Mikropigmentacja skóry głowy (HFS) sposobem na łysienie

Według niektórych statystyk, z łysieniem zmaga się już co drugi mężczyzna, który ukończył 50 lat. Problem nadmiernego wypadania włosów dotyka jednak osoby w różnym wieku, w tym również kobiety. Czynnikami wywołującymi łysienie są niektóre choroby, uboga w składniki odżywcze dieta, stres, a także skłonności genetyczne. Jedną z metod tuszowania łysienia jest tzw. mikropigmentacja skóry głowy. Na czym dokładnie polega ta procedura?

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Na czym polega mikropigmentacja skóry głowy?

Utrata włosów często doprowadza do pojawienia się kompleksów i obniżenia samooceny. Ratunkiem dla osób borykających się z łysieniem może być na przykład mikropigmentacja skóry głowy. Technika ta jest patentem izraelskiej firmy NTM, lidera makijażu permanentnego, a sam pomysł to idea światowej sławy mistrza mikropigmentacji, jakim jesst Moshe Alul. Potocznie zabieg określa się jako "medyczny tatuaż" - nie jest to jednak to samo, co wykonanie typowego, ozdobnego rysunku. Po pierwsze, barwnik umieszczany jest w płytszych warstwach skóry, poza tym zajmuje się tym jedynie wykwalifikowany personel medyczny.

Zabieg polega na wprowadzeniu w naskórek specjalnych, nieorganicznych pigmentów uzyskiwanych z minerałów. Ma to na celu uzyskanie niezwykle naturalnego efektu krótko przystrzyżonej fryzury. Pigmenty nieorganiczne są neutralne dla ludzkiego organizmu, dzięki czemu praktycznie nie występuje ryzyko pojawienia się reakcji alergicznych. Warto zaznaczyć, iż nie jest to technika leczenia nadmiernego wypadania włosów, a jedynie metoda tuszowania łysiny. Zabieg stanowi kuszącą alternatywę dla osób, które próbowały już wszelkich sposobów na ukrycie przerzedzenia owłosienia na głowie, nie uzyskując zadowalających rezultatów, a jednocześnie nie chcą poddawać się transplantacji włosów.

Procedura pozwala na:

  • odtworzenie linii włosów (np. gdy u pacjenta występują zakola);
  • ukrycie blizn zlokalizowanych w obrębie prawidłowo owłosionego obszaru;
  • zwiększenie, w razie konieczności, efektu przeszczepienia włosów;
  • poprawę wyglądu, zwłaszcza w przypadku posiadania bardzo rzadkich włosów (uzyskanie optycznego zagęszczenia fryzury).

Dla kogo przeznaczony jest zabieg?

Przygotowanie do zabiegu mikropigmentacji włosów

Mikropigmentacja włosów, inaczej dermatografia lub HFS (Hair Follicle Simulation), pomaga osiągnąć efekt krótko ostrzyżonych włosów. Z tego powodu zabieg jest kierowany głównie do mężczyzn. Kobiety również mogą skorzystać z tej metody tuszowania łysienia. Specjalnie dla nich dobierane są inne pigmenty, dzięki którym można uzyskać jak najbardziej naturalny efekt zagęszczenia długich włosów.

Zabieg HFS jest dedykowany osobom cierpiącym na łysienie całkowite, plackowate, androgenowe czy bliznowaciejące. Procedura będzie skuteczna również u osób z łysieniem telogenowym oraz anagenowym. Innymi słowy, można go stosować przy każdej postaci łysienia zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

Kwalifikacji do zabiegu mikropigmentacji skóry głowy dokonuje lekarz specjalista, jednak warto poznać przeciwwskazania do wykonania tej procedury. Są nimi m.in.:

  • choroby skóry
  • infekcje i stany zapalne
  • nowotwory
  • łuszczyca
  • cukrzyca
  • przyjmowanie leków rozcieńczających krew oraz preparatów sterydowych

Przebieg mikropigmentacji skóry głowy

Podczas mikropigmentacji skóry głowy wykorzystuje się specjalne igły lub roller (opatentowany kartridż wyposażony w obracające się igły oraz system sprężynowy) – są to w pełni sterylne instrumenty jednorazowego użytku. Powstał też innowacyjny aparat ORON 57, który jest wzbogacony o funkcję umożliwiającą przeprowadzenie przy jego pomocy mikropigmentacji (wcześniej służył on tylko do makijażu permanentnego). Urządzenie wyposażono w ergonomiczną rączkę sterowaną mikroprocesorem, który gwarantuje jednakową częstotliwość nakłuwania igieł, a także w stabilizatory zapewniające jednostajny ruch igieł.

Przed wykonaniem pełnego zabiegu HFS przeprowadzający go specjalista robi test na małej powierzchni skóry. Ów test ma na celu dobranie właściwego koloru pigmentu oraz sprawdzenie reakcji pacjenta. Podczas konsultacji osoba zdecydowana na zabieg wybiera gęstość i kształt linii włosów. Część ośrodków oferuje pacjentom wykonanie tzw. jagged hairline, czyli nieregularnej, postrzępionej linii włosów z przodu głowy. Rezultatem „wystrzępienia” jest większa naturalność uzyskanego efektu – linia nie musi być idealnie prosta lub zbyt łagodnie, sztucznie zaokrąglona.

Jak długo trwa zabieg?

