Histeroskopia – jak przygotować się do zabiegu i badania?

Histeroskopia (HSC) jest procedurą diagnostyczną lub operacyjną, która pozwala na bezpośrednie obejrzenie wnętrza macicy przy użyciu cienkiego narzędzia optycznego zwanego histeroskopem. Histeroskopia jest wykorzystywana w celu diagnozowania i leczenia schorzeń macicy, a także do wspierania procesu zachodzenia w ciążę. Jak przygotować się do tych procedur medycznych?

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Jakie są rodzaje histeroskopii?

Histeroskopia diagnostyczna polega na dokładnym przyjrzeniu się macicy w celu zdiagnozowania problemów ginekologicznych – polipów, mięśniaków, wad rozwojowych czy innych zmian strukturalnych. Podczas histeroskopii diagnostycznej ginekolog może pobrać próbki tkanek do badania histopatologicznego.

Histeroskopia operacyjna jest stosowana w leczeniu schorzeń macicy. Polega na usuwaniu polipów, mięśniaków, przegród i zrostów wewnątrzmacicznych. Niekiedy wykorzystuje się ją do usunięcia ciała obcego, a także do pobudzania receptywności endometrium, aby zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę u pacjentek, które mają z tym trudności. 

Przebieg histeroskopii – jak wygląda procedura?

HSC może być wykonywana w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym. W niektórych sytuacjach stosuje się krótkie, dożylne znieczulenie ogólne. HSC to zabieg, który przeprowadza się u ginekologa. Na początku lekarz dokonuje dezynfekcji sromu i pochwy. Następnie konieczne jest uwidocznienie kanału szyjki macicy poprzez włożenie do pochwy pacjentki wziernika. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie histeroskopu przez pochwę oraz kanał szyjki do jamy macicy. Lekarz ogląda wnętrze macicy na monitorze i dokonuje samej oceny diagnostycznej lub kwalifikuje pacjentkę do operacji. Operację można wykonać zaraz po ocenie diagnostycznej. Ginekolog używa wtedy resektoskopu lub innych narzędzi, aby usunąć zrosty wewnątrzmaciczne, przegrodę, polipy czy mięśniaki. 

2024/07/203/GIN
Porozmiawiaj z lekarzem
Czy antykoncepcja,
którą przyjmujesz
wciąż jest dla
Ciebie odpowiednia?

W przypadku procedury diagnostycznej pacjentka wraca do domu zaraz po badaniu. Analogicznie jest po histeroskopii operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym. Po histeroskopii operacyjnej natomiast, przeprowadzanej w znieczuleniu ogólnym, lekarz może wymagać, aby kobieta pozostała w placówce od 3 do 24 godzin po zabiegu.

Ważne: Za pomocą kamery na końcu histeroskopu lekarz dokładnie ogląda wnętrze macicy na monitorze, szukając nieprawidłowości takich jak polipy, mięśniaki, zrosty, anomalia budowy czy oznaki endometriozy.

Wskazówki – jak się przygotować do histeroskopii?

Przygotowanie do HSC różni się w zależności od celu i zakresu zabiegu, rodzaju wybranego znieczulenia lub innych czynników. Zawsze jednak potrzebne są wyniki badań takich jak: posiew z kanału szyjki macicy, cytologia z szyjki macicy, USG ginekologiczne, morfologia, anty-HCV, Hbs (antygen), HIV. Poza tym należy poinformować ginekologa o chorobach, alergiach i aktualnie stosowanych lekach. Pojawiające się obawy lub pytania, dotyczące histeroskopii, są wpisane w naturę każdej procedury medycznej, dlatego konsultacja przedzabiegowa jest bardzo ważna – jej celem jest udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania, które nurtują pacjentkę.

Uwaga: Przed wykonaniem histeroskopii, pacjentka powinna wykonać badania takie jak posiew z kanału szyjki macicy, cytologia z szyjki macicy, USG ginekologiczne, morfologia, anty-HCV, Hbs (antygen), HIV.

Histeroskopia diagnostyczna

Pacjentki powinny zgłaszać się na badanie między 8 a 12 dniem cyklu, po zakończeniu miesiączki, ale przed wystąpieniem owulacji.

Należy również wstrzymać się od jedzenia i picia na 6 godzin przed rozpoczęciem badania, jeśli ma być zastosowane znieczulenie ogólne.

Dobrze byłoby, aby pacjentka przyjechała na badanie wraz z osobą towarzyszącą. W tym zaleceniu chodzi zarówno o wsparcie, jak i wyręczenie np. z prowadzenia pojazdu. Pacjentka nie może bowiem kierować samochodem bezpośrednio po badaniu ze względu na czynniki psychoemocjonalne, a także somatyczne.

Pacjentka powinna pojawić się w placówce 30 minut przed planowaną godziną rozpoczęcia badania.

W niektórych ośrodkach pacjentce zaleca się przyniesie własnej koszuli i kapci.

Histeroskopia operacyjna

Zabieg ten najczęściej poprzedzony jest kilkutygodniowym leczeniem hormonalnym, którego celem jest zmniejszenie grubości błony śluzowej macicy lub objętości mięśniaka. Dodatkowo, po serii badań poprzedzających zabieg, ginekolog może zalecić stosowanie globulek dopochwowych, w przypadku pojawienia się infekcji.

Histeroskopię operacyjną wykonuje się na początku cyklu, ale po ustaniu krwawienia miesiączkowego.

Pacjentka powinna wstrzymać się od jedzenia i picia na 6 godzin przed zabiegiem, jeśli procedura ma być wykonana w znieczuleniu ogólnym.

Podobnie jak w przypadku histeroskopii diagnostycznej pacjentka powinna pojawić się w placówce 30 minut przed planowaną godziną rozpoczęcia operacji.

Co jeszcze warto wiedzieć o histeroskopii?

Metoda histeroskopowa jest bezpieczną procedurą w rękach doświadczonego ginekologa. Zarówna histeroskopia diagnostyczna, jak i operacyjna może wiązać się z ryzykiem krwawienia z dróg rodnych, bólu lub uszkodzenia ciągłości tkanek.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Kwalifikacja do histeroskopii w znieczuleniu miejscowym

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…