Implantacja natychmiastowa w jeden dzień

Piękny i pełny uśmiech jest marzeniem wielu osób. Niestety, wraz z upływem lat oraz rozwojem niektórych schorzeń, może dojść do utraty jednego lub kilku zębów. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na całym świecie około 30% osób dorosłych w wieku 65-74 nie posiada naturalnych zębów. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny, protetyki i implantologii możliwe staje się jednak skuteczne uzupełnienie braków w uzębieniu.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Czym jest implantoprotetyka stomatologiczna?

Implantoprotetyką stomatologiczną nazywamy dziedzinę stomatologii, która zajmuje się odtwarzaniem uzębienia przy wykorzystaniu specjalistycznych implantów zębowych. Poza często widocznym defektem kosmetycznym, ubytek w uzębieniu może być przyczyną m.in. zaburzeń w mechanice żucia czy problemów z nadmiernym ścieraniem się niektórych powierzchni zębowych. Obecnie na rynku istnieje cały szereg implantów, koron czy mostów, których zadaniem jest uzupełnianie powstałych ubytków. Jednym z najbardziej istotnych kryteriów, które w dużej mierze decyduje o możliwym do uzyskania efekcie kosmetycznym, jest czas, jaki upłynął od utraty zęba do wprowadzenia wybranego implantu wraz z koroną.

Implanty w jeden dzień

Implantami stomatologicznymi nazywamy specjalne metalowe (najczęściej tytanowe) śruby, które stanowią substytut utraconego korzenia zęba. W zależności od czasu, jaki upłynął od utraty zęba do momentu wprowadzenia implantu, wyróżnić możemy tzw. implantację natychmiastową, wczesną i późną.

Implantacja natychmiastowa jest metodą, która zapewnia pacjentowi możliwie jak najlepszy wynik estetyczny. Polega ona najczęściej na ekstrakcji zęba i wprowadzeniu w jego miejsce implantu wraz z tymczasową koroną lub śrubą gojącą. Wszystko to odbywa się podczas jednej wizyty pacjenta w gabinecie stomatologicznym, a dokładna kwalifikacja danego zęba do ekstrakcji pozwala odpowiednio wcześniej zaplanować całą procedurę. Jednoczesne usunięcie wybranego zęba i wszczepienie wszczepienie implantu pozwala także na znaczne zredukowanie czasu powrotu pacjenta do pełnego zdrowia. Nie we wszystkich jednak przypadkach można przeprowadzić zabieg implantacji natychmiastowej. 

Warto pamiętać: W przypadku stwierdzenia np. stanu zapalnego tkanki kostnej czy niewystarczającej jej ilości dla wszczepienia implantu, konieczne może być zastosowanie innego schematu leczenia powstałego ubytku.

Uwaga: Zabieg "zęby w jeden dzień" to nowoczesna metoda, która pozwala na odbudowę pełnego uzębienia w ciągu zaledwie jednej wizyty.

Na czym polega implantacja wczesna?

Implantacja wczesna jest najpopularniejszą i najbardziej rozpowszechnioną metodą leczenie ubytków po utracie zęba z wykorzystaniem implantów. W przypadku decyzji o przeprowadzeniu implantacji wczesnej cała procedura odbywa się w sposób dwuetapowy. Po usunięcie zęba odczekuje się około trzech miesięcy, tak, aby doszło do całkowitego wygojenia się kości, i dopiero wtedy przeprowadza się zabieg wszczepienia wybranego implantu zębowego. Metoda ta zakłada, że potrzebna jest określona ilość czasu na to, aby doszło do odpowiedniej przebudowy wyrostka zębodołowego, co umożliwia lepszą integrację wprowadzonego implantu z otaczającą go tkanką kostną.

Ważne: Po wyrwaniu zęba, w przypadku implantacji wczesnej, najpierw konieczne jest odczekanie około trzech miesięcy, aby tkanka kostna mogła się wygoić i przebudować. W tym czasie często stosuje się ząb tymczasowy po wyrwaniu, który pełni funkcję estetyczną i funkcjonalną do momentu wszczepienia stałego implantu.

Czym jest późna implantacja?

O implantacji późnej mówimy najczęściej w sytuacji, kiedy czas, jaki upłynął od utraty zęba do wszczepienia implantu wynosi wiele miesięcy bądź nawet lat. Konsekwencją powstałego i nieleczonego ubytku jest powolny w czasie proces utraty, zaniku i resorpcji tkanki kostnej. W wyniku tych procesów ewentualny zabieg implantacji wymaga, w wielu przypadkach, specjalistycznych przygotowań.

W sytuacji stwierdzenia niedostatecznej ilości tkanki kostnej pomiędzy zatoką szczękową a jamą ustną konieczne bywa przeprowadzenie zabiegu tzw. podniesienia dna zatoki szczękowej, który ma na celu odtworzenie niezbędnej dla powodzenia implantacji ilości kości. Dodatkowo, implantacja późna obarczona jest innymi komplikacjami, które wynikają m.in. z powstałych w wyniku nieleczonego ubytku wadami zgryzu czy zaburzeniami proporcji twarzy.

Uwaga: W przypadku późnej implantacji, czyli wszczepienia implantu zęba po wielu miesiącach lub latach od utraty zęba, mogą wystąpić dodatkowe komplikacje związane z zanikiem tkanki kostnej.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Implantacja natychmiastowa

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 16

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…