Jak działa laser biostymulacyjny wysokoenergetyczny

Lasery wysokoenergetyczne biostymulacyjne wykorzystują energię wiązki promieniowania podczerwonego, która to prowadzi m.in. do miejscowej poprawy krążenia, metabolizmu komórkowego, a także wpływa na zwiększenie aktywności fibroblastów. Lasery wysokoenergetyczne wspomagają naturalne zdolności organizmu do radzenia sobie z urazami, obrzękami czy zaburzeniami krążenia krwi i limfy, dzięki czemu są szeroko wykorzystywane w dzisiejszej medycynie.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Terapia laserem wysokoenergetycznym biostymulacyjnym jest zabiegiem nieinwazyjnym. Lasery wysokoenergetyczne, w porównaniu z klasycznymi laserami biostymulacyjnymi, charakteryzują się większą mocą i zdolnością do penetrowania i oddziaływania  na głębiej położone tkanki organizmu. 

Zabiegi laserem wysokoenergetycznym nadają się zarówno do uśmierzania bólu w przebiegu ostrych stanów zapalnych, jak i w przebiegu przewlekłych procesów zwyrodnieniowych, które dotyczą m.in. stawów barkowych i kolanowych.

Lasery wysokoenergetyczne, o mocy nawet 50 razy większej niż w przypadku tzw. zimnych laserów, znajdują zastosowanie zwłaszcza w rehabilitacji i terapii zwyrodnienia stawów, bólów i urazów mięśni oraz ścięgien. Zabieg z ich użyciem redukuje objawy bólowe, poprawia mobilność i sprawność ruchową bez niepożądanych efektów ubocznych.

Laser biostymulacyjny wysokoenergetyczny - jak to działa?

Lasery wysokoenergetyczne do celów terapeutycznych wykorzystują monochromatyczną i spójną wiązkę promieniowania podczerwonego. Długość zastosowanej fali promieniowania podczerwonego decyduje pośrednio o mocy i głębokości na jaką dotrzeć może w tkankach wygenerowana wiązka energii.

Promieniowanie podczerwone jest promieniowaniem elektromagnetycznym o bardzo różnej długości fali - długość ta zawierać się może pomiędzy długościami fal, charakterystycznymi dla światła widzialnego, a długościami fal radiowych. Promieniowanie podczerwone jest naturalnie wysyłane przez każde ciało, które posiada temperaturę wyższą od temperatury zera absolutnego. 

W wyniku stosowania laserów wysokoenergetycznych biostymulacyjnych dochodzi zwykle do miejscowego podniesienia temperatury tkanek, jednakże wzrost ten najczęściej nie przekracza 0,5 stopnia C.

Wpływ laserów wysokoenergetycznych na tkanki naszego organizmu zachodzi m.in. dzięki efektowi fotochemicznemu, który polega na bezpośrednim oddziaływaniu promieniowania na żywe komórki naszego ciała, co prowadzi m. in. do zahamowania produkcji mediatorów reakcji zapalnej. Przekazywana tkankom energia, która to prowadzi do zwiększenia się ich ucieplenia skutkuje rozszerzeniem się lokalnych naczyń krążenia żylnego i tętniczego. Zjawisko to wpływa pozytywnie na resorpcję powstałych obrzęków, które utrudniają gojenie się uszkodzonych tkanek i narządów.

Warto pamiętać: Energia dostarczana przez laser biostymulacyjny wysokoenergetyczny może stymulować procesy regeneracyjne w tkankach, takie jak zwiększenie produkcji kolagenu, przyspieszenie gojenia ran, zmniejszenie stanu zapalnego oraz poprawa krążenia i odżywiania tkanek.

