Mammografia jest badaniem umożliwiającym rozpoznanie zmian nowotworowych oraz innych patologii dotyczących piersi. Przydatna jest zwłaszcza w wykrywaniu procesów, które nie są wyczuwalne podczas badania palpacyjnego. Uwidocznić może zmiany takie jak guzki i mikrozwapnienia. Według zaleceń ekspertów, badanie piersi tą metodą powinno być wykonywane raz na dwa lata. W przypadku indywidualnej predyspozycji (występowanie nowotworów w rodzinie, obecność mutacji genowych) można robić je częściej, konieczna jest jednak indywidualna ocena lekarza odnośnie ich konieczności.
Mammografia a implanty
Podczas mammografii wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie, które - przechodząc przez tkanki o różnych właściwościach - pozwala na stworzenie obrazu. W sytuacji, kiedy w piersi obecny jest implant, blokuje on dostęp do znajdujących się za nim struktur, zaburzając tym samym prawidłowe obrazowanie. To sprawia zaś, że pewne procesy patologiczne mogą pozostać niezauważone. Jest na to jednak sposób - opracowano specjalne projekcje dla pacjentek po zabiegach implantowania. Standardowo zdjęcia wykonywane są w dwóch płaszczyznach, jednak przy implantach dodatkowo wykonuje się ujęcia w kolejnych dwóch. Co więcej, pierś należy ułożyć tak, aby jak najbardziej oddzielić implant od tkanki gruczołowej (kierowany jest on w stronę powierzchni klatki piersiowej, w okolice mięśni; naturalna tkanka piersi staje się wtedy bardziej łatwiejsza do zbadania).
Implanty piersiowe w badaniu mammograficznym - zagrożenia
Utrudnienia pojawiają się, jeżeli po zabiegu korekty kształtu piersi doszło do powstania zwłóknień. Ich obecność utrudnia odpowiednie odsunięcie implantu, dodatkowo mogą wystąpić nieprzyjemne dolegliwości bólowe (jednak u większości kobiet zwykle szybko one przemijają). Kolejnym aspektem jest obawa przed pęknięciem implantów. Takie ryzyko istnieje, jednak jest bardzo małe. Aby doszło do przerwania tych struktur, wymagana jest bowiem zdecydowanie większa siła.
Implanty piersi a mammografia - o czym trzeba pamiętać?
Mammografia przeprowadzona u pacjentek z implantami nie cechuje się tak dobrą wykrywalnością jak w przypadku kobiet z naturalnym biustem, jednak odpowiednie wykonanie badania pozwala na poprawienie czułości metody diagnostycznej. Z tego właśnie powodu niezwykle istotne jest, by przed badaniem kobieta poinformowała osobę wykonującą badanie o obecności implantów w piersiach. Umożliwi to optymalny dobór wszelkich parametrów i uzyskanie obrazu o możliwie najwyższej jakości.
Źródła:
- American Cancer Society, "Mammograms for Women with Breast Implants" (www.cancer.org)
- Cláudia Sá dos Reis, Isabelle Gremion, Nicole Richli Meystre, "Study of breast implants mammography examinations for identification of suitable image quality criteria" (www.ncbi.nlm.nih.gov), Insights Imaging, 2020