Termin frenuloplastyka pochodzi od łacińskiego słowa frenulum, które oznacza wędzidełko. Struktura ta stanowi element penisa, łączy ze sobą dolną część żołędzi i napletek. W warunkach prawidłowych fałd skórny może być ściągany ku dołowi bez jakichkolwiek utrudnień - jeżeli jednak wędzidełko penisa jest zbyt krótkie, zsunięcie napletka jest utrudnione lub nawet niemożliwe.
Posiadanie krótkiego wędzidełka prącia zaburzać może przebieg kontaktów seksualnych. Jednym ze skutków tego stanu jest tzw. dyspareunia, czyli odczuwanie dolegliwości bólowych podczas współżycia. W obecności opisywanego zaburzenia tkanki prącia mogą ulegać urazom, a powtarzające się procesy gojenia doprowadzają w końcu do pojawienia się blizn. Zapobiec tego rodzaju powikłaniom można dzięki przebyciu leczenia zabiegowego.
Zastosowanie frenuloplastyki w problemach ze ściąganiem napletka
Sama myśl o wykonaniu jakichkolwiek nacięć w obrębie penisa budzić może u wielu mężczyzn poczucie niepokoju i zniechęcać do leczenia. Nie należy się jednak obawiać - frenuloplastyka jest zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu. W zależności od preferencji pacjenta stosowane jest znieczulenie miejscowe lub ogólne.
Gdy środki, mające na celu zniesienie czucia bólu zaczną działać, możliwe jest przystąpienie do operacji. Podczas zabiegu frenuloplastyki na spodniej powierzchni prącia wykonywane jest jedno ze stosowanych w tej technice cięć: określane są one jako Y-kształtne, Z-kształne lub horyzontalne. Po rozcięciu wędzidełka tkanki są rozciągane celem wydłużenia tej struktury, podlegają one również odpowiedniemu modelowaniu. Końcowym etapem jest założenie szwów, zwykle stosuje się formy samowchłanialne. Całkowity czas trwania operacji wynosi około 30 minut.
Zabieg plastyki wędzidełka penisa nie wymaga pozostawania w szpitalu, tego samego dnia pacjent może wrócić do swojego domu. Po operacji wystąpić może krótkotrwałe (występujące około 3 do 4 dni) obrzmienie penisa. Głównym ograniczeniem, dotyczącym pacjentów po plastyce wędzidełka prącia jest konieczność wstrzymania się od kontaktów seksualnych przez około 4 tygodnie. Niektórzy lekarze zalecają pacjentom kilkudniowe przyjmowanie antybiotyków, mające na celu zapobiegnięcie ewentualnej infekcji.
W publikacji "Penile frenuloplasty: a simple and effective treatment for frenular pain or scarring" badacze z Londynu oceniali skuteczność przeprowadzonych przez siebie plastyk wędzidełka. Pacjenci otrzymali ankiety, dotyczące m.in. zadowolenia z efektu kosmetycznego oraz ogólnej satysfakcji z zabiegu. W przypadku obu aspektów, w skali 1 do 10 średnia ocena frenuloplastyki wynosiła 8,9. Stosunkowo wysoka punktacja sugerować może, że przebycie frenuloplastyki daje zadowalające rezultaty.
Plastyka wędzidełka prącia wykonywana jest zwykle przez specjalistów urologii. Pacjenci, rozważający przebycie takiego zabiegu, mogą wybrać spośród wielu polskich klinik mających w swojej ofercie frenuloplastykę. Dla niejednego mężczyzny z pewnością duże znaczenie ma koszt terapii: ceny plastyki wędzidełka prącia są bardzo zróżnicowane, opisywaną operację można przebyć za 300, jak i za 1500 złotych.
Opracowano na podstawie: www.urologicalsolutions.com.au; www.urologycentre.com.sg; www.urologicalcare.com; www.eurologia.pl; Dockray J. et. al, "Penile frenuloplasty: a simple and effective treatment for frenular pain or scarring", BJU International, vol. 109, 10: 1546-1550, May 2012