Implant zęba - wszystko, co musisz wiedzieć

Implanty stomatologiczne to przełomowa technologia umożliwiająca pacjentom odzyskanie zdrowego i pięknego uśmiechu o naturalnym wyglądzie. Są rozwiązaniem uniwersalnym, medycznie dostępnym dla większości pacjentów, bezpiecznym i bezbolesnym. Dają spektakularne efekty na wiele lat, warto zatem wiedzieć jakie są ich rodzaje, kto nie może z nich skorzystać, a także ile może kosztować taka implementacja.

Data aktualizacji
Czas czytania
8 min.

Braki w uzębieniu stanowią nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, ponieważ zaburzają funkcję żucia, a także prowadzą do degradacji kości szczęki. Tutaj pomocą w walce o komfort i zdrowie stają się implanty stomatologiczne, które są powszechnie stosowanym zarówno na świecie, jak i w Polsce nowoczesnym uzupełnieniem protetycznym.

Co to jest implant zęba?

Implant zęba to innowacyjny i nowoczesny rodzaj protezy stomatologicznej, której zadaniem jest uzupełnienie czy wręcz odbudowa uzębienia. Zaletą tego typu metody jest jej uniwersalność, ponieważ takie rozwiązanie można zastosować niemalże u wszystkich pacjentów. Istnieje wiele różnych klasyfikacji implantów, a podstawowy podział dotyczy materiału, z jakiego zostały wykonane. Do wyboru mamy implanty tytanowe oraz cyrkonowe. Pierwszy rodzaj uzupełnień jest stosowany przez specjalistów implantologii już od wielu lat. Tytan jest metalem obojętnym dla organizmu ludzkiego, a przy tym bardzo wytrzymałym. Wszczepiony w kość zrasta się z tkanką kostną w ciągu kilku miesięcy. Drugi typ implantów to nowsze rozwiązanie, które eliminuje ryzyko uwidocznienia metalicznego koloru implantu tytanowego w razie opuszczenia się linii dziąseł. Implanty cyrkonowe (ceramiczne) przypominają ludzką kość, są również dobrze tolerowane przez organizm. Są trwałe, odporne na ścieranie i zmiany temperatury w jamie ustnej.

Ważne: Implant zębowy to nowoczesne rozwiązanie protetyczne, które służy do odtwarzania brakującego uzębienia. Jego uniwersalność pozwala na zastosowanie u niemal wszystkich pacjentów, co czyni go wszechstronną metodą odbudowy zębów. Implanty są klasyfikowane według różnych kryteriów, a jednym z podstawowych jest materiał, z którego są wykonane.

Z czego zrobione są implanty zębowe?

Początki współczesnej implantologii sięgają lat pięćdziesiątych oraz sześćdziesiątych ubiegłego stulecia i związane są z osobą szwedzkiego ortopedy Per-Ingvara Branemarka, którego zainteresowania dotyczyły mikrokrążenia w kościach oraz procesów gojenia się ran. Wspomniany medyk badał te zjawiska przy pomocy urządzenia optycznego umieszczanego sposobem chirurgicznym w kości królika. Istotę prowadzonych eksperymentów stanowił fakt, że zawsze, po umieszczeniu w kości narzędzia wykonanego z tytanu, obserwowano jej silne przywieranie do powierzchni urządzenia, czego nie udało się zauważyć w przypadku innych metali. Dzięki swojemu odkryciu naukowiec zrozumiał, że mechanizm ten można wykorzystać nie tylko do stworzenia implantów ortopedycznych, ale również implantów stomatologicznych. Pierwsze tytanowe wszczepy zostały użyte przez prof. Branemarka w 1965 roku, dając jednocześnie podstawy do rozwoju implantologii.

Rodzaje implantów stomatologicznych

Implanty stomatologiczne pozwalają na uzupełnienie zarówno pojedynczych, jak i mnogich braków w uzębieniu, znacznie poprawiając jakość życia. Wśród nich wyróżnia się:

  • wszczepy cylindryczne - najczęściej używane implanty tytanowe, mają kształt walca lub śruby i cechują się dużą trwałością.
  • wszczepy ceramiczne - implanty najnowszej generacji, wykonane z tlenku cyrkonu. Są stabilne, , wysoce biozgodne, odporne na korozję, zmiany temperatury w jamie ustnej i działanie kwaśnych substancji. 
  • wszczepy podokostnowe - umieszczane pod okostną, między kością a dziąsłem i tworzą swego rodzaju sieć. Stanowią podporę dla protez lub są wzmocnieniem rozchwianych zębów.
  • wszczepy śródkostne - są chirurgicznie wprowadzane do kości szczęki.
  • wszczepy endodontyczne - instalowane w zdrowe zęby i stosowane w przypadku konieczności stabilizacji lub wydłużenia korzenia zęba, gdy jest on poluzowany.

