W dobie coraz bardziej powszechnych zabiegów upiększających i odmładzających jesteśmy znacznie bardziej niż kiedyś świadomi, że młody, zadbany wygląd cery można odzyskać nawet wówczas, gdy oznaki upływającego czasu są już na niej wyraźnie widoczne. Mamy możliwość, by dłużej cieszyć się świeżym wyglądem i gładką skórą i coraz chętniej z tego korzystamy.
Zwłaszcza że zmarszczki, plamy czy przebarwienia na skórze i inne oznaki upływającego czasu nierzadko pogarszają nasze samopoczucie, przypominając nam o kolejnych mijających latach, a tego w dobie kultu młodości często chcemy uniknąć.
Co to jest fotoodmładzanie?
Fotoodmładzanie to zabieg medycyny estetycznej, który wykorzystuje światło pulsacyjne do poprawy wyglądu skóry. Technologia CPL jest jedną z metod stosowanych w fotoodmładzaniu, która zyskuje na popularności dzięki swojej skuteczności i bezpieczeństwu.
Metody odmładzania skóry

Obecnie medycyna estetyczna ma do zaoferowania wiele metod, przy pomocy których skórę można skutecznie odmłodzić, przywracając jej promienny, zadbany wygląd. Zależnie od wieku, stanu skóry oraz jej potrzeb, możemy wybierać pomiędzy iniekcjami preparatów na bazie kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej, głębokimi peelingami czy różnymi odmianami mikrodermabrazji.
Poprawę kondycji skóry i jej odmłodzenie można także osiągnąć dzięki zastosowaniu kwasu polimlekowego Sculptra, biowchłanialnych nici czy szerokiego wachlarza zabiegów laserowych lub z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń Hi-Tech. Możliwości jest wiele, a wśród nich na uwagę zasługują zabiegi wykorzystujące nowoczesną technologię CPL.
Dlaczego warto wybrać CPL?
Wielu specjalistów medycyny estetycznej zauważa, że technologia CPL (ang. Calibrated Pulse Light), czyli kalibrowanego światła pulsacyjnego, stopniowo wypiera zabiegi z zastosowaniem impulsowego źródła światła (IPL – ang. Intense Pulse Light). Wynika to z faktu, że CPL jest metodą wyjątkowo łagodną, a przy tym zapewniającą bardzo dobre efekty kosmetyczne.
Fotoodmładzanie z zastosowaniem tej technologii pozwala skutecznie zmniejszyć widoczność oznak starzenia się skóry i przywrócić jej odpowiednie napięcie, a zabieg nie wymaga szczególnego przygotowania ani przechodzenia długotrwałego okresu rekonwalescencji.
Z tego względu lekarze medycyny estetycznej nazywają zabiegi CPL terapią wielopłaszczyznową, a ich dodatkową zaletą jest fakt, że kalibrowane światło pulsacyjne dociera do głębokich warstw skóry właściwej, stymulując jej przebudowę i produkcję nowego kolagenu, odpowiedzialnego za odpowiednie napięcie i jędrność skóry.
Zabiegi odmładzania skóry z zastosowaniem technologii CPL zyskują na popularności z uwagi na fakt, że umożliwiają szybkie uzyskanie bardzo dobrych efektów przy jednoczesnym niewielkim stopniu inwazyjności samej procedury. Nie wymagają stosowania znieczulenia ani przerywania ciągłości skóry.
Stosowany w trakcie zabiegu aplikator jest bezpieczny w użyciu i nie powoduje ryzyka poparzeń bądź innych efektów ubocznych. Fotoodmładzanie CPL może być zastosowane praktycznie u każdego pacjenta, jednak szczególnie polecane jest osobom z pierwszymi wyraźnymi oznakami starzenia skóry oraz jej fotouszkodzeniami.
Efekty i korzyści zabiegu

