Jeśli w wyniku urazu, przebiegu próchnicy lub w sytuacji, gdy nie występują u pacjenta zawiązki zębów stałych, powstaje ubytek, tworzą się zaburzenia w obrębie zgryzu. Zęby znajdujące się w okolicy ubytku ulegają przemieszczeniu, a w miejscu, gdzie wcześniej był ząb może zalegać pokarm. U części pacjentów, szczególnie w sytuacji utraty kilku zębów, występują zaburzenia w rozdrabnianiu pokarmu, co niesie skutki dla całego przewodu pokarmowego. Warto także wspomnieć, że poza wadliwym funkcjonowaniem narządu żucia, ubytki w uzębieniu dają niekorzystny efekt estetyczny.
Na szczęście istnieją metody, które umożliwiają zastąpienie zęba nowym - sztucznym. Taką rolę pełnią implanty stomatologiczne. Składają się z dwóch głównych części: implantu, który jest mocowany w kości pacjenta i pełni funkcję korzenia oraz z korony, która działa jak korona naturalnego zęba. Te dwie części implantu są połączone łącznikiem.
Czym wyróżniają się implanty zębowe Global D?
Global D to francuska firma produkująca implanty zębowe oraz inne materiały wykorzystywane w implantologii, ortodoncji i chirurgii szczękowo-twarzowej. Na polskim rynku funkcjonuje od czerwca 2015r. Tym, co charakteryzuje systemy implantów tej firmy, jest ich szeroki wachlarz, co umożliwia odpowiedni wybór dla każdej sytuacji klinicznej i dla każdego, indywidualnego pacjenta. Global D oferuje pacjentom i ich implantologom pięć głównych rodzajów implantów: In-Kone, EVL, 3,0 Implant, Twinkon oraz system Graftek.
Rodzaje implantów Global D
Implanty zębowe Global D In-Kone, tak jak wszystkie implanty tej firmy są wykonane z tytanu. Specjalnie zaprojektowana, szorstka powierzchnia implantu umożliwia trwałe i skuteczne jejgo połączenie z kością. Osteogeneza, czyli zrastanie metalu z kością pojawia się już po 3 tygodniach od wszczepienia. Typ In-Kone występuje w wersji Uniwersal, która jest wykorzystywana szczególnie tuż po ekstrakcji zęba, w kości o niskiej gęstości oraz w sytuacji, gdy wszczepiany jest krótki implant. Wersja PRIMO może być stosowana w prawie wszystkich sytuacjach klinicznych.
Typ EVL to 4 profile implantów zębowych, które są dopasowywane indywidualnie do pacjenta. Wyróżnia się tu EVL S, K, C i INCYBLOC. Implanty EVL w związku ze swoją różnorodnością są stosowane zwykle u pacjentów z nietypową anatomią lub zmianami w obrębie szczęki lub żuchwy, kiedy to nie ma możliwości zastosowania klasycznego implantu.
Implanty zębowe 3.0
Implant stomatologiczny 3,. został zaprojektowany z myślą o wszczepianiu w wąskie przestrzenie, sam ma średnicę 3mm. Zwykle przy jego pomocy są zastępowane zęby sieczne. Ten implant zębowy posiada konstrukcję, która umożliwia osiągnięcie naturalnego efektu, bez widocznych elementów implantu. Jest to szczególnie istotne właśnie przy zębach siecznych, które są łatwo widoczne podczas uśmiechu.
U pacjentów z atrofią kości dużego stopnia, w celu uzupełnienia ubytków w części tylnej żuchwy można zastosować implanty stomatologiczne Twinkon. Ich długość wynosi zaledwie 4 mm, a średnica 4,0 lub 4,5mm. Implanty są mocowane w powierzchownej części kości, jednak ich budowa umożliwia szybkie powstanie zrostu z kością. Zastosowanie tej metody pozwala niejednokrotnie na uniknięcie przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego mającego na celu rekonstrukcję kości. Jeśli przed zabiegiem implantacji konieczny jest przeszczep kości, pomocny może okazać się Graftek. Ten system jest wykorzystywany do przeprowadzania przeszczepu kości lub uzupełniania ubytków kości.
Źródła:
- Global D, "Implantologia" (globald.pl)