krem z filtrem na plecy

Przebarwienia słoneczne to grupa różnorodnych morfologicznie zmian skórnych, które powstają pod wpływem działania wchodzących w spektrum promieniowania słonecznego fal ultrafioletowych. Zmiany te, spotykane u większości ludzi, czasem budzą obawę przed chorobą nowotworową lub stanowią problem kosmetyczny i skłaniają pacjentów do skorzystania z pomocy dermatologa w celu pogłębienia diagnostyki i ewentualnego leczenia chorób skóry wywołanych działaniem słońca.

Data aktualizacji
Czas czytania
5 min.

Zmiany skórne wywołane działaniem promieniowania słonecznego możemy podzielić na łagodne oraz złośliwe (czyli rak i czerniak złośliwy skóry). Mechanizm powstawania tych odmiennych pod względem morfologicznym i rokowniczym zmian jest inny dla każdej z grup.

Łagodne przebarwienia skórne

Zmiany łagodne, czyli przebarwienia punktowe (piegi) i większe (ostuda, plamy soczewicowate) powstają pod wpływem aktywacji przez promieniowanie ultrafioletowe (wchodzące w skład spektrum fal promieniowania słonecznego) melanocytów - komórek barwnikowych znajdujących się w warstwie podstawnej naskórka (stratum basale). Komórki te w odpowiedzi na aktywację produkują ciemny barwnik - melaninę, a proces ten nazywany jest melanogenezą.

Rozmieszczenie komórek barwnikowych w skórze oraz ekspozycja na światło słoneczne poszczególnych części ciała nie są równomierne, co skutkuje powstawaniem dobrze odgraniczonych od otoczenia przebarwień skórnych w najbardziej wyeksponowanych na słońce częściach ciała - zazwyczaj na twarzy, karku i przedramionach.

Piegi to małe, brązowawe plamki występujące najczęściej na twarzy i ramionach, które są wynikiem zwiększonej produkcji melaniny pod wpływem światła słonecznego. Są one bardziej widoczne latem i mogą zanikać zimą. Ostuda, znana również jako melasma, to większe, ciemne plamy, które często pojawiają się w wyniku zmian hormonalnych, np. w ciąży.

Plamy soczewicowate, zwane również plamami starczymi, są większe i zwykle nie zanikają zimą, często pojawiają się z wiekiem.

Informacja: Plamy soczewicowate są często mylone z piegami, jednak różnią się tym, że są bardziej trwałe i nie zanikają w okresie zimowym.
przebarwienia na twarzy od słońca

Główne czynniki wpływające na przebarwienia słoneczne:

  • promieniowanie ultrafioletowe,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • jasna karnacja i rude lub blond włosy,
  • zmiany hormonalne,
  • stosowanie doustnej antykoncepcji.

Należy pamiętać, że promieniowanie ultrafioletowe nie jest jedynym czynnikiem warunkującym występowanie przebarwień słonecznych - istotne są również uwarunkowania genetyczne, co potwierdza obecność podobnej (a nawet takiej samej) ilości i lokalizacji przebarwień u bliźniąt jednojajowych, czyli posiadających jednakowy materiał genetyczny.

Ciekawostka: Bliźnięta jednojajowe często mają podobne przebarwienia słoneczne, co wskazuje na silny wpływ genetyki na ich powstawanie.

Ponadto osoby o jasnej karnacji, włosach koloru rudego i blond mają bardziej podatną na powstawanie przebarwień słonecznych skórę w porównaniu z osobami o karnacji ciemnej i ciemnych włosach (wynik mniejszej ilości nierównomiernie rozmieszczonych melanocytów w pierwszej grupie osób).

Istnieją również czynniki, które uwrażliwiają melanocyty na działanie promieni słonecznych, przez co zwiększają podatność skóry na powstawanie przebarwień. Dotyczy to m.in. kobiet w ciąży lub zażywających doustną antykoncepcję - zmiany hormonalne zachodzące u tych osób sprawiają, że przebarwienia słoneczne mogą być u nich bardziej intensywne i rozległe.

Ochrona przed przebarwieniami słonecznymi

Zapobieganie przebarwieniom słonecznym jest kluczowe, aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Stosowanie kremów z filtrem o szerokim spektrum UV, noszenie odzieży ochronnej oraz unikanie słońca w godzinach jego największej aktywności (między 10:00 a 16:00) są podstawowymi metodami ochrony. Regularne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych pomaga chronić skórę przed nadmiernym promieniowaniem UV.

Dieta i suplementy

Dieta bogata w antyoksydanty

Dodatkowo, dieta bogata w antyoksydanty, takie jak witamina E, witamina C, beta-karoten i selen, może wspierać ochronę skóry przed uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem UV. Produkty takie jak owoce, warzywa, orzechy i nasiona są cennym źródłem tych substancji.

Składniki wspomagające ochronę skóry:

  • witamina E,
  • witamina C,
  • beta-karoten,
  • selen,
  • produkty rozjaśniające skórę, takie jak kwas kojowy i niacynamid.
Pamiętaj: Regularne spożywanie antyoksydantów może nie tylko chronić skórę przed przebarwieniami, ale również poprawić jej ogólny stan zdrowia.

