Jeszcze niedawno zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej traktowane były przez niektórych jako kaprys i fanaberia – niegroźna o tyle, o ile pozostająca jedynie w sferze marzeń kobiety. Obecnie kosmetoginekologia jest prężnie rozwijającą się dziedziną medycyny, a kolejne kliniki chirurgii plastycznej poszerzają swoją ofertę o typowo „kobiece" operacje, mając świadomość bardzo szybko rosnącego zainteresowania nimi ze strony pacjentek. Do najpopularniejszych zabiegów należy labioplastyka, czyli korekta warg sromowych, oraz waginoplastyka (plastyka pochwy), przeznaczona głównie dla kobiet po wielokrotnych porodach – czyli operacje poprawiające estetykę miejsc intymnych, a także pomagające wyleczyć kompleksy i różnego typu schorzenia, w tym inkontynecję. Coraz częściej kliniki oferują także operacje, których celem jest przede wszystkim poprawa jakości doznań seksualnych (powiększenie łechtaczki bądź punktu G). Największe kontrowersje budzi jednak zabieg, który wiąże się z zarówno ze sferą seksualną, jak i leczeniem kompleksów – hymenoplastyka.
Hymenoplastyką (z łac. Hymen – błona dziewicza) nazywa się odtworzenie błony dziewiczej, polegające na zszyciu fragmentów błony w znieczuleniu miejscowym. W czasie operacji chirurg fałduje śluzówkę, naciąga ją i zszywa, by zrekonstruować błonę do dawnej postaci. Zabieg trwa od 20 minut do godziny, nie wymaga pobytu w klinice, więc w przypadku braku przeciwwskazań pacjentka wraca do domu w tym samym dniu. Po ok. 2-3 tygodniach rany powinny się zagoić i można wtedy wrócić do aktywności seksualnej.
Rekonstrukcja błony dziewiczej jest prostym zabiegiem chirurgicznym, ma jednak ogromne znaczenie dla kobiety – przede wszystkim ideologicznie. Interesują się nią pacjentki, dla których fakt odzyskania dziewictwa jest niezwykle istotny, z kolei jego brak może rzutować na całe jej życie. Do najczęstszych powodów pojawienia się w klinice należą względy religijne, chęć zamknięcia za sobą trudnego rozdziału życia, a także trauma gwałtu.
Powody hymenoplastyki
Oficjalnie kosmetoginekologia narodziła się niespełna dekadę temu w USA (w 2004 roku powstało tam International Society of Cosmetogynecology, czyli Międzynarodowe Towarzystwo Kosmetoginekologii), ale trzeba mieć świadomość, że idea powtórnego dziewictwa jest o wiele starsza. Jej początków należy szukać w kulturze społeczeństw, dla których czystość kobiety jest jednym z najważniejszych wyznaczników jej wartości – głównie są to kraje arabskie. Posiadanie nienaruszonej błony dziewiczej jest dla muzułmanek podstawowym warunkiem zamążpójścia. W wielu krajach jest to wręcz kwestia życia i śmierci, dlatego tak dużą wagę przykłada się do ukrycia braku dziewictwa.
Według hiszpańskiego portalu elpais.com w dużej mierze ów problem dotyczy europejskich muzułmanek, które żyją jak ich rówieśniczki aż do momentu ślubu. Wtedy czeka je tzw. test czystości, który mogą przejść wyłącznie dzięki hymenoplastyce. Rosnące zainteresowanie takimi operacjami zauważa francuski lekarz, dr Marc Abecassis (Clinique du Rond Point des Champs Elysées). W jego gabinecie coraz częściej pojawiają się muzułmanki urodzone we Francji oraz mieszkanki Północnej Afryki. Coraz chętniej zabiegowi poddają się nie tylko one, ale również Europejki czy Amerykanki, które związały się z wyznawcą tej religii i pragną stać się „czyste" dla niego. Potwierdza to dr Magdy Hend, chirurg z londyńskiej Regency Clinic, w wywiadzie udzielonym w 2007 roku dla Chanel 4.