Przebieg chirurgicznej części zabiegu implantacji zęba

Pierwszym etapem chirurgicznego odtwarzania utraconych zębów jest znieczulenie okolicy poddawanej zabiegowi. Pacjent nie musi się w tym wypadku znajdować pod wpływem znieczulenia ogólnego, wystarczające jest znieczulenie miejscowe lub przewodowe. Po upewnieniu się, że pacjent nie będzie odczuwał bólu, przejść można do kolejnej części zabiegu. Należy w tym wypadku przygotować miejsce pod wszczepiany implant zębowy. Celowi temu służą tzw. systemy implantologiczne, których rozmiary precyzyjnie odpowiadają wszczepianej strukturze. Wykonywany manewr określa się mianem osteotomii.

Następnym krokiem jest już umieszczenie samego implantu w obrębie kości szczęki czy żuchwy. Odbywa się to poprzez jego wkręcenie w tkanki pacjenta. W zależności od tego, co następuje później, część chirurgiczną implantacji zęba dzieli się na jedno- lub dwuetapową.

Pamiętaj: Chirurgiczne odtwarzanie zębów zaczyna się od miejscowego lub przewodowego znieczulenia, które zapewnia pacjentowi komfort bez potrzeby znieczulenia ogólnego. Następnie przygotowuje się miejsce pod implant zębowy przy użyciu systemów implantologicznych, precyzyjnie dostosowanych do wszczepianej struktury.

Implanty jedno- i dwufazowe

Wśród implantów wyróżnia się również uzupełnienia jednofazowe i dwufazowe. W pierwszym przypadku zabieg wszczepienia trwa około godziny i efekt jest natychmiastowy. Takie rozwiązanie zaleca się szczególnie w przypadku zębów przednich. Z kolei implanty dwufazowe zakłada się stopniowo, zaczynając od wszczepienia samego implantu, który zastępuje korzeń brakującego zęba. Dopiero, gdy rana się wygoi (po kilku miesiącach), zakładana jest korona zęba. Na implantach montuje się nie tylko pojedyncze korony zębowe, ale również stanowią one bazę dla pełnych mostów protetycznych.

Dlaczego wybrać implanty?

Wszczepianie implantu stomatologicznego odbywa się w znieczuleniu miejscowym, zatem jest bezbolesne i nie trwa długo. Rozwiązanie to ma niewątpliwie wiele zalet, a jedną z nich są doskonałe efekty estetyczne takiego leczenia. Sam implant, czyli tytanowa śruba, jest całkowicie niewidoczny, a przykrywającą go koronę można bardzo precyzyjnie dopasować do otaczających zębów zarówno pod względem kształtu, jak i koloru. Dzięki temu implant stomatologiczny jest nie do odróżnienia od naszych naturalnych zębów. Co więcej, implanty w żaden sposób nas nie ograniczają, co może mieć miejsce w przypadku innego rodzaju uzupełnień, np. ruchomych protez, koron czy mostów. Nie musimy obawiać się, że podczas spożywania twardych pokarmów uszkodzimy implant, ponieważ uzupełnienia tego rodzaju wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, które są wyjątkowo trwałe i odporne na uszkodzenia. Dla wielu pacjentów znaczenie ma także fakt, że odpowiednio zintegrowany z kością implant stomatologiczny jest rozwiązaniem dożywotnim, a raz wszczepionego implantu nie musimy wymieniać.

Warto wiedzieć: Wszczepienie implantów jest obarczone stosunkowo niewielkim ryzykiem powikłań, które występują najczęściej miejscowo i mają postać opuchlizny, bólu po ustąpieniu znieczulenia czy zasinienia. Wynika to z faktu wprowadzenia ciała obcego do organizmu.

Czy implant zęba boli?

Implant zęba nie powinien powodować bólu podczas zabiegu dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Po zabiegu można odczuwać pewien dyskomfort, który zazwyczaj mija po kilku dniach i można go kontrolować za pomocą środków przeciwbólowych. Długoterminowo implanty zębowe są dobrze tolerowane i nie powinny powodować bólu.

Uwaga: Po ustąpieniu znieczulenia pacjent może odczuwać pewien dyskomfort lub ból w miejscu wszczepienia implantu. Jest to normalne i zazwyczaj utrzymuje się przez kilka dni.

Zalety implantów stomatologicznych

Szczególnie ważne jest także to, że implant zębowy zapobiega procesowi utraty kości wokół korzenia brakującego zęba. Jeśli miejsca po usuniętym korzeniu nie uzupełnimy w żaden sposób, powoduje to postępujący proces zaniku kości oraz tkanek miękkich w tym miejscu, co z kolei może prowadzić do zmiany struktury kości w obrębie twarzy czy cofania się linii łuków zębowych. Dodatkowo, uzupełnienie brakującego zęba przy pomocy implantu stomatologicznego nie wymaga szlifowania czy modyfikowania w jakikolwiek inny sposób otaczających zębów, a pielęgnacja implantów nie różni się niczym od higieny naszego naturalnego uzębienia. Implanty stomatologiczne nie wpływają na funkcje żucia czy na artykulację, jak może to mieć miejsce np. w przypadku protez – wyglądają i działają dokładnie tak, jak nasze naturalne zęby.