Warto również stosować produkty zawierające składniki rozjaśniające skórę, takie jak witamina C, kwas kojowy, czy niacynamid, które mogą pomóc w redukcji istniejących przebarwień. W przypadku intensywnych zmian, warto zasięgnąć porady dermatologa, który może zalecić specjalistyczne zabiegi, takie jak peelingi chemiczne czy laseroterapia.

Obok tradycyjnych metod, takich jak peelingi chemiczne i laseroterapia, istnieją również inne, mniej inwazyjne opcje leczenia przebarwień. Mikronakłuwanie, które stymuluje produkcję kolagenu, oraz mezoterapia, polegająca na wprowadzaniu substancji aktywnych w głąb skóry, mogą być pomocne w redukcji przebarwień i poprawie ogólnego wyglądu skóry.

Złośliwe zmiany skórne

Zmiany te wywodzą się z komórek nabłonkowych skóry (rak) bądź melanocytów (czerniak złośliwy). Oba rodzaje nowotworów wywołane są mutagennym działaniem promieniowania słonecznego na DNA komórek, z których się wywodzą. Szkodliwy wpływ słońca na skórę został zaobserwowany już w XIX wieku przez Unnę, który powiązał wysoką częstość występowania nowotworów skóry u marynarzy narażonych na długotrwałe działanie promieni słonecznych w porównaniu z populacją ogólną.

W 1928 r. badania Findlay'a udowodniły możliwość indukcji rozwoju nowotworów skóry u zwierząt intensywnie naświetlanych sztucznymi źródłami światła w warunkach eksperymentalnych, a następnie Blum na podstawie badań na zwierzętach stwierdził, że promieniowanie UV-B wchodzące w spektrum światła słonecznego jest odpowiedzialne za rozwój nowotworów (karcynogenezę).

Wpływ promieniowania UV

brązowe plamy po opalaniu
brązowe plamy po opalaniu

 
brązowe plamy po opalaniu

Dalsze badania udowodniły, że również promieniowanie UV-A (docierające w większej ilości do skóry niż UV-B, penetrujące w nią głębiej i coraz częściej emitowane również przez źródła sztuczne wykorzystywane m.in. w medycynie i przemyśle) może być przyczyną nowotworów lub intensyfikować działanie promieniowania UV-B. Promieniowanie UV-C, pomimo dużej szkodliwości, jest prawie całkowicie pochłaniane przez atmosferę zanim dotrze do skóry, dlatego nie stanowi istotnego problemu w aspekcie nowotworzenia.

Ważne: Chociaż promieniowanie UV-C jest szkodliwe, atmosfera skutecznie je zatrzymuje, chroniąc nas przed jego działaniem.

Oprócz promieniowania słonecznego, inne czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza, również mogą wpływać na zdrowie skóry i przyczyniać się do powstawania przebarwień. Zanieczyszczenia mogą osłabiać barierę ochronną skóry, prowadząc do zwiększonej wrażliwości na promieniowanie UV i innych czynników zewnętrznych.

Mechanizmy naprawcze DNA w nowotworach skóry

Z molekularnego punktu widzenia zmiany złośliwe są wywołane oddziaływaniem fotonów (cząstek) promieniowania UV (głównie UV-B o długości fali 290-320 nm) na łańcuch DNA komórek nabłonkowych skóry lub melanocytów. DNA, po pochłonięciu fotonu, ulega wzbudzeniu, przez co zmienia się jego struktura - powstają tak zwane fotoprodukty, np. dimery cyklobutanowe pirymidyny, dochodzi zatem do mutacji kodu genetycznego.

Proces taki ma miejsce w komórkach skóry i melanocytach wszystkich ludzi, jednak mechanizmy naprawcze DNA skutecznie eliminują błędy w kodzie genetycznym.

Gdy mechanizmy te zawodzą, a mutacja zajdzie w regionie DNA (genie) odpowiadającym za podziały komórkowe (tzw. protoonkogeny i geny supresorowe), komórki zaczynają się dzielić w sposób chaotyczny i niekontrolowany, co jest równoważne z rozwojem nowotworu - odpowiednio raka lub czerniaka złośliwego skóry.

W ostatnich latach coraz więcej badań skupia się na zrozumieniu mechanizmów naprawy DNA i ich roli w ochronie przed nowotworami skóry. Nowoczesne podejścia terapeutyczne i profilaktyczne uwzględniają modulację tych mechanizmów, co może prowadzić do lepszej ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Źródła:

  • Holly E. Kanavy, Meg R. Gerstenblith, "Ultraviolet Radiation and Melanoma", PubMed, 2011
  • Magdalena Wiercińska, "Raki skóry (nowotwory złośliwe skóry): przyczyny, objawy i leczenie", mp.pl, 2022
  • H. M. Gloster Jr, D. G. Brodland, "The epidemiology of skin cancer", PubMed, 1996
  • Magdalena Wiercińska, "Zaburzenia barwnikowe – rozpoznanie i postępowani", mp.pl, 2022

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Laserowe usuwanie zmian skórnych

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…