Głęboka oscylacja - co to za zabieg?
Jest to w pełni bezbolesna terapia, która oparta jest o działanie przerywanego pola elektrostatycznego. To pewien rodzaj masażu, który wykonywany jest urządzeniem terapeutycznym. Podłączony do niego aplikator stykając się z danym obszarem ciała, zaczyna wytwarzać biologiczne oscylacje, będące niczym innym, jak drganiami powstałymi na skutek elektrostatycznego przyciągania i odpychania ładunków elektrycznych. Dochodzi do niego właśnie pomiędzy aplikatorem a tkankami – w nich znajduje się wiele jonów – w konsekwencji czego w tych drugich powstają reakcje lecznicze. Drgania mają zakres od 5 do 250 Hz.
Przebieg zabiegu dla samego pacjenta nie jest zbyt skomplikowany i długi - terapia trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Niewymagana jest też żadna znacząca aktywność pacjenta. Jego ciało jest podłączone do elektrod i posypane talkiem w miejscach, które będą miały styczność z aplikatorem. Co ważne, zabieg ten można wykonywać codziennie.
Efekty terapii
Działanie głębokiej oscylacji jest dla ciała odbudowujące i naprawcze. Zapewnia ona lepszą stymulację limfy, przez co zbędne produkty przemiany materii mogą być szybciej wydalone z organizmu. Przede wszystkim terapia ta pomaga uśmierzyć lub wyeliminować dolegliwości bólowe. Poza efektem przeciwbólowym występuje też działanie przeciwzapalne. Dlatego głęboka oscylacja wspomaga gojenie ran, w tym także tych otwartych.
Ponadto, zabieg ten przyczynia się do resorpcji obrzęków, szybszego usuwania krwiaków i działa przeciwzwłuknieniowo.
Wskazania do zabiegu głębokiej oscylacji
Za bardzo dużą zaletę głębokiej oscylacji - poza tym, że jest ona bezbolesna - uznaje się jej bezpieczeństwo. Może być bowiem stosowana przy świeżych kontuzjach - bez ryzyka pogłębienia urazu - a także po operacjach. Dlatego zabieg ten wykonuje się:
- po zerwaniu lub naciągnięciu więzedeł;
- po złamaniu;
- przy skręceniach i urazach stawów;
- w celu przyspieszenia regeneracji mięśniowej.
To jednak tylko niewielki fragment wskazań głębokiej oscylacji. Wykonuje się ją przy takich dolegliwościach jak np.:
- zapalenie stawów-krzyżowo-biodrowych;
- udar;
- blokada odcinka lędźwiowo-krzyżowego;
- obrzęk;
- ostroga piętowa - zespół przeciążeniowego rozcięgna podeszwowego objawiający się poprzez ból pięty;
- bóle lędźwiowe;
- fibromialgia - przewlekłe bóle mięśni i stawów;
- zespół Sudecka - stopniowy zanik mięśni, ubytek kości i stawów w kończynie;
- blizny;
- zaparcia;
- stopy cukrzycowe.
Głęboka oscylacja może pełnić funkcję regeneracji po treningu i zapobiegania powstawaniu mikrourazów. Nierzadko jest ona formą rehabilitacji onkologicznej lub terapii chorób układu oddechowego.
Deep oscillation ma też swoje zastosowanie w medycynie estetycznej. Zabieg stosuje się np. po liposukcji.
Głęboka oscylacja - przeciwwskazania
Lista przeciwwskazań do zabiegu głębokiej oscylacji nie jest zbyt długa. Są jednak na niej wymienione dolegliwości, które dyskwalifikują pacjenta do poddania się tej terapii. Zaliczają się do nich:
- choroby zakrzepowe naczyń;
- ciężka niewydolność serca;
- infekcja.
Zabieg nie jest wskazany również osobom z implantami elektronicznymi, a także tym, których obręb ciała, narażony na kontakt z aplikatorem, jest poddany zmianom nowotworowym.
Źródła:
- Trybulski R., Żebrowska A., Marcol W., Roczniok R., Kępa K., Kiljański M., "Wykorzystanie głębokiej oscylacji i elekrostymulacji mięśni gładkich w niwelowaniu wybranych parametrów zmęczenia mięśniowego", Fizjoterapia Polska 2, 2016
- Gao Y-C., Peng C., C, Peng R.Y., "A long term chronic fibrotic adhesion of elbow muscles alleviated by applying hivamat 200 deep oscillation therapy", . International Journal of Multidisciplinary Research and Development 2, 2015