Efekty zabiegu odmładzania skóry z wykorzystaniem światła CPL to przede wszystkim młodziej wyglądająca, bardziej jędrna i napięta skóra. Fotoodmładzanie przy pomocy kalibrowanego światła pulsacyjnego CPL, dzięki wykorzystaniu zjawiska selektywnej fototermolizy, skutecznie spłyca niewielkie zmarszczki.
Poprawia elastyczność skóry i jej koloryt oraz gęstość, dodatkowo zabieg pobudza skórę do produkcji nowego kolagenu i fibroblastów. Zdecydowaną zaletą zabiegu odmładzania skóry z zastosowaniem kalibrowanego światła pulsacyjnego jest fakt, że proces gojenia przebiega bardzo szybko, dzięki czemu całkowity powrót do codziennych zajęć możemy podjąć już następnego dnia po zabiegu.
Efekty zabiegu mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy, w zależności od indywidualnych cech skóry pacjenta oraz jego nawyków pielęgnacyjnych. Aby utrzymać efekty, zabieg może być powtarzany co kilka miesięcy, w zależności od zaleceń specjalisty.
Fotoodmładzanie CPL umożliwia:
- usuwanie przebarwień słonecznych,
- likwidację piegów i rumienia,
- zmniejszenie widoczności rozszerzonych porów,
- usuwanie pajączków i naczyniaków,
- likwidację drobnych zmarszczek.
Na czym polega fotoodmładzanie CPL
Zabieg fotoodmładzania z zastosowaniem kalibrowanego światła CPL polega na naświetlaniu skóry krótkimi impulsami światła. W przeciwieństwie do technologii laserowej, CPL wykorzystuje kalibrowane światło pulsacyjne, które selektywnie dociera do określonych chromoforów w skórze, takich jak melanina czy hemoglobina.
Proces ten skutkuje uszkodzeniem niepożądanych struktur w skórze, co stymuluje jej naturalne procesy regeneracji i produkcję kolagenu. Przed przystąpieniem do zabiegu na powierzchnię skóry nakładany jest specjalny żel chłodzący, co pozwala na zmniejszenie obrzęku pozabiegowego i jednocześnie podnosi komfort pacjenta.
Następnie, wykorzystując specjalną głowicę, wykonuje się serię naświetleń, stymulując syntezę nowych włókien kolagenowych. Całość procedury trwa zazwyczaj 45-60 minut. Fotoodmładzanie CPL przeprowadzane jest z wykorzystaniem platformy xLase Plus – nowoczesnego urządzenia włoskiej firmy BioTec Italia.
Zalety fotoodmładzania CPL

Gwarancją bezpieczeństwa i skuteczności aparatury są certyfikaty ISO 9001 i ISO 13485. Specyfika wykorzystania światła kalibrowanego CPL sprowadza się m.in. do tego, że kształt impulsu, generowanego podczas zabiegu, jest jednolity, tzn. od razu osiąga swoją wartość maksymalną.
Umożliwia to uzyskanie bardzo wysokiej skuteczności zabiegu przy mniejszej ilości naświetleń, a także zwiększa komfort pacjenta podczas procedury. Aparat, posiadający pięć głowic, ma zastosowanie nie tylko w zabiegach fotoodmładzania, ale także w terapii trądziku i grzybicy paznokci, wykorzystywany jest również do usuwania tatuaży oraz trwałego usuwania owłosienia.
Do najważniejszych zalet fotoodmładzania CPL należą:
- bezbolesność zabiegu,
- minimalna inwazyjność,
- brak konieczności okresu rekonwalescencji,
- szybki powrót do codziennych aktywności,
- skóra może być zaczerwieniona lub pojawić się obrzęk,
- konieczność nawilżenia i ochrony przeciwsłonecznej skóry po zabiegu.
Dla osiągnięcia najbardziej satysfakcjonujących rezultatów na ogół konieczne jest wykonanie serii zabiegów (zazwyczaj 4-6) w trzy - czterotygodniowych odstępach czasowych, jednak pierwsze efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu.
Fotoodmładzanie CPL - przeciwwskazania
Przeciwwskazania do fotoodmładzania CPL:
- ciąża i laktacja,
- świeża opalenizna,
- nadwrażliwość na światło,
- choroby bakteryjne, wirusowe lub grzybicze,
- nieuregulowana cukrzyca,
- zaawansowana miażdżyca lub zakrzepica.
Źródła:
- David J. Goldberg, "Laser Dermatology", Springer-Verlag Berlin and Heidelberg GmbH & Co. KG, 2012
- www.biotecpolska.pl, "Xlase Plus", Biotec Italia
- Angelika Jastrzebska, "10 pytań o fotoodmładzanie laserem" (timeforwax.pl), 2024