Poza względami religijnymi i kulturowymi istotna jest także chęć porzucenia hedonistycznego stylu życia, jaką przejawia część pacjentek. Pragną rozpocząć nowy etap i zapomnieć o przeszłości, czego wyrazem jest poddanie się rekonstrukcji błony dziewiczej i symboliczne stanie się nowym człowiekiem, który zaczyna od początku. Z tego powodu zabieg jest przyczyną kontrowersji i oburzenia wielu mężczyzn, którzy otwarcie nazywają go oszustwem. Traktują go bowiem jak próbę wymazania przeszłości i udawania osoby, którą się nie jest. Z drugiej strony, hymenoplastyka jest często decyzją obojga partnerów, czego dobrym przykładem jest odnawianie ślubów w Stanach Zjednoczonych – chcąc powtórzyć ceremonię, para małżeńska pragnie przeżyć także powtórną noc poślubną oraz moment, w którym kobieta straciła dziewictwo. Z tego typu „życzeniami" często spotyka się dr Marco Pelosi, właściciel kliniki w New Jersey (Pelosi Medical Center). Miesięcznie wykonuje ok. 10 takich zabiegów.
Hymenoplastyce poddają się również kobiety, które urodziły się z niewłaściwie ukształtowanymi narządami płciowymi lub wręcz ich brakiem, a zabieg jest ostatnim krokiem w korekcie bądź rekonstrukcji miejsc intymnych. Z kolei w południowo-wschodniej Azji panuje pogląd, że stosunek seksualny z dziewicą wzmacnia męskość partnera. Z tego powodu hymenoplastyce poddają się młode prostytutki, które w ten sposób stają się cenniejsze dla klientów. Natomiast powód, który dla społeczeństwa jest najbardziej zrozumiały i nie wzbudza negatywnych reakcji, jest najbardziej traumatyczny. To gwałt, w wyniku którego kobieta nie tylko przestała być dziewicą, ale i doznała wstrząsu. W niektórych krajach (na przykład we Francji) w takich sytuacjach zabieg hymenoplastyki może być refundowany przez państwo.
Ceny zabiegów odtwarzania błony dziewiczej w Polsce
Ginekologia estetyczna pojawiła się w Polsce niedawno, ale rozwija się bardzo szybko. Poszerzyła ofertę wielu klinik chirurgii plastycznej, a do tego stopniowo powstają kolejne placówki poświęcone wyłącznie wykonywaniu zabiegów kosmetoginekologicznych. Natomiast hymenoplastyka staje się, obok labioplastyki i plastyki pochwy, coraz popularniejszą operacją. Chirurdzy przeprowadzają standardowe zabiegi przy użyciu skalpela (np. klinika Medifem w Warszawie), wykonują je ambulatoryjnie w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, wykorzystując nowoczesne lasery, (m.in. Centrum Laserowej Ginekologii Estetycznej w Poznaniu) bądź właściwości diatermii niskotemperaturowej, tak jak robi to dr med. Piotr Kolczewski ze szczecińskiej kliniki Esthegyn.
Zróżnicowane są zarówno metody wykonywania zabiegów, jak i ich ceny. Przykładowo, w Warszawie, w prowadzonej przez dr Adama Gumkowskiego klinice AGklinik, hymenoplastyka kosztuje 4,5 tys. złotych. Za 3 tys. złotych zabiegi wykonuje dr Joanna Pabich-Worożbit z Uni-Klinik, tyle samo wynosi koszt operacji przeprowadzanej przez dr Andrzeja Barwijuka z kliniki Medifem. Nieco taniej jest w Klinice Chirurgii Plastycznej Dr Marka Szczyta, kolejnej stołecznej placówce, gdzie za hymenoplastykę trzeba zapłacić 2 tys. złotych.
W pozostałych miastach jest podobnie. Dr Marcin Wiatroszak (Klinika Wiatroszak – ESTmedica, Wrocław) przeprowadza rekonstrukcję błony dziewiczej w cenie 4,5 tys. złotych. W Szczecinie wspomniany już dr Kolczewski (Esthegyn) wykonuje takie zabiegi za 3-4 tys. złotych.
Hymenoplastyka na świecie – koszty zabiegu
Rozbieżność cenowa poza granicami Polski jest niezwykle duża – przykładowo, według źródeł portalu hospitalscout.com ceny zabiegu odtwarzania błony dziewiczej w USA mieszczą się w granicach 1,800-5,000$ (1330-3696 euro), podczas gdy w Tajlandii hymenoplastykę wykonuje się już za 780$ (Yanhee Hospital, Bangkok). Zagraniczne pacjentki medyczne szukają bardziej ekonomicznych rozwiązań, wyjeżdżając na operacje do krajów oferujących ich wykonywanie w niższych cenach – między innymi do Polski, Czech, a nawet do dalekich Indii.
