Jeszcze niedawno zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej traktowane były przez niektórych jako kaprys i fanaberia – niegroźna o tyle, o ile pozostająca jedynie w sferze marzeń kobiety. Obecnie kosmetoginekologia jest prężnie rozwijającą się dziedziną medycyny, a kolejne kliniki chirurgii plastycznej poszerzają swoją ofertę o typowo „kobiece" operacje, mając świadomość bardzo szybko rosnącego zainteresowania nimi ze strony pacjentek. Do najpopularniejszych zabiegów należy labioplastyka, czyli korekta warg sromowych, oraz waginoplastyka (plastyka pochwy), przeznaczona głównie dla kobiet po wielokrotnych porodach – czyli operacje poprawiające estetykę miejsc intymnych, a także pomagające wyleczyć kompleksy i różnego typu schorzenia, w tym inkontynecję.
Jak wygląda zabieg hymenoplastyki i ile trwa rekonwalescencja?

Coraz częściej kliniki oferują także operacje, których celem jest przede wszystkim poprawa jakości doznań seksualnych (powiększenie łechtaczki bądź punktu G). Największe kontrowersje budzi jednak zabieg, który wiąże się z zarówno ze sferą seksualną, jak i leczeniem kompleksów – hymenoplastyka.
Hymenoplastyką (z łac. Hymen – błona dziewicza) nazywa się odtworzenie błony dziewiczej, polegające na zszyciu fragmentów błony w znieczuleniu miejscowym. W czasie operacji chirurg fałduje śluzówkę, naciąga ją i zszywa, by zrekonstruować błonę do dawnej postaci. Zabieg trwa od 20 minut do godziny, nie wymaga pobytu w klinice, więc w przypadku braku przeciwwskazań pacjentka wraca do domu w tym samym dniu. Po ok. 2-3 tygodniach rany powinny się zagoić i można wtedy wrócić do aktywności seksualnej.
Rekonstrukcja błony dziewiczej jest prostym zabiegiem chirurgicznym, ma jednak ogromne znaczenie dla kobiety – przede wszystkim ideologicznie. Interesują się nią pacjentki, dla których fakt odzyskania dziewictwa jest niezwykle istotny, z kolei jego brak może rzutować na całe jej życie. Do najczęstszych powodów pojawienia się w klinice należą względy religijne, chęć zamknięcia za sobą trudnego rozdziału życia, a także trauma gwałtu.
Powody hymenoplastyki
Oficjalnie kosmetoginekologia narodziła się niespełna dekadę temu w USA (w 2004 roku powstało tam International Society of Cosmetogynecology, czyli Międzynarodowe Towarzystwo Kosmetoginekologii), ale trzeba mieć świadomość, że idea powtórnego dziewictwa jest o wiele starsza. Jej początków należy szukać w kulturze społeczeństw, dla których czystość kobiety jest jednym z najważniejszych wyznaczników jej wartości – głównie są to kraje arabskie. Posiadanie nienaruszonej błony dziewiczej jest dla muzułmanek podstawowym warunkiem zamążpójścia. W wielu krajach jest to wręcz kwestia życia i śmierci, dlatego tak dużą wagę przykłada się do ukrycia braku dziewictwa.
Hymenoplastyka w Europie i USA – rosnący trend wśród muzułmanek i nie tylko

Według hiszpańskiego portalu elpais.com w dużej mierze ów problem dotyczy europejskich muzułmanek, które żyją jak ich rówieśniczki aż do momentu ślubu. Wtedy czeka je tzw. test czystości, który mogą przejść wyłącznie dzięki hymenoplastyce.
Rosnące zainteresowanie takimi operacjami zauważa francuski lekarz, dr Marc Abecassis (Clinique du Rond Point des Champs Elysées). W jego gabinecie coraz częściej pojawiają się muzułmanki urodzone we Francji oraz mieszkanki Północnej Afryki. Coraz chętniej zabiegowi poddają się nie tylko one, ale również Europejki czy Amerykanki, które związały się z wyznawcą tej religii i pragną stać się „czyste" dla niego. Potwierdza to dr Magdy Hend, chirurg z londyńskiej Regency Clinic, w wywiadzie udzielonym w 2007 roku dla Chanel 4.
