Iniekcja doszklistkowa preparatu Avastin

Avastin jest preparatem zarejestrowanym do leczenia niektórych chorób nowotworowych w skojarzeniu z chemioterapią. Poza wskazaniami rejestracyjnymi bywa także wykorzystywany, za zgodą pacjenta, do injekcji w leczeniu chorób gałki ocznej, takich AMD, cukrzycowy obrzęk plamki lub neowaskularyzacja podsiatkówkowa. Wykazuje skuteczność zbliżoną do popularnego Lucentisu, będąc jednak od niego kilkukrotnie tańszym.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Produkowany przez szwajcarski koncern farmaceutyczny Roche preparat Avastin jest lekiem zawierającym substancję czynną bewacyzumab, czyli rekombinowane, humanizowane przeciwciało monoklonalne, wytwarzane z użyciem technologii DNA w komórkach jajnika chomika chińskiego. Oficjalnym przeznaczeniem preparatu, opisanym w dokumentacji rejestracyjnej jest skojarzone z chemioterapią leczenie zaawansowanego raka piersi, okrężnicy, płuc i innych nowotworów.

Bewacyzumab wykazuje również działanie zbliżone do ranibizumabu, czyli substancji czynnej preparatu Lucentis stosowanego w terapii doszklistkowej schorzeń okulistycznych. Oba leki blokują nadmierny rozrost struktur białkowych w oku, zwanych ludzkim śródbłonkowym czynnikiem wzrostu naczyń typu A (VEGF-A). Ich nadmierna ilość jest przyczyną nieprawidłowego rozrostu naczyń krwionośnych oraz powstawania w oku obrzęków mogących prowadzić do zaburzeń widzenia.

Avastin – zastsowanie w okulistyce

Wymienione właściwości preparatu Avastin sprawiły, że znalazł on "nieoficjalne" zastosowanie w leczeniu schorzeń okulistycznych, takich jak:

  • wysiękowa postać zwyrodnienia plamki związana z wiekiem (AMD)
  • cukrzycowy obrzęk plamki (DME)
  • obrzęk plamki wtórny do niedrożności naczyń żylnych siatkówki (RVO)
  • neowaskularyzacja podsiatkówkowa w krótkowzroczności
  • przewlekła forma centralnej surowiczej retinopatii (CSR)
  • wspomagająco w leczeniu retinopatii cukrzycowej proliferacyjnej (PDR)

Avastin jest podawany bezpośrednio do oka, a dokładnie do komory ciała szklistego. Podawana dawka to 1,25 mg bewacizumabu w 50 mikrolitrach roztworu. Leczenie rozpoczyna się zwykle od wykonania serii 3 zastrzyków w odstępie 4 do 6 tygodni (tzw. dawka wysycająca) a następnie kontynuuje terapię w zależności od stanu miejscowego.

Podanie leku do ciała szklistego wykonuje się z zachowaniem zasad aseptyki, bardzo cienką igłą. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym a cała procedura trwa bardzo krótko i nie jest bolesna. W czasie terapii lekiem Avastin następuje zahamowanie postępującego pogorszenia widzenia u większości pacjentów. U znaczącej części pacjentów zanotowano poprawę widzenia.

Opakowanie leku Avastin

Wyniki terapii z zastosowaniem preparatu Avastin są bardzo zachęcające. Ponieważ jednak lek nie został w pełni przebadany klinicznie pod kątem zastosowania w okulistyce, odległe skutki jakie mogą być z tym związane nie są jeszcze znane. Wśród opisanych powikłań po podaniu do oka odnotowano m.in. wylew podspojówkowy, zaćmę, podwyższone ciśnienie w oku, wylew krwi do oka oraz zapalenia oka. Podobne skutki uboczne odnotowywano także w przypadku preparatu Lucentis. Większość z wymienionych działań niepożądanych ustępuje samoistnie. Inne takie jak podwyższone ciśnienie można leczyć.

Koszty terapii preparatem Avastin

W związku z faktem braku rejestracji do podawania doszklistkowego, Avastin stosowany jest na całym świecie „off label”, czyli poza wskazaniami rejestracyjnymi. Na taką formułę podania leku musi wyrazić zgodę pacjent. Z tego powodu nie jest on równiez refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia w przypadku terapii okulistycznych.

Jednorazowa injekcja doszklistkowa preparatu Avastin w prywatnej klinice okulistycznej w Polsce to koszt ok. 800-950 zł, czyli kilkukrotniej taniej niż podobnie działający Lucentis (2-3 tys. zł). Zauważalnie niższe ceny zastrzyków z Avastinu oferują placówki medyczne w Czechach (średnio ok. 540 zł).



Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Iniekcja doszklistkowa preparatu Avastin

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…