Laser wysokoenergetyczny kontra laser niskoenergetyczny

Lasery wysokoenergetyczne, w porównaniu z laserami niskoenergetycznymi, operują zazwyczaj dłuższą długością fali promieniowania elektromagnetycznego. W laserach wysokoenergetycznych biostymulacyjnych stosuję się zazwyczaj długość fali wynoszącą 810nm i 980nm. Stosowanie jednocześnie dwóch różnych wiązek promieniowania podczerwonego przy równoczesnej możliwości ciągłej lub impulsowej pracy źródła promieniowania pozwala na uzyskanie biostymulacji głębiej położonych tkanek, które znajdują się nawet 6cm od powierzchni skóry.'

Ważne: Lasery wysokoenergetyczne są stosowane do terapii bólu, przyspieszania gojenia ran, redukcji stanów zapalnych oraz terapii tkanek głęboko leżących. Z kolei lasery niskoenergetyczne są często stosowane w terapii powierzchownych warstw skóry, takich jak leczenie ran, terapia dermatologiczna, a także w kosmetologii.

Leczenie laserem wysokoenergetycznym

Ważny jest również wpływ wysokoenergetycznych laserów biostymulacyjnych na dolegliwości bólowe pacjenta. Pośrednie złagodzenie dolegliwości bólowych ma miejsce dzięki lokalnemu zahamowaniu syntezy mediatorów reakcji zapalnej. Bezpośrednie złagodzenie zgłaszanego przez chorego bólu ma miejsce w wyniku oddziaływania emitowanego promieniowania bezpośrednio na bólowe zakończenia nerwowe prowadząc do zahamowania przewodzenia przez nie impulsów nerwowych.

Docierając do skóry światło lasera wysokoenergetycznego tworzy w tkance falę fotomechaniczną właściwą dla danej długości fali świetlnej. Powoduje ona mechaniczną stymulację wolnych zakończeń nerwowych i innych receptorów bólu w tkance podskórnej, blokuje ścieżki bólowe w układzie nerwowym i przynosi natychmiastową ulgę. Dodatkowo, fala mechaniczna stymuluje miejscowo mikrokrążenie i pobudza drenaż limfatyczny danego obszaru. Łącząc biostymulację ze stymulacją mechaniczną laser wysokoenergetyczny leczy i regeneruje tkanki, będąc jednocześnie skutecznym i nieuzależniającym środkiem uśmierzenia bólu.

Czy wiesz, że: Laser wysokoenergetyczny może wpływać na mięśnie, powodując ich rozluźnienie i zmniejszając napięcie mięśniowe. Może być to szczególnie przydatne w przypadku bólu mięśniowego, napięcia mięśniowego czy kontuzji pourazowych.

Laser wysokoenergetyczny - na co pomaga?

Ze względu na szerokie możliwości wysokoenergetycznych laserów biostymulacyjnych i coraz większą ich powszechność, znajdują one zastosowanie w wielu gałęziach współczesnej medycyny. Terapia z wykorzystaniem wysokoenergetycznych laserów ma miejsce m.in. w schorzeniach dermatologicznych, ortopedycznych czy reumatologicznych.

Jak dowodzą liczne badania, terapia laserem wysokoenergetycznym wykazuje dużą skuteczność zwłaszcza w przypadku takich dolegliwości jak:

  • przewlekłe zwyrodnienia stawów
  • bóle barków (zespół szyjno-barkowy, zespół bolesnego barku, uraz pierścienia rotatorów)
  • zapalenie kaletki (struktury pełniącej rolę "amortyzatora" pomiędzy ścięgnami i kością)
  • łokieć tenisisty i golfisty (mikrourazy i zmiany patologiczne przyczepu mięśni prostowników lub zginaczy przedramienia)
  • różnego rodzaju bóle kręgosłupa (choroba zwyrodnieniowa, dyskopatia, skurcze mięśni)
  • naciągnięcie i skurcze mięśni
  • zapalenie stawu kolanowego
  • zwichnięcie kostki i zniekształcenia piszczelowo-stępowe

Ważne: Laseroterapia jest szybką i skuteczną metodą leczenia, niewywołującą efektów ubocznych, którą można zastosować w dowolnym miejscu w obrębie ciała.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Terapia laserowa biostymulacyjna

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…