Przepuklina pępkowa w ciąży - jak wygląda?

Przepuklina pępkowa to dość częsta wada wrodzona u noworodków, w szczególności dotycząca maluchów z niską masą urodzeniową, oraz wcześniaków. U dorosłych ma ona charakter nabyty i wiąże się z osłabieniem struktur tkanki łącznej i mięśniowej. Obie postaci przepukliny różnią się przyczynami powstawania oraz sposobem właściwego postępowania leczniczego.

Data aktualizacji
Czas czytania
1 min.

Przepukliną pępkową nazywamy patologiczne uwypuklenie otrzewnej ściennej (worka przepuklinowego) łącznie z jego zawartością (najczęściej pętlami jelitowymi) poprzez pierścień pępkowy, aż do tkanki podskórnej przedniej ściany brzucha. Dolegliwość ta dotyczy przede wszystkim dzieci oraz kobiet, które cierpią z powodu przepukliny pępkowej 10 razy częściej niż mężczyźni. Wiąże się to z przebytymi ciążami i porodami.

Przepuklina pępkowa u dzieci

Ze względu na etiologię wyróżniamy postać wrodzoną i nabytą przepukliny pępkowej. Przepuklina u dzieci związana jest z niezarośniętym pierścieniem pępkowym. Po porodzie dochodzi jednak do jego zamknięcia - najczęściej dzieje się to między 4. a 6. miesiącem życia. Na wystąpienie przepukliny pępkowej narażone są głównie wcześniaki. W zdecydowanej większości przypadków dolegliwość ta ustępuje samoistnie, przy czym powinno to nastąpić najpóźniej do 4.-5. roku życia. Jeśli się tak nie stanie, konieczne może okazać się leczenie zabiegowe.

Przyczyny powstawania przepukliny

Przepuklina pępkowa u dorosłych wynika z procesu starzenia się organizmu lub powstaje w wyniku następstwa urazu w okolicy pępka. Osłabienie budowy powięzi poprzecznej z towarzyszącym wzrostem ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej powoduje rozsunięcie się tkanek i wytworzenie otworu przepuklinowego. Można wymienić szereg czynników sprzyjających temu procesowi, a do najważniejszych należą:

  • przebyte ciąże
  • otyłość
  • palenie tytoniu
  • przewlekły kaszel
  • zaparcia
  • ćwiczenia fizyczne z dużym obciążeniem

Jak wygląda przepuklina pępkowa w ciąży?

Przepuklina pępkowa często dotyka kobiet ciężarnych, u których dochodzi do osłabienia powłok brzusznych. Mimo, iż u dorosłych dolegliwość ta jest zawsze wskazaniem do leczenia operacyjnego, postępowanie to jest odmienne w przypadku kobiet spodziewających się dziecka. W takiej sytuacji zabieg zostaje odroczony o kilka miesięcy po porodzie. Jeżeli jednak dojdzie do uwięźnięcia przepukliny, operacja będzie konieczna. Warto dodać, że zwiększone ryzyko powstawania przepukliny w ciąży występuje, jeśli kobieta przechodziła w przeszłości operacje okolicy brzucha.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacje przepukliny pępkowej

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 40

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…