Rekonstrukcja błony dziewiczej jako decyzja kobiet pragnących zapomnieć o przeszłości
Poza względami religijnymi i kulturowymi istotna jest także chęć porzucenia hedonistycznego stylu życia, jaką przejawia część pacjentek. Pragną rozpocząć nowy etap i zapomnieć o przeszłości, czego wyrazem jest poddanie się rekonstrukcji błony dziewiczej i symboliczne stanie się nowym człowiekiem, który zaczyna od początku. Z tego powodu zabieg jest przyczyną kontrowersji i oburzenia wielu mężczyzn, którzy otwarcie nazywają go oszustwem. Traktują go bowiem jak próbę wymazania przeszłości i udawania osoby, którą się nie jest.
Z drugiej strony, hymenoplastyka jest często decyzją obojga partnerów, czego dobrym przykładem jest odnawianie ślubów w Stanach Zjednoczonych – chcąc powtórzyć ceremonię, para małżeńska pragnie przeżyć także powtórną noc poślubną oraz moment, w którym kobieta straciła dziewictwo. Z tego typu „życzeniami" często spotyka się dr Marco Pelosi, właściciel kliniki w New Jersey (Pelosi Medical Center). Miesięcznie wykonuje ok. 10 takich zabiegów.
Odtworzenie błony dziewiczej – od rekonstrukcji narządów płciowych po kontrowersyjne motywy kulturowe
Hymenoplastyce poddają się również kobiety, które urodziły się z niewłaściwie ukształtowanymi narządami płciowymi lub wręcz ich brakiem, a zabieg jest ostatnim krokiem w korekcie bądź rekonstrukcji miejsc intymnych. Z kolei w południowo-wschodniej Azji panuje pogląd, że stosunek seksualny z dziewicą wzmacnia męskość partnera. Z tego powodu hymenoplastyce poddają się młode prostytutki, które w ten sposób stają się cenniejsze dla klientów. Natomiast powód, który dla społeczeństwa jest najbardziej zrozumiały i nie wzbudza negatywnych reakcji, jest najbardziej traumatyczny. To gwałt, w wyniku którego kobieta nie tylko przestała być dziewicą, ale i doznała wstrząsu. W niektórych krajach (na przykład we Francji) w takich sytuacjach zabieg hymenoplastyki może być refundowany przez państwo.
Najpopularniejsze techniki hymenoplastyki

Hymenoplastykę można przeprowadzić kilkoma metodami w zależności od potrzeb pacjentki oraz doświadczenia chirurga.
Oto najczęściej stosowane techniki:
Zszycie resztek błony dziewiczej
Jeśli fragmenty błony dziewiczej są wystarczająco zachowane, chirurg może je połączyć za pomocą delikatnych szwów. Jest to najprostsza i najczęściej stosowana metoda, polegająca na odtworzeniu błony przy użyciu naturalnych struktur.
Fałdowanie śluzówki pochwy
W przypadku, gdy błona dziewicza nie jest zachowana lub jej fragmenty są niewystarczające, lekarz może uformować nową błonę z tkanek śluzówki pochwy. Jest to bardziej złożona metoda, ale daje trwały efekt.
Wykorzystanie materiałów syntetycznych
W niektórych przypadkach, jeśli tkanki naturalne są niewystarczające, można zastosować specjalne materiały syntetyczne, które pełnią funkcję błony dziewiczej.
Metoda laserowa
Laser może być użyty do precyzyjnego nacięcia i zamknięcia tkanek, co minimalizuje ryzyko blizn i przyspiesza proces gojenia.
Metoda diatermii niskotemperaturowej
Technika ta wykorzystuje kontrolowane ciepło do modelowania tkanek, co również pozwala na precyzyjne i delikatne odtworzenie błony.
