Co to jest Vaginal Narrower?
Nici liftingujące Vaginal Narrower z serii Happy Lift miały swoją premierę na rynku polskim w listopadzie 2013 roku. Produkowane są przez włoską firmę PromoItalia, która może poszczycić się ponad 30 letnim doświadczeniem w dziedzinie medycyny estetycznej. Zabiegi implantacji nici Vaginal Narrower okazały się metodą, która zrewolucjonizowała podejście do leczenia dysfunkcji kobiecej strefy intymnej. Wykonane z kapronolaktonu i polidioksanonunici nici z mikroskopijnymi haczykami ułożonymi w dwóch przeciwnych kierunkach (co zapewnia utrzymanie ich stałej pozycji), ulegają w organizmie człowieka stopniowemu rozkładowi na skutek hydrolizy wiązań estrowych. Cały proces rozpadu trwa około dwóch lat, a jego dodatkowym działaniem jest stymulacja produkcji endogennego kolagenu w miejscu założonych szwów. Metoda rewitalizacji nićmi Vaginal Narrower jest bezpieczna, gdyż materiał, z którego są wykonane, jest szeroko stosowany w chirurgii w postaci szwów wchłanialnych oraz w ortopedii do produkcji implantów. Nie daje odczynów alergicznych i jest przyjazny dla organizmu.
Wskazania do zabiegu implantacji nici Vaginal Narrower
Wskazaniem do zabiegu implantacji nici Vaginal Narrower jest dysfunkcja zewnętrznych narządów płciowych u kobiety. Nici implantowane są w przypadku poporodowych uszkodzeń mięśni krocza lub ich nieprawidłowego zeszycia. Polecane są u kobiet, u których występują objawy związane ze starzeniem się organizmu takie jak obniżenie tylnej ściany pochwy.
Zabieg wszczepienia nici wykonuje się również u pacjentek uskarżających na szerokie wejście do pochwy, którego przyczyną mogą być porody naturalne, w szczególności z ochroną krocza, czyli bez jego nacięcia.
Dobre efekty uzyskuje się u pacjentek borykających się z problemem nietrzymania wydzieliny z pochwy i uskarżających się na uczucie ciągłej zwiększonej ilości wydzieliny drażniącej okolicę sromu, będącej przyczyną otarć i infekcji okolicy zewnętrznych narządów płciowych. Wymienione dolegliwości są uciążliwe, utrudniają utrzymanie higieny, pogarszają jakość życia seksualnego, a ponadto stanowią defekt kosmetyczny.
Najczęstsze wskazania do liftingu krocza:
- rozluźnienie mięśni pochwy,
- osłabienie mięśni i struktur krocza,
- poporodowy defekt anatomiczno-funkcjonalny krocza,
- częste infekcje intymne.
Jak przebiega zabieg z nićmi Vaginal Narrower?
Do zabiegu kwalifikuje lekarz ginekolog. Podczas zabiegu wszczepia się najczęściej jedną nić, rzadziej dwie nici Vaginal Narrower. W znieczuleniu miejscowym wykonuje się od 4 do 6 płytkich nacięć skóry krocza, a nici wszczepiane są w obrębie tkanki podskórnej oraz mięśnia umiejscowionego tutaj bardzo blisko skóry. Rezultaty zabiegu widoczne są natychmiast i utrzymują się przez kilka lat. Początkowo jest to efekt mechaniczny wynikający z obecności wszczepionych nici, a później spowodowany jest stymulacją produkcji endogennego kolagenu. Zabieg charakteryzuje się bardzo małą inwazyjnością, dlatego już po kilku dniach możliwy jest powrót do normalnej aktywności. Współżycie można rozpocząć po upływie co najmniej dwóch tygodni od zabiegu.
Po zabiegu - korzyści i zalety liftingu krocza
Efekty liftingu – w postaci zwężenia wejścia do pochwy i poprawy estetyki tkanek krocza i sromu widoczne są natychmiast po zakończeniu zabiegu, zaś korzyścią długoterminową jest pobudzenie syntezy białek tkankowych i wytworzenie wzdłuż nici kolumn z włókien kolagenu i elastyny, które zapewniają właściwe napięcie, zwiększenie nawilżenia i poprawę elastyczności tkanek do kilku lat po wchłonięciu nici.
Procedura jest bezpieczna, mało inwazyjna i mało obciążająca dla organizmu. Rana goi się szybko i już po kilku dniach możliwy jest powrót do pełnej aktywności a kilka tygodni po zabiegu można na nowo cieszyć się życiem seksualnym.
W porównaniu do klasycznego zabiegu plastyki okolic intymnych zaletami liftingu nićmi Vaginal Narrower są:
- brak poważnej i głębokiej ingerencji w tkanki oraz obciążenia organizmu znieczuleniem ogólnym,
- brak konieczności hospitalizacji i kilkutygodniowej rehabilitacji po zabiegu,
- brak niebezpieczeństwa pojawienia się dyspareuni, czyli dysfunkcji objawiającej się bólem podczas współżycia.
Czy są przeciwskazania do implantacji Vaginal Narrower?
Przeciwwskazania do zabiegu są nieliczne i wynikają głównie z fizjologii organizmu. Nie przeprowadza się go podczas trwania miesiączki, u kobiet w ciąży i we wczesnej fazie połogu (do czasu samooczyszczenia się dróg rodnych), a także w przypadku podejrzenia zmian nowotworowych narządów płciowych.
Lifting Vaginal Narrower – ile to kosztuje?
Implantacja nici Vaginal Narrower dostępna jest w wielu gabinetach oferujących zabiegi ginekologii plastycznej. W Klinice Ambroziak w Warszawie implantacja jednej nici kosztuje 3, a dwóch nici 5 tysięcy złotych. Centrum Medyczne Angelius Provita w Katowicach wycenia ten zabieg na 3, 5 tysiąca złotych.
Źródła:
- Irina Poleva, Natalia Markova, Marlen Sulamanidze, "Open Pilot Study on the Rejuvenation Effect of Absorbable Threads in the Genital Area" (www.ncbi.nlm.nih.gov), https://www.ncbi.nlm.nih.gov, 2023