Przed polskimi chirurgami stało nie lada wyzwanie. Na poznańskim oddziale szpitala pojawił się pacjent w wieku 36 lat, który cierpiał na nowotwór miednicy. Mowa tutaj o mięsaku chrzęstnym. Guz naciekał na staw biodrowy, dodatkowo pojawiły się przerzuty. Chory był już operowany 4 lata wcześniej w innym szpitalu, a teraz nastąpił nawrót schorzenia. Zmiany nowotworowe objęły całą prawą stronę miednicy aż do kości krzyżowej.
Dotychczas przy tak rozległych zmianach chorobowych ortopedzi najczęściej usuwali połowę miednicy oraz kończynę dolną, a w konsekwencji pacjent musiał do końca życia być zdany na wózek inwalidzki bez możliwości wszczepienia protezy. Tym razem jednak zespół onkologiczny pod kierownictwem dr Jacka Markuszewskiego postanowił zastosować inne rozwiązanie.
Lekarze z Poznania, wraz ze specjalistami, pracującymi w amerykańskiej firmie produkującej implanty, zaprojektowali i wykonali endoprotezę, która była kopią miednicy pacjenta. W rezultacie zastąpiono w ten sposób połową miednicy chorego oraz staw biodrowy. Po rehabilitacji pacjent ma szansę na samodzielne chodzenie.
Źródło: portalmedyczny.pl
Polscy ortopedzi z Poznania przeprowadzili z sukcesem innowacyjną operację, która pozwoli choremu pacjentowi z nowotworem miednicy powrócić do normalnego życia i funkcjonowania. Zabieg został wykonany w Klinice Ortopedii Ogólnej, Onkologicznej i Traumatologii Szpitala im. W. Degi. Wykorzystano tutaj jeden z największych dedykowanych implantów, jaki kiedykolwiek został wszczepiony na naszym kontynencie.
Data publikacji
Czas czytania
0 min.