Iniekcja doszklistkowa preparatu Triamcynolon

Triamcynolon jest lekiem z grupy kortykosteroidów, wykazującym silne działanie przeciwzapalne i łagodzące objawy uczulenia. Wykorzystywany bywa głównie w terapii chorób dermatologicznych, takich jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, kontaktowy wyprysk alergiczny lub liszaj płaski. Znalazł także zastosowanie w okulistyce przy leczeniu stanów zapalnych siatkówki oraz wysiękowej odmiany AMD.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, określane angielskim skrótem AMD (age-related macular degeneration) to przewlekła, degeneracyjna choroba oczu, obejmująca centralną część siatkówki (tzw. plamkę żółtą) w tylnej części oka. Schorzenie rozwija się przeważnie u osób po pięćdziesiątym roku życia a jego typowe objawy choroby to m.in. widzenie linii prostych jako falistych i postępujące upośledzenie widzenia "na wprost", metamorfopsje (zniekształcenie, powiększenie lub pomniejszenie obrazu), ciemna plama w centrum pola widzenia (mroczek centralny), a także obniżone poczucie kontrastu i widzenia barwnego (oglądane kolory są słabiej wysycone). AMD jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty osób dorosłych na świecie.

Większość (ok. 90% przypadków) AMD to tzw. odmiana sucha, rozwijająca się powoli, w ciągu miesięcy lub lat. Znacznie rzadsza (10% przypadków), ale agresywniejsza i niebezpieczniejsza jest odmiana mokra (wysiękowa). Zmiany chorobowe i znaczne ograniczenie pola widzenia rozwinąć mogą się nagle, nawet w ciągu kilku dni. Jest to związane z nieprawidłowym rozrostem i nieszczelnością naczyń krwionośnych położonych pod plamką żółtą (tzw. neowaskularyzacja podsiatkówkowa). Dodatkowo, mokra odmiana AMD może powodować wysięki płynu, krwi, powstawanie obrzęków i blizn, a co za tym idzie trwałe uszkodzenie siatkówki.

Injekcja doszklistkowa - rysunek poglądowy

Powszechnie stosowaną terapią w leczeniu wysiękowej odmiany AMD są tzw. iniekcje doszklistkowe, czyli wstrzyknięcie leku bezpośrednio do komory ciała szklistego oka. Wbrew pozorom "zastrzyk do oka" jest procedurą stosunkowo bezpieczną, bezbolesną i szybką. Wykonuje się go bardzo cienką igłą, w znieczuleniu miejscowym, z zachowaniem procedur pełnej aseptyki.

Triamcynolon w leczeniu wysiękowego AMD

Triamcynolon to organiczny związek chemiczny, fluorowany kortykosteroid, będący syntetyczną pochodną prednizolonu. Jest lekiem szeroko wykorzystywanym w reumatologii i dermatologii (m.in. w przpadkach łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, liszaju płaskiego i wyprysków kontaktowych).

Stosunkowo niedawno triamcynolon (np. preparat Kenalog koncernu Bristol-Myers Squibb) znalazł zastosowanie także w okulistyce, gdzie jest aplikowany okołogałkowo lub doszklistkowo w leczeniu stanów zapalnych siatkówki, obrzęku plamki w cukrzycy oraz wysiękowym AMD. Dawka terapeutyczna ok. 4 mg działa przeciwzapalnie, przyspiesza resorpcję wysięku oraz hamuje procesy rozrostowe naczyń krwionośnych wewnątrz gałki ocznej.

Triamcynolon bywa również łączony z zabiegami terapii fotodynamicznej (PDT) – czyli dożylnym podaniem środka fotoaktywnego (verteporfiny) a następnie jej wzbudzeniu światłem lasera diodowego. Okres działania Triamcynolonu wynosi ok. 4-6 miesięcy. Terapia łączona PDT i triamcynolonu pozwala ograniczyć podawanie sterydu i jednocześnie zwiększa szansę na skrócenie leczenia.  

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Iniekcja doszklistkowa Triamcynolonu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…