Zabieg powiększenia piersi (zwany również augumentacją lub mammoplastyką) przeprowadzany jest w znieczuleniu całkowitym i polega na umieszczeniu przez chirurga pod gruczołem piersiowym lub mięśniem implantów mających za zadanie korekcję rozmiaru i kształtu biustu. Materiałem wypełniającym implant jest najczęściej żel silikonowy, stosowane są także wkładki wypełnione roztworem soli fizjologicznej lub kombinacją obu tych substancji. Pobyt w szpitalu trwa zwykle 2-3 dni, zaś okres rekonwalescencji i powrót do pełnej sprawności ok. 6-9 tygodni.
Powiększanie biustu a lot samolotem
Jednym z dylematów pacjentek pragnących poddać się zabiegowi jest pytanie czy powiększanie piersi implantami nie będzie przeciwwskazaniem do podróży samolotem? Popularny mit głosi, że na skutek zmian ciśnienia atmosferycznego w lecącym na dużej wysokości samolocie, źle dopasowane wkładki mogą zmienić swój kształt, pękać lub w skrajnych przypadkach nawet eksplodować. W rzeczywistości do takich sytuacji nie dochodzi. To dlatego, że nowoczesne implanty są wypełnione substancjami, które nie rozprężają się przy zmianach ciśnienia. Co więcej, w kabinie lecącego samolotu panuje stałe ciśnienie, odpowiadające ciśnieniu powietrza na wysokości ok. 1500-2000 metrów nad poziomem morza i zwykle jest ono bardzo dobrze znoszone przez pasażerów nie cierpiących na choroby układu krążenia.
O czym trzeba pamiętać?
Z podróżą samolotem warto wstrzymać się przez pierwsze 7 do 10 dni po operacji powiększania piersi. Dlaczego? W okresie pozabiegowym pacjentka powinna przede wszystkim odpoczywać i zdecydowanie nie może dźwigać ciężkich przedmiotów, np. walizki. W pierwszych dniach po procedurze mogą wystąpić także pewne powikłania (np. krwawienie), dlatego zamiast wyjeżdżać od razu na wakacje, lepiej w spokoju obserwować swój organizm. Długa, międzykontynentalna podróż lotnicza bezpośrednio po zabiegu powiększania piersi z użyciem implantów, mogłaby z kolei przyczynić się do wyczerpania organizmu, a to poskutkowałoby utrudnioną i przedłużoną rekonwalescencją.
Zalecenia lekarskie
Mimo iż powyższe zasady postępowania są powszechnie stosowane, o ewentualny lot samolotem warto zapytać lekarza przeprowadzającego zabieg. Każda pacjentka jest bowiem inna, dlatego także okres rekonwalescencji w niektórych przypadkach może być dłuższy. W takiej sytuacji lot samolotem mógłby być przeciwwskazany nie przez pierwsze 7, a np. 21 dni.
Źródła:
- Hamilton Surgical Arts, "How Soon Can You Fly after Breast Augmentation?" (www.hamiltonsurgicalarts.com)