Fizjoterapia jakie daje korzyści?

Fizjoterapia jako pojęcie w medycynie pojawiła się w XX wieku, jednak jej korzenie sięgają czasów starożytnych, kiedy takie bodźce fizykalne jak ciepła woda czy masaż wykorzystywano do usprawniania, a ruch traktowano jako nieodzowny dla prawidłowego rozwoju człowieka. Intensywny rozwój fizjoterapii nastąpił po epidemii choroby Heinego-Medina, wywołanej wirusem polio (XX w.), ponieważ tylko taka forma leczenia była w stanie przywrócić choćby częściową sprawność osobom dotkniętym tą chorobą. W Polsce rozwój rehabilitacji medycznej nastąpił w latach 50-tych XX wieku, za sprawą Wiktora Degi, zasłużonego w dziedzinie usprawniania leczniczego.

Czas czytania
2 min.

Światowa Konfederacja Fizjoterapii (WCPT) definiuje fizjoterapię jako "świadczenie usług wobec jednostek lub populacji osób, mających na celu rozwijanie, utrzymywanie i przywracanie im maksymalnych zdolności ruchowych i funkcjonalnych." Definicja podkreśla również, że ten rodzaj usług może być świadczony jedynie przez osobę z odpowiednim wykształceniem (fizjoterapeutę) lub pod jej nadzorem.

Fizjoterapia jest dziedziną nauk medycznych, która skupia się na sprawności człowieka w czasie całego życia, poprzez likwidację skutków chorób i ich konsekwencji oraz łagodzenie procesów chorobowych. Umiejętności fizjoterapeuty umożliwiają przeprowadzanie kompleksowego badania potrzeb pacjenta, ewaluacji wyników tego badania prowadzącej do podjęcia decyzji klinicznej oraz zaplanowania optymalnej terapii.

Rodzaje fizjoterapii

Fizjoterapia jako zespół metod leczniczych wykorzystuje zjawisko reaktywności organizmu na różne bodźce. Ze względu na typ angażowanego bodźca wyróżnia się różne działy fizjoterapii, takie jak: 

  • Balneoterapia - wykorzystująca wody lecznicze o różnej temperaturze, jak również gazy,
  • Klimatoterapia - wykorzystująca warunki panujące w różnych miejscach (góry, morze) w zależności od schorzenia,
  • Hydroterapia (wodolecznictwo, akwaterapia) - metoda wykorzystująca zewnętrzne stosowanie wody w różnej postaci (ciekłej, stałej lub gazowej) oraz o zróżnicowanej temperaturze i odpowiednio dobranym ciśnieniu,
  • Kinezyterapia - leczenie ruchem, czyli stosowanie gimnastyki leczniczej,
  • Fizykoterapia - wykorzystująca zjawiska fizyczne takie jak światło, prąd, magnetyzm, ultradźwięki, niska temperatura do pobudzenia procesów biologicznych w tkankach,
  • Masaż leczniczy - wykorzystujący dotyk, systematyczne ruchy takie jak uciskanie czy mocne oklepywanie skóry, mięśni i stawów, 
  • Terapia manualna - wspomagająca leczenie narządów ruchu poprzez ucisk, chwyty i różne techniki masażu.

W zależności od typu schorzenia stosuje się wybrane metody fizjoterapii, a także łączy je ze sobą w blok terapeutyczny. 

Zalety fizjoterapii

Fizjoterapia ma na celu przywrócenie utraconej z różnych względów sprawności fizycznej człowieka poprzez wywołanie określonej reakcji organizmu na bodźce. Wśród największych zalet tej formy terapii należy wskazać możliwość odbudowy struktur mięśniowych, wzmocnienia układu kostnego, rozciągnięcia ścięgien oraz zwiększenia ruchomości stawów. Terapię prowadzi specjalista, jednak jej sukces nie będzie możliwy bez współpracy i zaangażowania ze strony pacjenta. Zatem efekt końcowy jest dla chorego motywacją do walki o zdrowie i sprawność, jak również przezwyciężeniem własnych słabości, co stanowi niewątpliwie dodatkowy, psychologiczny aspekt terapeutyczny.

Zastosowanie fizjoterapii często pozwala całkowicie uniknąć lub oddalić w czasie wykonanie inwazyjnych zabiegów chirurgicznych, które wymagają często długiej rekonwalescencji i wyłączają pacjenta z normalnego funkcjonowania przez dłuższy czas. Tym bardziej, że każda operacja niesie ze sobą ryzyko powikłań. Fizjoterapia stosowana profilaktycznie pozwala uniknąć w przyszłości problemów z układem kostnym, mięśniowym czy stawami, a także chroni przed wieloma urazami, bo ciało jest sprawniejsze, bardziej elastyczne i odporne.

Ile kosztują usługi fizjoterapeutyczne?

Fizjoterapię oferuje wiele klinik oraz gabinetów specjalistycznych. Ceny terapii są uzależnione od wielu czynników - rodzaju wykonywanych zabiegów, obszaru, którego dotyczy leczenie oraz miasta, w którym znajduje się dana placówka. Przykładowo, terapia manualna w Warszawie to koszt ok. 120 zł za jedno spotkanie, podobnie jak w Krakowie. Z kolei w Bydgoszczy za 60-minutową sesję terapeutyczną zapłacimy od 80 zł.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Fizjoterapia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…