Paluch koślawy polega na uwypukleniu na zewnątrz kości stawu, które łączą paluch ze śródstopiem, co powoduje również pochylenie pierwszego palca stopy w kierunku pozostałych. Halluksy dotyczą głównie kobiet, a wynikają między innymi z noszenia źle dopasowanego, niewygodnego obuwia, zwłaszcza za ciasnego i na wysokim obcasie, który powoduje przeciążenie przedniej części stopy, a w konsekwencji obniżenie łuku poprzecznego i rozwinięcie się płaskostopia poprzecznego. Do przyczyn powstawania koślawego palucha zalicza się również nadwagę, mało aktywny tryb życia oraz predyspozycje genetyczne.
Halluks - co to jest i jak się objawia?
Koślawy paluch to przede wszystkim zniekształcenie stopy polegające na znacznym uwypukleniu zewnętrznej części stawu i zgrubieniu pojawiającego się na zdeformowanej kości. Schorzenie to daje szereg objawów, po których można je rozpoznać. Skóra na kości palucha ulega zgrubieniu, często jest również zaczerwieniona. Pojawia się ból u podstawy palucha, który nasila się przy chodzeniu oraz przy dotyku, a z czasem staje się obecny również w spoczynku, nawet podczas snu. Koślawemu paluchowi towarzyszy również płaskostopie poprzeczne, które polega na opadaniu poprzecznego łuku stopy.
Z czasem zmianom ulega całe przodostopie, ponieważ pod wpływem zniekształceń stopa zaczyna inaczej pracować: dochodzi do pogorszenia się wytrzymałości struktur stabilizujących stopę oraz osłabienia mięśni. Ciężar ciała jest rozłożony nierównomiernie, a nadmiernemu przeciążeniu ulega również wewnętrzna krawędź stopy. Halluksowi może towarzyszyć również zapalenie wysiękowe kaletki, stan zapalny wokół uwypuklonej kości, zgrubienie naskórka oraz podwichnięcie stawu śródstopno-palcowego.
Mimo, że dużą rolę w rozwoju halluksów mają predyspozycje genetyczne, które mogą polegać na odziedziczeniu wiotkości tkanki łącznej, nieprawidłowego kształtu stawu, czy charakterystycznego ustawienia kości śródstopia, to jednak jesteśmy wstanie wyeliminować lub znacznie opóźnić ich powstawanie. Czynnikami, na które mamy wpływ jest waga ciała oraz noszenie odpowiednio dobranego obuwia. Rozwojowi deformacji sprzyja otyłość, nieaktywny tryb życia, noszenie zbyt ciasnego obuwia z wąskimi czubkami.
Po zaobserwowaniu u siebie halluksa należy udać się na konsultację do ortopedy, który zdecyduje się na odpowiednie leczenie. Istnieje wiele narzędzi do zapobiegania rozwinięcia się deformacji, takie jak wkładki ortopedyczne, fizykoterapia, żelowe osłony na haluksy, czy peloty żelowe, czyli specjalne wkładki, które powodują odpowiednie rozłożenie nacisku w stopie. Jeżeli jednak zmiany są już bardzo zaawansowane, możliwe że konieczna będzie operacja, której rodzaj zależy od stopnia deformacji stopy. W niektórych przypadkach możliwe jest dokonanie korekcji jedynie w tkankach miękkich, czyli na torebce stawowej i ścięgnach. W przypadkach bardziej zaawansowanych konieczna może okazać się osteotomia.
Bibliografia
Autorzy:Marek Bożek, Edward Czerwiński, Andrzej Grzegorzewski ,, Ortopedia i traumatologia narządu ruchu”