Według specjalistów portalu consultingroom.com ceny hymenoplastyki w Wielkiej Brytanii oscylują w granicach 1,700-3,000 funtów (1980-3493 euro). W Niemczech, przykładowo, w Sensualmedics (Munich Medical Center), cena takiej operacji to 2.200 euro. Dr med. Stephan Günther z kliniki Aestetix (Dusseldorf) przywraca pacjentkom błonę dziewiczą za około 1200 euro. Z kolei koszt zabiegu u francuskiego lekarza, dr Yohanna Derhy (Centre Esthétique Hoche Médical), oscyluje w granicach 1700-3000 euro.
Natomiast dr V.D. Singh (VM Plastic Surgery) wykonuje zabieg za 70,500 rupii indyjskich, czyli za ok. 977.30 euro. Czeska klinika PEM (Praga) oferuje zabiegi rekonstrukcji błony dziewiczej za 15 000 Kč, czyli ok. 585 euro. Niewiele większe koszty poniesie pacjentka kliniki Esteticusti s.r.o. z Ústí nad Labem – specjaliści ośrodka przeprowadzają hymenoplastykę już od 16 000 Kč (ok. 625 euro).
Zagraniczne pacjentki w polskich klinikach
Zabieg rekonstrukcji błony dziewiczej jest popularny wśród muzułmanek z Tunezji, Libanu czy Senegalu. Poddają mu się Wietnamki, a coraz częściej także Amerykanki i Europejki. W poszukiwaniu rzetelnego i – co istotne – dyskretnego lekarza przemierzają nieraz setki kilometrów. Coraz chętniej pojawiają się również w Polsce. Według dr Piotra Kolczewskiego pacjentkami naszych gabinetów są przede wszystkim kobiety przyjeżdżające z Europy zachodniej, które planują ślub z wyznawcą islamu. Bardzo często są to Polki z Berlina, w którym istnieje duża diaspora muzułmańska. Przyciąga ich głównie cena, ale także profesjonalizm lekarzy i nowoczesne gabinety, w niczym nie odbiegające od norm zachodnich.
Zagranicznych pacjentek będzie z roku na rok przybywać, ponieważ polska turystyka medyczna jest coraz lepiej promowana, a nasi specjaliści cieszą się renomą i coraz większym zaufaniem cudzoziemców. W ramach pierwszego rządowego programu współfinansowanego przez Unię Europejską ministerstwo gospodarki przeznaczyło 4 mln zł na promocję turystyki medycznej w Polsce w latach 2012-15 (według portalu rynekzdrowia.pl). Jak twierdzi Ilona Antoniszyn-Klik, podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki, rynek turystyki medycznej w naszym kraju ma ogromny potencjał i będzie systematycznie wspierany poprzez misje gospodarcze, imprezy targowe i różnego rodzaju szkolenia dla polskich firm. Dzięki temu do naszych klinik zawitają kolejni zagraniczni goście.
To się kupy nie trzyma, Wam kobietom to już się we łbach przewraca. Przeczytajcie zdanie z tego śmiesznego artykułu "Po ok. 2-3 tygodniach rany powinny się zagoić i można wtedy wrócić do aktywności seksualnej." Do czego ? skoro odtwarzacie sobie błonę to chyba nie po to aby ją zaraz zerwać ? Wam to naprawdę trzeba coś operować ale raczej w obszarze mózgowia, bo nikt normalny nie będzie udawać dziewicy po latach ssania, dmuchania i połykania. Takie z Was dziewice jak z konia koza, a względy religijne ? jakie względy ? Katolik raczej Was nie sprawdzi bo bierze w ciemno.....Wam potrzeba dziewictwa dla araba, bo takiego tak łatwo nie oszukacie a coraz Was więcej ciągnie do kebabów w UK. Są takie problemy na tym świecie że się w głowie nie mieści a Wy sobie waginy operujecie bo po 10 latach siepaczki z setką przypadkowych partnerów, chcecie ponownie mieć "bułeczkę" jak w wieku 12 lat.
Myślę że hymenoplastyka to ogromna pomoc zwłaszcza do kobiet skrzywdzonych to część terapii która pozwala im zapomnieć o krzywdzie jakiej doświadczyły.Wykonanie tego zabiegu ze względów kosmetycznych a nie psychologicznych to fanaberia