HandTutor - innowacyjne narzędzie do ćwiczeń czynnych ręki

Drżenia, osłabienie siły mięśniowej oraz spadek zręczności dotyczące ręki mogą być skutkiem urazów, jak i schorzeń przewlekłych obejmujących kończynę górną czy ośrodkowy układ nerwowy. Zmniejszyć natężenie dolegliwości można poprzez wdrożenie u chorego fizjoterapii, której innowacyjną formę stanowi ta z wykorzystaniem HandTutor: urządzenia bezpiecznego oraz dającego informację o tym, czy ćwiczenia wykonywane są w prawidłowy sposób.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Ludzie żyją coraz dłużej - związane jest z tym coraz częstsze występowanie schorzeń typowych dla zaawansowanego wieku, takich jak choroba Parkinsona czy udary mózgu. Wymienione jednostki powodują rozmaitego rodzaju ubytki neurologiczne, często skutkują też występowaniem zaburzeń ruchomości różnych części ciała. 

Niedostateczna sprawność rąk poważnie komplikuje życie. Niektóre czynności stają się wyraźnie trudniejsze do zrobienia, czasami ich wykonywanie jest wręcz niemożliwe. Od lat w leczeniu zaburzeń czynności ruchowych wykorzystywana jest fizjoterapia, która od stosunkowo niedawna może być wspomagana urządzeniem HandTutor.

Wykorzystanie HandTutor w leczeniu zaburzeń czynności ruchowej rąk

Urządzenie HandTutor zostało opracowane przez firmę Meditouch, założoną w 2004 roku. Cztery lata później na rynek wypuszczono specjalną rękawicę, zawierającą liczne czujniki ruchu oraz dołączone do niej, zintegrowane z produktem oprogramowanie.

"Tutor" to po angielsku nauczyciel. Taką właśnie rolę odgrywa opisywane urządzenie. Zainstalowane w tej medycznej rękawicy czujniki mierzą szybkość oraz zakres wykonywanych ręką ruchów. Dokonywane pomiary przydatne są fizjoterapeucie, który dzięki analizie (zapisywanych w pamięci komputera, do którego sprzęt jest podłączony) danych jest w stanie określić stopień występującego uszkodzenia kończyny górnej.

Sprzęt komputerowy służy jednak nie tylko do rejestracji sygnałów. W procesie leczenia zaburzeń czynności ruchowej rąk z wykorzystaniem HandTutor zastosowane zostały techniki, określane jako tzw. biofeedback. Wykonywane ruchy są analizowane przez oprogramowanie i jeżeli ich nasilenie jest zbyt niskie, pacjent otrzymuje informację o tym w postaci sygnału dźwiękowego czy wizualnego. Dzięki temu osoba ta wie, że powinna zwiększyć wysiłek wkładany w ćwiczenia czynne ręki.

Rękawica do neurorehabilitacji ręki HandTutorźródło: constancecare.pl

Nie jest tak, że pacjent siedzi przed monitorem komputera i raz za razem, tak po prostu, wykonuje określone ruchy ręką. W trakcie używania HandTutor osoba leczona widzi na ekranie różnego rodzaju gry komputerowe: odpowiednio wykonywane ruchy pozwalają przechodzić kolejne etapy tych gier. W zależności od celu terapii, zastosowanie znajdują różnego rodzaju rozgrywki.

Celem ćwiczeń z zastosowaniem HandTutor jest poprawa zakresu ruchomości w obrębie nadgarstka oraz palców ręki. Uzyskiwane może to być dzięki właściwościom układu nerwowego, który pod wpływem stymulacji ruchowej cechuje się zdolnością do regeneracji.

Do osób, u których można rozważyć wdrożenie tej formy fizjoterapii, należą pacjenci ze stwardnieniem rozsianym, chorzy po urazach czaszkowo - mózgowych oraz cierpiący na mózgowe porażenie dziecięce. Przywrócenie ruchomości z zastosowaniem urządzenia możliwe jest także u osób po urazach okolicy ręki, takich jak złamania czy uszkodzenia nerwów.

Rehabilitacja z zastosowaniem HandTutor przeprowadzana może być zarówno w placówkach leczniczych, jak i w domu pacjenta. Stanowić ona może samodzielną formę terapii lub też być kojarzona z fizjoterapią.

Opracowano na podstawie: www.meditouch.co.il; www.handtutor.com; www.neuroreedukacja.pl

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Wera165 8 lata temu

Bardzo mi się podoba powyższy artykuł. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Neurorehabilitacja ręki przy pomocy HandTutor

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…