Odtwarzanie braków w uzębieniu przy pomocy implantów jest cenione przede wszystkim ze względu na trwałość tego rozwiązania. Niestety, nie wszyscy chętni pacjenci mogą z niego skorzystać. Na liście przeciwwskazań do wszczepienia odtwórczych korzeni zębowych znajdują się m.in.: ciąża, choroby nowotworowe, zaburzenia krzepnięcia krwi oraz długotrwałe leczenie sterydami. Czasami wymieniana jest również cukrzyca. Czy jednak jest to bezwzględne przeciwwskazanie do zastosowania implantów?
Jak cukrzyca wpływa na implanty zębowe?
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, która zaburza funkcjonowanie wiele różnych układów organizmu. Upośledzeniu ulega na przykład synteza kolagenu, a gojenie się ran zachodzi wolniej niż u zdrowych osób. W przypadku wszczepienia implantów zębowych pacjentowi z cukrzycą zwiększone jest ryzyko pojawienia się infekcji w okolicy wszczepu, oprócz tego wolniej mogą przebiegać procesy łączenia się implantu z kością. Problemem może okazać się także gojenie naruszonych w trakcie zabiegu tkanek przyzębia. Czy występowanie wymienionych zjawisk dyskwalifikuje pacjentów z cukrzycą z zastosowania u nich implantów?
Cukrzyca a implanty zębowe - badania naukowe
Zdania na ten temat są podzielone. Wynika to zapewne z tego, że poszczególni autorzy w swoich badaniach uzyskują rozmaite rezultaty w kwestii oceny utrzymywania się implantów zębowych u pacjentów z cukrzycą. Przeglądu dostępnych publikacji postanowili dokonać autorzy pracy Dental implant survival in diabetic patients: review and recommendations. Indyjscy lekarze przytoczyli badania różnych autorów, według których odsetek prawidłowo przyjętych implantów sięgał od 68,7% (10-letni okres obserwacji, Peter Moy et. al., 2005) do nawet 100% (30 miesięcy obserwacji, Balshi et.al., 2007).
Do ciekawych wniosków doszli również naukowcy z University of Texas Health Science w San Antonio. Ich badanie obejmowało 117 pacjentów, których podzielono na grupy. Kierowano się tym, czy chorują oni na cukrzycę, a jeżeli tak, to czy przebieg choroby jest dobrze, czy słabo kontrolowany. Po rocznym okresie obserwacji okazało się, że utrzymywanie się implantów zębowych było podobne we wszystkich grupach i sięgało niemalże 100%. U pacjentów ze słabo kontrolowaną cukrzycą zauważalne natomiast było to, że proces osteointegracji implantu zachodził wolniej (prawie dwukrotnie dłużej w porównaniu do osób zdrowych). Aby zapobiec ewentualnym komplikacjom, u tych chorych odsłonięcie implantu wykonywano później niż standardowo.
Wszczepiać czy nie?
Przytaczane publikacje mogą stanowić uzasadnienie stwierdzenia, że osoby chorujące na cukrzycę, mogą mieć wszczepiane implanty zębowe. W przypadku słabej kontroli poziomu glukozy we krwi, stomatolog przed rozpoczęciem odtwarzania utraconych wcześniej zębów może zalecić pacjentowi udanie się do diabetologa celem uzyskania poprawy kontroli choroby. Szczególne postępowanie dotyczy również chorych na cukrzycę już po przebyciu zabiegu, ponieważ u takich osób - ze względu na zwiększone ryzyko powikłań infekcyjnych - stosuje się m.in. specjalne przeciwbakteryjne płukanki.
Źródła:
- R. K. Dubey, D. K. Gupta, A. K. Singh, "Dental implant survival in diabetic patients; review and recommendations" (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov), National Journal of Maxillofacial Surgery, 2013