Jak dbać o higienę po operacyjnym usunięciu stulejki?

Stulejka jest drobnym defektem anatomicznym, jednak nieleczona może doprowadzić do poważnych zaburzeń fizjologicznych. Zabieg chirurgiczny, polegający na likwidacji tego problemu zdrowotnego, można przeprowadzać zarówno u małych chłopców, jak i u dorosłych mężczyzn. Bardzo ważna jest właściwa higiena po operacji usunięcia stulejki.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Jak wynika z danych WHO, prawie 90% małych chłopców w wieku od 2 do 3 lat ma nieodprowadzalny napletek - to tzw. stulejka fizjologiczna. W tym okresie występuje u małych chłopców naturalne, ścisłe sklejenie żołędzi z wewnętrzną stroną napletka. Około 3 roku życia w 90 % przypadków napletek daje się swobodnie odprowadzić. Stulejka, która powinna być leczona chirurgicznie, jest diagnozowana u 3-letnich chłopców bardzo rzadko. Operacyjne usunięcie stulejki jest wymagana w trybie pilnym, gdy np. zwężenie napletka utrudnia oddawanie moczu. 



Do niedawna uważano stulejkę za wadę wrodzoną. Jednak okazuje się, że tego typu problem najczęściej jest skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji penisa, niewłaściwych nawyków higienicznych oraz stanów zapalnych cewki moczowej, żołędzi i napletka, a u starszych mężczyzn może to być także efekt komplikacji cukrzycowych. Nieleczona stulejka może doprowadzić do stanów zapalnych u mężczyzn oraz u ich partnerek, a także utrudniać, a nawet uniemożliwiać normalne życie seksualne. Na szczęście stulejkę można skutecznie leczyć, a po zabiegu operacyjnym szczególna rolę odgrywa właściwa pielęgnacja i higiena.

Jakie są zalecenia higieniczne po operacji stulejki?

Po wykonaniu zabiegu korekcji stulejki mężczyźni powinni powstrzymywać się od jakiejkolwiek aktywności seksualnej przez okres minimum miesiąca. Całkowite zagojenie się ran i zanikanie blizn może trwać nawet około roku. W pierwszych dniach po zabiegu usunięcia stulejki zaleca się robienie opatrunków tak, żeby penis był uniesiony do góry. Wskazane jest także noszenie obcisłej bielizny lub plastra podtrzymującego opatrunek. Takie ułożenie penisa przyspiesza gojenie się ran oraz zmniejsza ryzyko wystąpienie krwotoku. Po operacji stulejki, pacjent powinien przyjmować środki przeciwbólowe oraz antybiotyk. W przypadku zabiegu poszerzenia ujścia napletka, po zrośnięciu się tkanek i usunięciu lub wypadnięciu szwów, wskazane jest rozpoczęcie rehabilitacji penisa, polegającej na odwodzeniu i przywodzeniu napletka. Do przemywania rany, po zabiegu usunięciu stulejki, najlepiej używać ostudzonego rumianku lub octaniseptu.

Leczenie stulejki polega najczęściej na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego. Czasem u małych chłopców w pierwszej kolejności przeprowadza się leczenie maściami sterydowymi, które mogą doprowadzić do odklejania napletka i wyleczenia stulejki. Jednak gdy taka metoda jest nieskuteczna, należy przeprowadzić zabieg. Operacja stulejki może być wykonana w znieczuleniu miejscowym, jednak ze względu na mocne unerwienie penisa i związaną z tym wrażliwość, najczęściej zabieg ten jest przeprowadzany w pełnej narkozie. Korekcja stulejki może być wykonany na dwa sposoby. Jednym z nich, jest plastyka napletka, natomiast druga metoda to obrzezanie. Zabieg plastyki polega tylko na poszerzeniu ujścia napletka, gdy jego zwężenie jest niewielkie. Metodą gwarantującą pełne usunięcie stulejki jest obrzezanie. Zabieg ten łączony jest najczęściej z wydłużeniem lub usunięciem wędzidełka.

Źródło: www.who.int; www.urology.ucsf.edu

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie stulejki

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…