Recepta na medyczną marihuanę - czy różni się od innych?
Pacjenci często pytają, jak zdobyć receptę na medyczną marihuanę? Zupełnie tak jakby ta recepta i sposób na pozyskanie jej różniły się jakkolwiek od standardowych procedur. Otóż, aby wdrożyć terapię leczniczymi konopiami, najpierw należy odbyć konsultację lekarską, podczas której specjalista, uwzględniając predyspozycje zdrowotne pacjenta, ocenia zasadność terapii medyczną marihuaną. Jest to zatem typowa procedura.
Sama recepta na medyczną marihuanę (recepta typu RPW) nie różni się wiele od tych, które znamy. Znajduje się na niej szczegółowy opis substancji czynnej, jej ilość oraz sposób dawkowania. Recepta może być tradycyjna, czyli papierowa, lub wirtualna – e-recepta. Aby zrealizować tę drugą, należy podać 4-cyfrowy kod oraz swój pesel farmaceucie – tak samo jak w przypadku kupowania innych preparatów.
Recepta na marihuanę medyczną jest ważna przez 30 dni od daty jej wystawienia.
Medyczna marihuana - gdzie kupić?
Zrealizować receptę, czyli zakupić medyczną marihuanę, można w każdej polskiej aptece, która posiada zezwolenie na zamawianie leków z grupy I-N. Zdarza się jednak, że mimo to, dana apteka nie będzie miała w swoim asortymencie medycznej marihuany. Wtedy jednak można ją zamówić u farmaceuty.
Jaki lekarz wystawia receptę na medyczną marihuanę?
Receptę na medyczną marihuanę mogą wystawić wszyscy lekarze z wyjątkiem specjalistów weterynarii.
Jak rozpocząć terapię medyczną marihuaną? Krok po kroku
Cała procedura uzyskania recepty na medyczną marihuanę może przebiegać w formule online. Pierwszym krokiem jest rejestracja w strefie pacjenta na stronie internetowej danej placówki medycznej. Wtedy też wypełnia się formularz, przedstawiając informacje dotyczące swojego zdrowia.
Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniej pory na kontakt ze strony lekarza. Podczas wizyty online specjalista ten zapoznaje się z wypełnionym przez pacjenta formularzem, w przypadku wątpliwości przeprowadza dodatkowy wywiad, po czym podejmuje decyzję odnośnie zakwalifikowania go na terapię konopną.
Jeśli lekarz zaordynował pacjentowi medyczną marihuanę, twierdząc, że pomoże mu ona w jego dolegliwościach, następuje krok trzeci, czyli otrzymanie recepty, jej realizacja i leczenie.