Wysiłkowe nietrzymanie moczu, będące najczęściej występującą odmianą tej dolegliwości, polega na mimowolnym wyciekaniu moczu podczas wysiłku fizycznego, kichania lub kaszlu, czyli wykonywaniu czynności powodujących wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Początkowo problem pojawia się tylko przy dużym wysiłku, jednak wraz ze stopniowym rozwojem choroby nawet chodzenie może powodować wystąpienie objawów. Wśród przyczyn prowadzących do pojawienia się dolegliwości wymieniane są m.in. operacje miednicy, poród, infekcje oraz zmiany hormonalne (w tym te, związane z ciążą, porodem oraz wiekiem).
IncontiLase - leczenie nietrzymania moczu u kobiet laserem firmy Fotona
Wysiłkowe nietrzymanie moczu bardzo utrudnia prawidłowe funkcjonowanie, jednak wiele kobiet obawia się operacji lub nie może się jej poddać z powodu przeciwwskazań do zabiegu chirurgicznego. Alternatywną dla takiej procedury, w przypadkach małego i średniego zaawansowania choroby, jest zabieg nieablacyjnego, fototermicznego obkurczania pochwy metodą IncontiLase, wykorzystującą laser erbowo-yagowy (Er:YAG) Dualis SP firmy Fotona.
Istotą zabiegu jest przywrócenie sprężystości mięśni dna miednicy i górnej ściany pochwy poprzez poprawę kąta cewkowo-pęcherzowego, wzmocnienie powięzi pochwowo-pęcherzowej, jak również stymulacja włókien kolagenowych śluzówki do namnażania. Terapia poprawia stan całego obszaru ujścia cewki moczowej, ścian pochwy oraz powięzi wewnątrzmiedniczej. Efektem zabiegu jest zmniejszenie kąta nachylenia cewki moczowej i przywrócenie jej prawidłowej funkcjonalności.
Zalety laserowego leczenia nietrzymania moczu
Laseroterapia nietrzymania moczu posiada wiele zalet. Do plusów zabiegu przeprowadzanego metodą IncontiLase zaliczamy m.in.:
- wysoka, sięgająca 90% skuteczność
- nieinwazyjność i bezbolesność procedury
- brak konieczności hospitalizacji i rekonwalescencji
- minimalne ryzyko powikłań
"Każdą kobietę poddaną procedurze IncontiLase po miesiącu zapraszamy na wizytę kontrolną. Za pomocą specjalnego formularza oceniamy poprawę jakości życia i ograniczenie lub ustąpienie objawów wysiłkowego nietrzymania moczu. Ponad 90% pacjentek jest zadowolona z efektów zabiegu i z chęcią poleca go swoim przyjaciółkom" - mówi dr Diana Kupczyńska z Kliniki Ars Estetica.
Jak przebiega i ile kosztuje zabieg IncontiLase?
Laserowe leczenie nietrzymania moczu przeprowadzane jest przez przeszkolonego i cerytyfikowanego ginekologa w warunkach ambulatoryjnych i polega na wprowadzeniu do pochwy specjalnej głowicy, przez którą rozproszona wiązka lasera naświetla okolicę przedsionka pochwy, ujście cewki moczowej oraz obszar wzdłuż przedniej ściany pochwy. Laserowa penetracja tkanek pobudza kolagen do obkurczenia się i tworzenia nowych włókien, co skutkuje poprawą kontroli nad czynnościami fizjologicznymi.Przez kilka kolejnych dni zalecane jest używanie podpasek z powodu możliwości wystąpienia przesięku surowiczego, a przez okres miesiąca należy powstrzymywać się od stosunków seksualnych.
Efekty laserowego leczenia nietrzymania moczu
W większości przypadków zabieg przeprowadzany jest jednorazowo (czasami wymagane jest powtórzenie po 3 miesiącach) a jego pierwsze efekty odczuwalne są po ok. 30-40 dniach wraz postępującą przebudową włókien kolagenowych. U kobiet w wieku rozrodczym efekt jest trwalszy i utrzymuje się przez wiele lat (lub do następnego porodu), zaś u pacjentek w wieku menopauzalnym skuteczność zabiegu uzależniona jest od dodatkowego wspomagania terapią farmakologiczną i zabiegami fizykoterapeutycznymi.
Źródła:
- Simonida Kotlarova Poposka, Afrodita Stomnaroska Jovanoski, "Laser in the Treatment of Stress Urinary Incontinence and Syndrome of Relaxed Vaginal Walls" (www.researchgate.net), 2017
- Fotona, "IncontiLase® Stress urinary incontinence laser treatment" (www.fotona.com)