W zależności od stopnia rozwoju łysienia zabieg może trwać od 1 do 3 godzin. Przed jego rozpoczęciem pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe, by zmniejszyć ewentualny dyskomfort towarzyszący mikropigmentacji. Najczęściej zabieg wykonywany jest na krótko ściętych włosach (idealna długość to 0,3-0,5 mm). Specjalista precyzyjnie pokrywa powierzchnię skóry głowy pigmentem, tworząc imitację owłosienia. Dermatografia skóry głowy zwykle składa się z 1-3 sesji, a efekty można obserwować już po pierwszej z nich.

Stosowane podczas HFS pigmenty cechują się najwyższą jakością i są przeznaczone wyłącznie do tej metody. Specjaliści przeprowadzający mikropigmentację skóry głowy dobierają kolor odpowiednio do koloru włosów, a następnie wprowadzają go do wierzchniej warstwy skóry. Rezultat utrzymuje się przez okres roku do dwóch lat – jest to uzależnione od cech indywidualnych danego pacjenta.

Rekonwalescencja po mikropigmentacji skóry głowy

Podczas przeprowadzania procedury może dojść do powstania lekkiego podrażnienia lub obrzęku, ale objawy te szybko ustępują. Na opuchliznę można zastosować łagodzące preparaty, np. z panthenolem w składzie. Do pracy można wrócić już następnego dnia po zabiegu. Przez kolejne 2-3 dni naskórek zaczyna się złuszczać, dlatego niezwykle istotne jest stałe nawilżanie go specjalną maścią. Początkowo pigment jest bardzo intensywny, ale w ciągu 4-5 dni po zabiegu pierwotne zabarwienie blednie o ok. 50%. Blednięcie pigmentu sprawia, że zabieg należy powtarzać co 1,5-3 lata w celu wzmocnienia koloru.

Przez 4 dni po HFS skóry głowy nie należy myć mydłem ani innymi kosmetykami – w tym celu zaleca się stosowanie wyłącznie wody. Przez 2-3 tygodnie należy unikać kąpieli w basenie i odwiedzania sauny – skórę poddaną mikropigmentacji może bowiem podrażnić gorące lub mroźne powietrze, a także chlorowana woda. Po 4 tygodniach widoczny jest ostateczny efekt, a skóra jest całkowicie wygojona.

Źródła:

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (12)

Tomek 8 lata temu

kolega zrobił sobie taki tatuaż na głowie i to co jedna z kosmetyczek mu odwaliła to ja na jego miejscu podał bym ją do sądu takiego gó........a nie widziałem od dawna ale nie tylko ja to zobaczyłem ostatnio na weselu pare osób to za uwarzyło i były delikatne docinki no i koleżka miał doła ale tyle dobrego że chłopak ma dystans do siebie z informacji jakich udzieliła mi jego żona bo on sam nie zabardzo chciał powiedzieć to salon jest we Wrocku ul nie pamieta .pozdro Odpowiedz

Darek do Tomek 6 lata temu

No jak sie nic nie dowiedział przed wizytą to co sie dziwić że taki efekt. Najpierw potrzeba poszukać informacji jak sie gdzieś idzie żeby takich akcji później nie było. Ja sam sie nauczyłem na błędach kolegów co też podobnie robili i lipa później była, przed zabiegiem sie zorientowałem i poczytałem o gabinecie gdzie miałem iśc, akurat to bylo micro haar i problemów teraz żadnych nie mam i wyglądam jak człowiek. Odpowiedz

jan 10 lata temu

jakie najlepsze miejsce w Warszawie? Odpowiedz

Hair Maker 6 lata temu

Ceny w artykule sa nieprawdziwe . Ceny owszem zaczynaja sie od 1500-2000 zl lub £500 ale w zaleznosci od obszaru glowy . Cala glowa to wydatek rzedu 7900zl w Polsce a £2000-3000 w UK Odpowiedz

Bartek 10 lata temu

Polecam klinikę dr Wika ;). Odpowiedz

permanentnysklep.pl do Bartek 6 lata temu

Przy pigmentacji skóry głowy bardzo ważne są umiejętności linergistki, jak również barwniki i odpowiedni sprzęt do wykonania tego rodzaju "makijażu permanentnego". Odpowiedz

Damian 7 lata temu

witam. Jestem już rok po zabiegu mikropigmentacji włosów w Warszawie i jestem zdania że dla osób które nie mogą pozwolić sobie na przeszczep włosow to zabieg Mikropigmentacji to na chwilę obecną najlepsza metoda na ukrycie łysienia. Zabiegi może nie są najtańsze ale lepiej nie ryzykować paroma stówkami swojego wyglądu... Odpowiedz

Bartek do Damian 7 lata temu

Zabieg mikropigmentacji zrobiłem rok temu i jestem bardzo zadowolony, utrzymuję się nadal efekt krótko ściętych włosów :) Dzięki temu zabiegowi nie muszę już chodzić w czapce i wstydzić się swojej łysiny. Odpowiedz

Julian 8 lata temu

Witam! Pytalem sie o cene pigmentacji glowy w Bristolu i powiedziano mi,ze kosztuje to 3000 funtow, a nie 500. Odpowiedz

Joanna 10 lata temu

Polecam klinikę w Krakowie. Pięknie pigmentują brwi. Odpowiedz

tomson 10 lata temu

Polecam klinikę w Bielsku Białej lub Warszawie. Odpowiedz

Tomko do tomson 10 lata temu

Witam - proszę napisac czy korzystał Pan z mikropigmentacji skóry głowy w Warszawie i na jaką czesc glowy była ona stosowana(cała głowa, 50%,25%)?Jaki koszt zabiegu i jaki efekt - czekam na wiadomość na maila. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Mikropigmentacja włosów

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…