Czy wiesz, że: Implanty zębowe są nie tylko estetycznym rozwiązaniem, ale także zapobiegają utracie kości wokół brakującego zęba.

Do zalet implantów stomatologicznych zalicza się:

  • naturalny wygląd
  • trwałość
  • ochronę kości
  • stabilność
  • zachowanie zdrowia sąsiednich zębów
  • poprawę funkcji żucia i mowy
  • komfort i pewność siebieła
  • twość pielęgnacji

Co po implantacji zęba?

Samo wszczepienie implantu stomatologicznego to jeszcze nie koniec odtwarzania uzębienia. Przez okres około 3-6 miesięcy od procedury chirurgicznej zachodzi tzw. osteointegracja, czyli łączenie się implantu z tkanką kostną. Jeżeli w trakcie zabiegu zauważone zostanie, że jakość kości pacjenta jest dość niska, zastosowane mogą zostać biomateriały, które będą stymulować rozrost komórek w okolicy implantu. Czasami jednak struktura tej tkanki jest na tyle osłabiona, że jeszcze przed implantacją przeprowadza się zabieg przeszczepienia kości i dopiero po nim wykonuje się zabieg wszczepienia implantu. Gdy już dojdzie do odpowiedniej stabilizacji wszczepionej struktury, możliwe jest przystąpienie do ostatecznego etapu, czyli umieszczenia na implancie korony zębowej.

 Ciekawostka: Po wszczepieniu implantu stomatologicznego kluczowym etapem jest osteointegracja, trwająca 3-6 miesięcy, podczas której implant łączy się z tkanką kostną.

Ważne: W przypadkach niskiej jakości kości pacjenta mogą być zastosowane biomateriały stymulujące rozrost komórek wokół implantu.

Kiedy nie można zastosować implantu zębowego?

Istnieje lista podstawowych przeciwwskazań do zastosowania tej metody uzupełnienia braków w uzębieniu. Wymienić tu należy przede wszystkim:

  • ciążę
  • niewyrównaną cukrzycę
  • nowotwory
  • zaburzenia krzepliwości krwi

Do tej listy trzeba jeszcze dodać różnego rodzaju uzależnienia, np. alkoholizm. Pacjent musi mieć również ukończony proces rozwoju kości. Oprócz ogólnych przeciwwskazań brane są jeszcze pod uwagę te wynikające ze stanu zdrowia danego pacjenta oraz jego budowy anatomicznej - urazy w obrębie jamy ustnej oraz wszelkie stany zapalne, a także wady budowy uniemożliwiające zainstalowanie bądź samego implantu, bądź umieszczenie na nim korony.

Jak dbać o implanty zębowe?

Utrzymanie na długo dobrej kondycji wszczepionych implantów stomatologicznych, a co za tym idzie, zdrowego i pięknego uśmiechu, wymaga codziennej, starannej pielęgnacji. Przede wszystkim należy zadbać o właściwą higienę i myć implanty co najmniej 2 razy w ciągu dnia, przy pomocy specjalnej szczoteczki, odpowiednio dobranej przez stomatologa. Duże znaczenie ma również stosowanie nici dentystycznej, pomagającej usunąć płytkę nazębną, która jest trudno dostępna dla szczoteczki. Ponadto, należy stosować zalecone przez dentystę środki czyszczące oraz płukanki, dostępne w aptece na receptę, a także poddawać się regularnie oczyszczaniu zębów z kamienia nazębnego. Stosowanie wszystkich tych czynności jest niezwykle istotne, ponieważ zaniedbania higieniczne mogą być przyczyną poważnych następstw, a nawet doprowadzić do utraty implantu zębowego.

Pamiętaj: Stosowanie specjalnych środków czyszczących oraz płukanek zaleconych przez dentystę pomaga w utrzymaniu czystości i zdrowia jamy ustnej.

Źródła:

  • red. wyd. pol. A.Bożyk, M.Michalak, "Implantoprotetyka. Zalety. Przeciwwskazania. Rozwiązania praktyczne", Wrocław, 2017, ISBN: 978-83-65625-99-1
  • R. M. Palmer, "Dental implants: Introduction to dental implant" (www.researchgate.net), British Dental Journal, 1999
  • C. Drago, T. Peterson, "Implanty dentystyczne. Procedury laboratoryjne krok po kroku", Warszawa, 2014, SBN: 978-83-200-4667-0

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Implanty zębowe

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 74

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…