Najczęściej występującym typem łysienia u mężczyzn jest tzw. łysienie androgenowe, u którego podłoża leżą zazwyczaj uwarunkowania genetyczne. Nadwrażliwość mieszków włosowych na pochodną testosteronu, czyli dihydrotestosteron (DHT), powoduje ich obkurczanie się i skutkuje zahamowaniem wzrostu nowych włosów. Ten rodzaj łysienia występuje także u kobiet z zaburzeniami hormonalnymi. Przeszczep włosów pozwala skutecznie zlikwidować problem nadmiernego wypadania włosów zarówno u pań, jak i panów. Co istotne, poddać mu się można niezależnie od rodzaju czy rozległości łysienia.
Rekonwalescencja po przeszczepie włosów
Przeszczep włosów polega na pobraniu mieszków włosowych z okolic skóry głowy, nieobjętych procesem łysienia, i przeszczepieniu je w miejsca pozbawione włosów. By efekty były trwałe i satysfakcjonujące, po zabiegu należy przestrzegać kilku zaleceń, które dotyczą przede wszystkim prawidłowej pielęgnacji skóry głowy.
Czas potrzebny po zabiegu na odpowiednie wygojenie się skóry głowy po przeszczepie włosów to zwykle od 3 do 5 dni. Specjaliści zalecają, by w tym okresie pacjent unikał
- picia alkoholu
- palenia papierosów
- dużej ilości kawy
Mogące wystąpić po zabiegu bóle głowy dobrze reagują na ogólnodostępne środki przeciwbólowe, takie jak np. paracetamol. Obrzęk skóry głowy, występujący częściej po większych zabiegach, można łagodzić, stosując zimne okłady. W zmniejszaniu dolegliwości pomaga także odpowiednia higiena snu, a dokładnie spanie z głową uniesioną pod kątem 45 stopni.
Zalecenia po przeszczepie włosów
Tworzące się strupki na głowie i proces ich odpadania, rozpoczynający się pod koniec pierwszego tygodnia od przeszczepu, często powoduje uczucie swędzenia. Strupy powinny odpadać samoistnie, a proces ten można wspomóc poprzez regularny masaż skóry głowy z użyciem odpowiednich oliwek. Strupków po przeszczepie włosów absolutnie nie należy drapać!
Bezpośrednio po transplantacji może dojść do wypadania przeszczepionych włosów. Ma to związek z szokiem pooperacyjnym i przejściem włosów w fazę uśpienia. Nie można zapomnieć, że przeszczepione grafty zaczynają rosnąć dopiero po upływie około 12 tygodni po operacji, a finalny efekt uzyskuje się zwykle po 6-12 miesiącach.
Jaki szampon po przeszczepie włosów?
W pierwszej dobie po zabiegu transplantacji włosów skórę głowy oczyszcza się z wykorzystaniem sterylnego roztworu soli fizjologicznej i jałowych gazików. Dzięki nim usuwa się resztki krwi i osocza, które pozostały po przeprowadzonej procedurze.
Włosy można umyć dopiero pod koniec pierwszego tygodnia od przebytego przeszczepu i należy do tego celu użyć delikatnego szamponu dla dzieci. Woda powinna być ciepła (nie gorąca!), a włosy trzeba jedynie delikatnie dotykać - bez ich masowania. Nakładanie odżywek, wcieranie oliwek i innych maści nie jest zalecane. Począwszy od drugiego tygodnia można rozpocząć lekkie masowanie skóry głowy podczas mycia włosów. Pacjent powinien chronić kosmyki przed źródłami natężonego światła, m.in. ostrego słońca lub solarium, przez okres około 6 tygodni.
Odpowiednia pielęgnacja = dobre efekty
Prawidłowo przeprowadzony i wykonany zabieg przeszczepu włosów gwarantuje długotrwały i pozytywny efekt. Jednakże, poza odpowiednią pielęgnacją skóry głowy i włosów w okresie bezpośrednio po zabiegu, należy pamiętać o długoterminowych czynnikach, których unikanie lub stosowanie poprawia stan fryzury. Destrukcyjny wpływ, jaki na stan włosów ma ich farbowanie czy korzystanie z suszarek lub prostownic, powinien być wzięty pod uwagę przez każdego chorego. Ostatnio wśród mężczyzn dużą popularnością cieszy się natomiast tzw. męski kok. Należy jednak pamiętać, że upinanie włosów w sposób powodujący ich nadmierny ucisk, może przyspieszyć proces łysienia.
Źródła:
- Jennifer Nelson, "Hair Transplant" (www.healthline.com)
- WebMD Medical Reference, Reviewed by Debra Jaliman, "Hair Transplants: What to Expect" (www.webmd.com), 2019