Terapia fizykalna znana jest w medycynie od wieków. Jej początki związane były m.in. z Hipokratesem, który doceniał znaczenie masaży czy hydroterapii we wspomaganiu leczenia różnych jednostek chorobowych. Przez lata fizjoterapia ewoluowała, pojawiały się kolejne uznawane przez środowiska medyczne schematy ćwiczeniowe i dostępne stawały się coraz bardziej nowoczesne aparaty, służące do rehabilitacji.
Obecnie w gabinetach fizjoterapeutów coraz powszechniejsze staje się wyposażenie ich w zaawansowane technologicznie urządzenia, które dokonując precyzyjnych analiz, potrafią dobrać różnorodne obciążenia i schematy ćwiczeniowe, odpowiednie dla konkretnego pacjenta i jego problemu. Jednym z takich rozwiązań jest G-EO System, który pomocną rolę odegrać może w przypadku rehabilitacji chorych z wieloma różnymi jednostkami chorobowymi.
Usprawnianie chodu pacjentów z wykorzystaniem G-EO System
G-EO System może przypominać z wyglądu znane z różnych siłowni bieżnie, jest to jednak urządzenie znacznie bardziej zaawansowane. Dzięki zastosowaniu wielu zróżnicowanych modułów, przy jego pomocy możliwe jest wykonanie symulacji prawie każdego rodzaju chodu.
Rehabilitacja i reedukacja chodu w tym przypadku polega na tym, że ruch kończyn dolnych pacjenta odbywa się w sposób wspomagany - czyli pacjent sam wykonuje odpowiednie czynności, ale dzięki maszynie przychodzi mu to z większą łatwością. Ćwiczenia obejmują ruchy takie, jak przy zwykłym chodzeniu po płaskim terenie, symulowana może być również czynność wchodzenia po schodach czy tylko wybrane, poszczególne fazy chodu.
Urządzenie jest elastyczne: jeden z jego modułów umożliwia rejestrowanie tego, jakie efekty osiąga pacjent, po czym automatycznie, w razie potrzeby, zmieniane są m.in. parametry obciążenia kończyn - wszystko po to, aby zmaksymalizować efekty terapii i dostosować je do potrzeb danego chorego.
Urządzenie do rehabilitacji G-EO System może być proponowane zarówno osobom dorosłym, jak i pacjentom z młodszej grupy wiekowej. W przypadku tej drugiej grupy chorych, głównym ograniczeniem jest osiągnięcie przez pacjenta wzrostu o wartości minimum 90 cm.
Terapia z wykorzystaniem urządzenia wdrażana bywa u tych osób, które już chodzą, jednak z różnego rodzaju przyczyn proces ten jest upośledzony. Rozwiązanie polecane jest pacjentom cierpiącym na:
- stany po udarze mózgu;
- pogorszenie jakości chodu związane ze schorzeniami ortopedycznymi;
- chorobę Parkinsona;
- mózgowe porażenie dziecięce;
- stwardnienie rozsiane;
- zespół Guillain-Barré;
- przepuklinę oponowo-rdzeniową.
W przypadku dzieci trudnością bywa czasem zachęcenie ich do wykonywania ćwiczeń. Ułatwić to może zastosowana w G-EO system tzw. wizualizacja chodu. Wyświetlane treści mogą zainteresować najmłodszych pacjentów, dzięki czemu czas przeznaczony na rehabilitację zostanie lepiej wykorzystany i pozwoli uzyskać lepsze efekty.
W Polsce rehabilitacja i reedukacja chodu z wykorzystaniem G-EO System dostępna jest m.in. w Gliwicach i Konstancinie-Jeziornej.
Opracowano na podstawie: www.rehatechnology.com; www.fizjofit.pl; www.technomex.pl