Prawdopodobnie głównie przez to, że schorzenia nowotworowe u ludzi występują z narastającą częstością, lekarze coraz więcej wiedzą o ich leczeniu i o tym, jakie są powikłania takich terapii. Problemami pacjentów mogą być zarówno wypadanie włosów po chemioterapii, jak i rozwój (po wielu latach) wtórnych nowotworów po przebyciu radioterapii.
Jeszcze innym problemem, który bywa związany z leczeniem onkologicznym, są zaburzenia płodności. Mężczyźni przed terapią przeciwnowotworową mogą oddać swoje nasienie do banku, jaka jest natomiast sytuacja kobiet?
Szansa na zachowanie kobiecej płodności po chemioterapii: krakowscy lekarze i ich innowacyjna terapia
Leczenie nowotworów może skutkować bezpłodnością u kobiet, problemem tym postanowili się jednak zająć lekarze ze szpitala Św. Rafała w Krakowie. Specjaliści dokonali jednego z pierwszych takich zabiegów w Polsce, mianowicie od chorej przygotowywanej do leczenia istniejącego u niej raka piersi pobrali fragmenty tkanek jajników. Uzyskany materiał można zamrozić, a następnie - już po zakończeniu leczenia przeciwnowotworowego - wszczepić pacjentce ponownie jej własne tkanki.
Opisane powyżej postępowanie odgrywa rolę nie tylko w możliwości przywrócenia pacjentkom zdolności do posiadania dzieci już po leczeniu onkologicznym. Jajniki pełnią w kobiecych organizmach wiele różnych funkcji - jako przykład można podać działanie produkowanych w jajnikach estrogenów, chroniące pacjentki przed osteoporozą. Destrukcja gonad, spowodowana leczeniem onkologicznym, może być też przyczyną przedwczesnego wystąpienia menopauzy.
Na podstawie powyższych można więc wywnioskować, że pobieranie tkanek jajnika jeszcze przed rozpoczęciem chemioterapii może odgrywać istotną rolę w poprawie komfortu życia kobiety po leczeniu. Pozostaje jedynie czekać na to, aż metoda stanie się w Polsce szerzej rozpowszechniona.
Źródło: www.portalemedyczne.pl