik badania wskazuje na odchylenia od normy w rozwoju płodu.
Bezpłatnie ciężarna może wykonać USG (między 11. a 14 i między 18. a 22. tygodniem ciąży) oraz konkretne badania biochemiczne, czyli białko PAPP-A, wolna podjednostka β-HCG, estriol, α-fetoproteina (AFP) (między 11. a 14. tygodniem ciąży).
Pomimo tego wiele kobiet wciąż decyduje się na badania płatne – m.in. ze względu na zakres przystępujących im badań bez opłaty lub ze względu na potrzebę uzyskania skierowania, co zwykle wydłuża moment wizyty u lekarza zajmującego się świadczeniem usług z zakresu bezpłatnej diagnostyki prenatalnej.
Źródła:
- gov.pl, "Badania prenatalne bez ograniczeń wiekowych", gov.pl, 2024
- Barczyński B., "Badania prenatalne", mp.pl, 2024
- Gintowt-Chakour A., "Analiza parametrów medycznych i społecznych 1200 pacjentek poradni genetycznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku objętych programem badań prenatalnych w latach 2005-2010", Gdański Uniwersytet Medyczny, Gdańsk, 2019
- Kućko W., "Dylematy etyczne badań prenatalnych prowadzonych w Polsce", Teologia i Moralność, 1(25), 121-138
- mamaginekolog.pl, "Nowe zasady badań prenatalnych w Polsce: co powinna wiedzieć każda kobieta", mamaginekolog.pl, 2024
- Sochacki-Wójcicka N., "Badania prenatalne – dlaczego każda kobieta w ciąży powinna je wykonać?", mamaginekolog.pl, 2024