Gdy mężczyzna ma piersi

Przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn zdarza się nierzadko i nosi nazwę ginekomastii. Duże piersi u mężczyzn często są powodem kompleksów. Skąd bierze się to schorzenie i w jaki sposób je leczyć?

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Ginekomastia jest dość powszechnym problemem, o czym świadczą statystyki jej operacyjnego usuwania. Według danych ASAPS (The American Society for Aesthetic Plastic Surgery), w 2016 roku tylko na terenie Stanów Zjednoczonych przeprowadzono ponad 31 000 zabiegów operacyjnego zmniejszania męskich piersi w leczeniu ginekomastii, czyniąc ten zabieg trzynastą najpopularniejszą procedurą chirurgii plastycznej i drugą najczęściej wybieraną przez mężczyzn. Co warto wiedzieć o ginekomastii? U kogo schorzenie to pojawia się najczęściej i czy problem „męskich piersi” można wyleczyć?

Co to jest ginekomastia?

Lipomastia ma związek z ogólnym przyrostem tkanki tłuszczowej w organizmie

Ginekomastia to nazwa schorzenia, które polega na powiększeniu męskich gruczołów piersiowych. Tak zwana ginekomastia fizjologiczna pojawia się u noworodków, chłopców w okresie dojrzewania oraz starszych mężczyzn i najczęściej jest związana ze zmianami hormonalnymi w ich organizmach (np. u noworodków trwające zazwyczaj kilka tygodni powiększenie piersi wynika z podwyższonego poziomu estrogenu, który pochodzi od matki i przenika przez łożysko). Ginekomastia fizjologiczna zazwyczaj sama ustępuje i nie wymaga specjalistycznego leczenia, choć w niektórych przypadkach może przekształcić się w formę patologiczną.

Przyczyny ginekomastii

Ginekomastia patologiczna (gruczołowa) może mieć bardzo różne podłoże. Przykładowe przyczyny wystąpienia tego rodzaju schorzenia to:

  • choroby nerek lub wątroby,
  • schorzenia tarczycy i związane z nimi zaburzenia hormonalne,
  • przyjmowanie niektórych leków (np. stosowanych w leczeniu raka prostaty, niewydolności serca, nadciśnienia czy grzybicy).

Istnieje również odmiana ginekomastii, której efektem również jest powiększenie męskich piersi, jednak nie z powodu przerostu tkanki gruczołowej, a ze względu na zwiększenie ilości komórek tłuszczowych w tym obszarze. W takiej sytuacji mówimy o ginekomastii tłuszczowej, którą nazywa się również ginekomastią rzekomą lub lipomastią. Powiększenie piersi ma wówczas związek z ogólnym przyrostem tkanki tłuszczowej w organizmie.

Leczenie ginekomastii

Podstawą leczenia ginekomastii jest odpowiednia diagnostyka

Przerost męskich piersi można skutecznie leczyć, a podstawą terapii jest prawidłowa diagnostyka, pozwalająca określić etiologię schorzenia. Działania dobiera się bowiem w zależności od tego, jakie są przyczyny choroby i jaką przyjmuje ona postać. Prawidłowe leczenie ma charakter przyczynowy, co oznacza, że skupia się ono na wyeliminowaniu przyczyny przerostu piersi. Jeśli powodem pojawienia się ginekomastii są choroby wątroby, tarczycy lub nerek, celem leczenia jest poprawa ich funkcjonowania, natomiast u pacjentów, u których przerost gruczołu piersiowego pojawił się na skutek przyjmowania leków, leczenie ginekomastii sprowadza się do zmiany przyjmowanych preparatów na inne lub odstawieniu ich, o ile jest to możliwe. U pacjentów z ginekomastią tłuszczową podstawą terapii jest zmiana nawyków żywieniowych oraz aktywność fizyczna - zazwyczaj ogólne zmniejszenie otłuszczenia organizmu wpływa także na cofnięcie się objawów lipomastii.

Warto wiedzieć: W przypadku, gdy inne formy terapii nie przynoszą efektu, pacjent może zdecydować się na operację ginekomastii.

Zabiegowe usunięcie przerośniętych piersi może dotyczyć zarówno ginekomastii tłuszczowej, jak i gruczołowej, a także form mieszanych. W usuwaniu ginekomastii gruczołowej leczenie zabiegowe polega na chirurgicznym wycięciu nadmiaru tkanki gruczołowej, co w razie potrzeby może być również połączone z usunięciem nadmiaru luźnej skóry i przesunięciem brodawki piersiowej na właściwe miejsce.

Liposukcja - zabieg dla mężczyzny z piersiami

Operacyjne leczenie może dotyczyć zarówno ginekomastii tłuszczowej, jak i gruczołowej

Zabiegowe leczenie ginekomastii tłuszczowej sprowadza się najczęściej do przeprowadzenia liposukcji, która polega na odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej z piersi. Zabieg taki może być wykonany różnymi technikami – zastosowanie w leczeniu ginekomastii tłuszczowej, oprócz klasycznej liposukcji ssącej, ma również liposukcja wspomagana strumieniem wodnym Body Jet, liposukcja infradźwiękowa czy liposukcja ultradźwiękowa.

W przypadku niewielkiej lipomastii można także zastosować tzw. lipolizę iniekcyjną, czyli nieoperacyjny zabieg usuwania tkanki tłuszczowej przy pomocy zastrzyków substancji, która powoduje rozpuszczenie komórek tłuszczowych i ich wydalenie z organizmu na drodze procesów metabolicznych. Z kolei znaczna ginekomastia tłuszczowa może wymagać przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, który polega na chirurgicznym usunięciu nie tylko tkanki tłuszczowej, ale też nadmiaru luźnej skóry. Podczas takiej operacji możliwe jest też wycięcie tkanki gruczołowej, dlatego chirurgiczne leczenie ginekomastii ma również zastosowanie w przypadku mieszanej formy schorzenia, w której rozrostowi ulega zarówno tłuszczowy, jak i gruczołowy komponent piersi.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie ginekomastii

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 70

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…