Exilis brytyjskiej firmy BTL Industries Limited jest nowatorskim urządzeniem do nieinwazyjnego usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej, modelowania sylwetki i odmładzania twarzy poprzez połączenie działania ultradźwięków i kontrolowanego nagrzewania tkanek falami radiowymi (radiofrekwencji) – dotychczas stosowanych oddzielnie. Skuteczność i bezpieczeństwo urządzenia zostało potwierdzone badaniami klinicznymi i laboratoryjnymi.
Posiada ono także atest amerykańskiej agencji FDA (Food and Drug Administration), znanej z rygorystycznego podejścia do kwestii bezpieczeństwa produktów i urządzeń medycznych. Należy jednak podkreślić, że Exilis nie jest metodą odchudzania, lecz modelowania sylwetki i redukcji tkanki tłuszczowej w określonych miejscach.
Technologia RID i jej działanie
Urządzenie wyposażone w specjalną głowicę zabiegową wykorzystuje w tym celu opatentowaną technologię RID (Rozpoznanie-Izolacja-Deaktywacja):
- Rozpoznanie (Reach) - skojarzenie ultradźwięków z energią fal radiowych o wysokiej częstotliwości pozwala dotrzeć do wcześniej opornej tkanki, a następnie wdrożyć terapię. System EXILIS jest skierowany na dokładnie określoną, głębszą warstwę tłuszczu, podczas gdy kontaktowe chłodzenie powierzchni reguluje temperaturę skóry i chroni delikatne struktury skórne.
- Izolacja (Isolate) - fale ultradźwiękowe przerywają zwłóknienia w strukturach tłuszczowych, dzieląc zgrupowania komórek tłuszczowych na pojedyncze jednostki. Nieosłonięte komórki tłuszczowe są łatwiej dostępne i podatne na skuteczną terapię.
- Deaktywacja (Deactivate) – energia wytwarzana przez Exilis powoduje głębokie i precyzyjne nagrzewanie komórek tkanki tłuszczowej, inicjując ich aktywność metaboliczną i przyspieszając procesy lokalnej lipolizy tkanki tłuszczowej. Objętość komórki tłuszczowej zmniejsza się i ulega ona redukcji.
Jak działa Exilis w modelowaniu sylwetki

Kontrolowane nagrzewanie tkanki poprzez jednolite pobudzenie cząsteczek, w połączeniu z falami ultradźwiękowymi, zapewnia efektywne kształtowanie sylwetki poprzez zmniejszenie objętości tkanki tłuszczowej oraz ujędrnienie skóry. Exilis skutecznie przemodelowuje sylwetkę osoby poddającej się zabiegowi, redukuje zmarszczki oraz odmładza skórę twarzy z dodatkowym efektem anti-aging, dając wyraźnie lepsze efekty zabiegowe niż wcześniej stosowane urządzenia wykorzystujące radiofrekwencję.
Aby utrzymać rezultaty, konieczne jest utrzymanie zdrowego stylu życia i diety jako uzupełnienia zabiegów. Exilis swoją moc zawdzięcza innowacyjnej technologii RID, która w trzech krokach radzi sobie z nadmiarem tkanki tłuszczowej: rozpoznaje, izoluje i deaktywuje komórki tłuszczowe. To jest możliwe dzięki połączeniu dwóch mechanizmów - ultradźwięków i radiofrekwencji, do tej pory stosowanych wyłącznie oddzielnie. Tajemnica ich skuteczności tkwi w podgrzewaniu.
Proces redukcji tkanki tłuszczowej przebiega w kilku etapach:
- obszar poddany zabiegowi nagrzewa się do temperatury ponad 40 stopni Celsjusza,
- w komórkach dochodzi do przyspieszenia procesów metabolizmu,
- tłuszcz zostaje rozbity, rozpuszczony i uwolniony z komórek tłuszczowych,
- wątroba może zmetabolizować tłuszcz i spożytkować go jako zaplecze energetyczne.
Ta metoda pozwala raz na zawsze rozprawić się z komórkami tłuszczowymi, a na dodatek poprawia ogólny wygląd skóry. - Rozgrzewanie nie tylko rozbija komórki tłuszczowe, lecz także pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu. Dzięki temu skóra staje się jędrniejsza i bardziej sprężysta - tłumaczy dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm we Wrocławiu.
Zalety i bezpieczeństwo zabiegu Exilis
Zabieg Exilis jest nieinwazyjny, co oznacza, że nie wymaga stosowania skalpela ani znieczulenia. Dodatkowo, dzięki precyzyjnemu działaniu i zaawansowanej technologii, minimalizowane jest ryzyko uszkodzenia otaczających tkanek. Efekty są widoczne już po pierwszej sesji, jednak dla uzyskania optymalnych rezultatów zaleca się serię kilku zabiegów.
Ważne jest, aby pamiętać, że dla długoterminowych rezultatów konieczne mogą być zabiegi podtrzymujące. Przed przystąpieniem do zabiegu, pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. Ważne jest także, aby mieć realistyczne oczekiwania co do rezultatów terapii. Chociaż Exilis może znacznie poprawić wygląd sylwetki i kondycję skóry, nie jest to metoda zastępująca zdrowy styl życia i regularną aktywność fizyczną.
Przeciwwskazania i środki ostrożności

Przed zabiegiem należy przeprowadzić szczegółową konsultację medyczną, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Osoby z pewnymi schorzeniami, jak np. choroby serca, powinny zachować ostrożność.
Przebieg i cena zabiegu Exilis
Do zabiegu kwalifikują się pacjenci z tkanką tłuszczową grubości min. 1,5 cm. Trwająca ok. 40 minut procedura jest całkowicie bezbolesna, pacjent odczuwa tylko ciepło, a przez ok. godzinę po zabiegu skóra jest zaczerwieniona.
Efekty zabiegów Exilis i ich trwałość:
- widoczne są już po pierwszym zabiegu,
- najlepsze efekty daje seria czterech zabiegów w odstępie 7-10 dni,
- możliwe jest jednorazowe modelowanie powierzchni ciała do 1000 cm2,
- utrzymują się przez kilka miesięcy,
- trwałość zależy od stylu życia pacjenta.
Koszt zabiegu Exilis może się różnić w zależności od lokalizacji kliniki i liczby potrzebnych sesji. Zwykle cena jednego zabiegu zaczyna się od kilkuset złotych. Warto zasięgnąć opinii specjalisty i porównać oferty różnych placówek przed podjęciem decyzji o zabiegu.
Opcje finansowania zabiegów
Niektóre kliniki mogą oferować opcje finansowania lub pakiety zabiegów, które mogą obniżyć ich koszt. Zaleca się zasięgnięcie informacji w tej sprawie podczas konsultacji.
Źródła:
- Zahra Alizadeh, Farzin Halabchi, Reza Mazaheri i inni, "Review of the Mechanisms and Effects of Noninvasive Body Contouring Devices on Cellulite and Subcutaneous Fat", International journal of endocrinology and metabolism, 14(4), 2016
- Skin Care Physicians of Georgia, "BTL Exilis Ultra" (skincarephysiciansofga.com), 2022
- Huray Hugul, Muazzez Cigdem Oba, Zekayi Kutlubay, "Efficacy of focused radiofrequency with ultrasound in body contouring: A study of 64 patients", Journal of Cosmetic Dermatology, 2020