Na czym polega implantacja włosów BioFibre?
Zabieg BioFibre polega na wszczepieniu pacjentowi w skórę głowy sztucznych włosów, które są biozgodne z jego naturalnymi włosami. Co ważne, zarówno implanty włosów, jak i urządzenia używane do ich wszczepiania, posiadają certyfikat CE 0378 potwierdzający zgodność z Dyrektywą 93/42/EEC. Sam zabieg może wykonać wyłącznie lekarz o specjalizacji chirurgii dermatologicznej, medycyny estetycznej lub chirurgii kosmetycznej.
Implanty włosów BioFibre
Wykorzystywane podczas procedury BioFibre włosy są wykonane z keratyny, dzięki czemu cechują się giętkością, miękkością oraz odpowiednią grubością. To z kolei zapewnia im naturalny wygląd. W zależności od naturalnych włosów, implanty mogą być proste, kręcone bądź falowane, o długości od 60 do 90 centymetrów (wersje dla kobiet) i od 15 do 45 centymetrów (wersje dla mężczyzn). Do wyboru jest aż 13 różnych kolorów implantów włosów - od głębokich czerni, poprzez brąz, kilka odcieni blondów, aż po wersje siwe. Wszczepione włosy można farbować tak samo jak naturalne, używając do tego farb bez amoniaku.
Przygotowanie do zabiegu BioFibre
Przed wszczepieniem implantów włosów BioFibre, lekarz zleca pacjentowi wykonanie kilku niezbędnych badań. Zaliczamy do nich m.in.:
- morfologię krwi
- oznaczenie poziomu glukozy
- określenie krzepliwości krwi
Specjalista przeprowadza również wywiad w kierunku chorób ogólnoustrojowych (zwłaszcza cukrzycy i schorzeń związanych z krzepliwością krwi) oraz schorzeń dotyczących skóry. Jeśli pacjent pali tytoń, zostanie poproszony o zrezygnowanie z tej czynności na przynajmniej dobę przed zabiegiem. Na 3 dni przed implantacją należy odstawić alkohol, a na tydzień - suplementy multiwitaminowe i te na bazie witamin E oraz z grupy B.
Przebieg implantacji BioFibre
Procedura BioFibre trwa zwykle kilka godzin. Zabieg poprzedza podanie miejscowego znieczulenia, w skład którego wchodzą dodatkowo zmniejszające krwawienie adrenalina i ksylokaina. Wstępnie wszczepia się tylko 100 włosów, co ma na celu sprawdzenie reakcji organizmu na implanty, ponieważ zdarza się, że obserwowane są reakcje alergiczne. Dzięki zastosowaniu tak małej ilości implantów, w przypadku wystąpienia działań niepożądanych, można szybko usunąć wszczepiony fragment.
Jeżeli nie dojdzie do zmian alergicznych czy zapalnych, około kwartał po pierwszej implantacji wykonywany zostaje zabieg właściwy, w trakcie którego - w zależności od potrzeb - wszczepia się od 500 do 9 tysięcy implantów. Zabieg wszczepiania implantów BioFibre wykonuje się przy użyciu przebijaka, który na końcu posiada odpowiednią igłę. Kotwiczy ona koniec implantu, umieszczając go w głębokiej warstwie przestrzeni podczepcowej czaszki. To, jak głęboko zostanie zaaplikowany sztuczny włos, zależy od oporu przebijaka w trakcie procesu wysuwania igły. Implantów nie wszczepia się pod kątem 90 stopni, a poszczególne sztuczne włosy umieszcza się w odległości do 2 milimetrów od siebie.
Zalecenia po wszczepieniu implantów włosów BioFibre
Po zabiegu należy szczególnie dbać o wszczepione włosy. Po trzech dniach od terapii konieczne jest umycie włosów szamponem posiadającym neutralne pH (może być to łagodny szampon dziecięcy). Należy także używać Ketokonazolu (według zaleceń lekarskich) i raz na 30 dni zastosować szampon z domieszkami kwasu salicylowego. Również raz na miesiąc wymagane jest oczyszczanie implantów włosów za pomocą miękkiej szczoteczki dentystycznej w celu usunięcia ewentualnych złogów łoju.
Źródła:
- Maria Grazia Roccia et al., "Artificial Hair: By the Dawn to Automatic Biofibre® Hair Implant" (www.researchgate.net), Macedonian Journal of Medical Sciences, 2018
- Georgi Tchernev et al., "Biofibre hair implant: What is new, what is true?" (www.researchgate.net), Journal of Biological Regulators and Homeostatic Agents, 2016