Ginekologia estetyczna w Polsce – rosnąca popularność hymenoplastyki i innych zabiegów
Ginekologia estetyczna pojawiła się w Polsce niedawno, ale rozwija się bardzo szybko. Poszerzyła ofertę wielu klinik chirurgii plastycznej, a do tego stopniowo powstają kolejne placówki poświęcone wyłącznie wykonywaniu zabiegów kosmetoginekologicznych. Natomiast hymenoplastyka staje się, obok labioplastyki i plastyki pochwy, coraz popularniejszą operacją. Chirurdzy przeprowadzają standardowe zabiegi przy użyciu skalpela, wykonują je ambulatoryjnie w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, wykorzystując nowoczesne lasery, bądź właściwości diatermii niskotemperaturowej.
Zróżnicowane są zarówno metody wykonywania zabiegów, jak i ich ceny. Przykładowo, w Warszawie, w klinice Centrum Medyczne Kobieta i Matka hymenoplastyka kosztuje od 3 tys. złotych.
Zagraniczne pacjentki w polskich klinikach

Zabieg rekonstrukcji błony dziewiczej jest popularny wśród muzułmanek z Tunezji, Libanu czy Senegalu. Poddają mu się Wietnamki, a coraz częściej także Amerykanki i Europejki. W poszukiwaniu rzetelnego i – co istotne – dyskretnego lekarza przemierzają nieraz setki kilometrów. Coraz chętniej pojawiają się również w Polsce. Według dr Piotra Kolczewskiego pacjentkami naszych gabinetów są przede wszystkim kobiety przyjeżdżające z Europy zachodniej, które planują ślub z wyznawcą islamu. Bardzo często są to Polki z Berlina, w którym istnieje duża diaspora muzułmańska. Przyciąga ich głównie cena, ale także profesjonalizm lekarzy i nowoczesne gabinety, w niczym nie odbiegające od norm zachodnich. Zagranicznych pacjentek będzie z roku na rok przybywać, ponieważ polska turystyka medyczna jest coraz lepiej promowana, a nasi specjaliści cieszą się renomą i coraz większym zaufaniem cudzoziemców.
Źródła:
- Vishwa Prakash, "Hymenoplasty — how to do", Indian Journal of Surgery, 71(4), 221-223, 2009
- P. E. Banwell, C. Hamori, "Ginekologia estetyczna. Koncepcja, klasyfikacja i techniki zabiegowe", Ginekologia estetyczna, 2019
- Michael P. Goodman, "Ginekologia plastyczna. Chirurgia narządów intymnych kobiety", Ginekologia plastyczna, 2018
- Kamila Pilawka-Mazurek, "Błona dziewicza – co naprawdę o niej wiemy? Fakty, które cię zaskoczą", https://www.hellozdrowie.pl/, 2024
- Dr n. med. Tomasz Basta, "Ginekologia plastyczna – sposób na poprawę komfortu życia", https://www.zatokapiekna.pl/, 2019
To się kupy nie trzyma, Wam kobietom to już się we łbach przewraca. Przeczytajcie zdanie z tego śmiesznego artykułu "Po ok. 2-3 tygodniach rany powinny się zagoić i można wtedy wrócić do aktywności seksualnej." Do czego ? skoro odtwarzacie sobie błonę to chyba nie po to aby ją zaraz zerwać ? Wam to naprawdę trzeba coś operować ale raczej w obszarze mózgowia, bo nikt normalny nie będzie udawać dziewicy po latach ssania, dmuchania i połykania. Takie z Was dziewice jak z konia koza, a względy religijne ? jakie względy ? Katolik raczej Was nie sprawdzi bo bierze w ciemno.....Wam potrzeba dziewictwa dla araba, bo takiego tak łatwo nie oszukacie a coraz Was więcej ciągnie do kebabów w UK. Są takie problemy na tym świecie że się w głowie nie mieści a Wy sobie waginy operujecie bo po 10 latach siepaczki z setką przypadkowych partnerów, chcecie ponownie mieć "bułeczkę" jak w wieku 12 lat.
Myślę że hymenoplastyka to ogromna pomoc zwłaszcza do kobiet skrzywdzonych to część terapii która pozwala im zapomnieć o krzywdzie jakiej doświadczyły.Wykonanie tego zabiegu ze względów kosmetycznych a nie psychologicznych to fanaberia