Jak leczyć przewlekłe zapalenie zatok przynosowych

Zapalenie zatok przynosowych określane jest jako stan zapalny błony śluzowej, zlokalizowany w przestrzeniach kości twarzoczaszki, połączonych z jamą nosową. Tego typu dolegliwości spowodowane są zaburzeniami drenażu oraz wentylacji, następującymi najczęściej wskutek zakażenia, alergii lub nieprawidłowej budowy anatomicznej.

Data aktualizacji
Czas czytania
1 min.

Objawy przewlekłego zapalenia zatok to najczęściej objawia się niedrożnością nosa, katarem oraz promieniującym bólem zatok, głowy i ucha, a także powtarzającym się kichaniem. Dodatkowo, wraz z tymi objawami może pojawić się gorączka, ból gardła, zawroty głowy i utrata zmysłu węchu. 

Przewlekłe zapalenie zatok - przyczyny

Wśród głównych przyczyn stanu zapalnego zatok przynosowych wymienia się wirusy, które wywołują łagodny przebieg choroby. Jednak w stanach przewlekłych może dojść do zakażenia bakteryjnego, wywołanego przez gronkowce, paciorkowce i moraxellę. Do rozwoju przewlekłego zapalenia zatok przynosowych przyczyniają się także:

  • alergia
  • astma
  • nieprawidłowa budowa przegrody nosowej

Podstawą rozpoznania stanu zapalnego w obrębie zatok jest wywiad lekarski, a także badanie laryngologiczne. W celach diagnostycznych lekarz może również zlecić badanie mikrobiologiczne wydzieliny z nosa oraz tomografię komputerową.

Jak leczyć zatoki?

W leczeniu przewlekłego zapalenia zatok przynosowych wykorzystuje się przede wszystkim farmakologię oraz leczenie zabiegowe. Podstawą leczenia zachowawczego są preparaty obkurczające śluzówkę nosa oraz działające przeciwzapalnie. W przypadku zakażenia bakteryjnego podaje się natomiast antybiotyki. Dodatkowo można zastosować krople do nosa, jak również leki o działaniu mukolitycznym. Leczenie zabiegowe przewlekłego zapalenia zatok może być przeprowadzane operacyjnie lub metodami mniej inwazyjnymi, które wykorzystują dostęp do nosa i zatok przez naturalne otwory ciała.

Zabiegowe metody leczenia zatok

Zabiegi endoskopowe w leczeniu przewlekłego zapalenia zatok umożliwiają bardzo precyzyjne operowanie narzędziami, dzięki obserwacji wykonywanych czynności na monitorze. Dodatkowo, metoda ta ułatwia dokładne zlokalizowanie przyczyny dolegliwości, a w konsekwencji pozwala na ograniczenie pola zabiegowego tylko do tkanek zmienionych chorobowo. Jedną z technik leczenia przewlekłych stanów zapalnych w obrębie zatok jest balonikowanie. To zabieg charakteryzujący się niewielkim stopniem inwazyjności. Jego celem jest delikatne odblokowanie zainfekowanych zatok. Podczas balonikowania nie są usuwane żadne tkanki, w związku z tym jest to zabieg bezkrwawy i nie wymaga zakładania szwów ani opatrunku.

Źródła:

  • Bożydar Latkowski, Zbigniew Kozłowski, Piotr Kurnatowski, "Choroby zatok przynosowych", Warszawa, 2018, 978-83-200-5602-0

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (2)

Malgorzata 7 lata temu

Dzien dobry,choruje na przewlekle zapelenie zatok I jestem zainteresowana zabiegiem w tym celu , prosze Panstwa o przeslanie klinik wraz z cennikiem.Chcialam jeszcze dodac ,ze interesuje mnie konsultacja wraz z zabiegiem. Malgorzata Lukasik Odpowiedz

G.B. do Malgorzata 6 lata temu

Dzien dobry,choruje na przewlekle zapelenie zatok I jestem zainteresowana zabiegiem balonikowaniem w tym celu , prosze Panstwa o przeslanie klinik wraz z cennikiem.Chcialam jeszcze dodac ,ze interesuje mnie konsultacja wraz z zabiegiem. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacje i leczenie zatok

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 71

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…