Iniekcja doszklistkowa preparatu Lucentis

Lucentis jest lekiem okulistycznym powszechnie stosowanym w terapii zaburzeń widzenia spowodowanych przerostem naczyń krwionośnych gałki ocznej i związanych z nimi uszkodzeń siatkówki. Są to m.in. zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, obrzęk plamki i patologiczna krótkowzroczność.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Produkowany przez koncern Novartis Europharm Lucentis to roztwór do wstrzykiwań do oka, dostępny w napełnionych fabrycznie strzykawkach lub fiolkach. Jego substancją czynną jest ranibizumab, czyli przeciwciało monoklonalne (typ białka), zaprojektowane w taki sposób, aby rozpoznawać określone struktury białkowe w oku, zwane ludzkim śródbłonkowym czynnikiem wzrostu naczyń typu A (VEGF-A).

Ich nadmierna ilość jest przyczyną nieprawidłowego rozrostu naczyń krwionośnych oraz powstawania w oku obrzęków mogących prowadzić do zaburzeń widzenia. Wiążąc się z VEGF-A lek Lucentis może zablokować te działania oraz zapobiec nieprawidłowemu rozrostowi naczyń i obrzękowi.

Lucentis - wskazania medyczne

Preparat Lucentis przeznaczony jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu kilku chorób powodujących zaburzenia widzenia. Choroby te są wynikiem uszkodzenia siatkówki (światłoczułej warstwy znajdującej się w tylnej części oka) spowodowanego przez rozrost nieszczelnych, nieprawidłowych naczyń krwionośnych położonych pod plamką żółtą. Stan ten określanym jest mianem neowaskularyzacji podsiatkówkowej lub CNV (z ang. choroidal neovascularisation) i występuje w takich chorobach jak:

  • zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD, z ang. age-related macular degeneration) - choroba obejmująca centralną część siatkówki (plamkę żółtą) w tylnej części oka. Choroba upośledza widzenie "na wprost", niezbędne do wykonywania codziennych czynności. Jej wysiękowa forma może powodować wycieki płynu, krwi oraz obrzęk.
  • patologiczna krótkowzroczność (PM, ang. pathologic myopia) - rodzaj ostrej krótkowzroczności, w której gałka oczna ciągle rośnie, stając się dłuższa niż normalnie
  • obrzęk plamki (obrzęk centralnej części siatkówki)
  • cukrzycowy obrzęk plamki (DME, ang. diabetic macular oedema)
  • niedrożność naczyń żylnych siatkówki (RVO, ang. retinal vein occlusion) - spowodowana zakrzepem, nieleczona prowadzi nawet do ślepoty.
Lucentis

Lucentis dostępny jest wyłącznie na receptę a jego injekcje muszą być przeprowadzane przez wykwalifikowanego lekarza okulistę, posiadającego doświadczenie w wykonywaniu wstrzykiwań do ciała szklistego. Przed wstrzyknięciem lekarz przeprowadza wywiad medyczny z pacjentem, aby stwierdzić czy nie występowały u niego reakcje nadwrażliwości.

Leczenie rozpoczyna się od jednego wstrzyknięcia co miesiąc i trwa aż do uzyskania maksymalnej możliwej jakości widzenia lub ustąpienia oznak choroby.

Wstrzyknięcie może wywołać przejściowe zaburzenia widzenia, wpływające na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn. Należy bezzwłocznie poinformować lekarza w przypadku wystąpienia takich objawów jak ból lub uczucie większego dyskomfortu w oku, nasilone zaczerwienienie oka, nieostre lub pogorszone widzenie, duża ilość drobnych plamek w polu widzenia lub zwiększona wrażliwość na światło.

Doszklistkowa iniekcja preparatu Lucentis do 1 oka to koszt 2000-3200 zł (w Bielsku-Białej lub w Warszawie).

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Iniekcja doszklistkowa preparatu Lucentis

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…