Medycyna estetyczna, sytuująca się pomiędzy kosmetologią a inwazyjna chirurgią plastyczną, jest działem medycyny mającym na celu przede wszystkim poprawę jakości życia i atrakcyjności fizycznej ludzi zdrowych. Skupia się zwłaszcza na procedurach zapobiegania i minimalizacji efektów starzenia się skóry twarzy i innych części ciała oraz modelowaniu sylwetki. Cele te osiągane są poprzez ordynację odpowiednich leków oraz przeprowadzanie zabiegów o znikomym stopniu inwazyjności – których wykonywanie jest jednak zarezerwowane dla dyplomowanych lekarzy.
Do najpopularniejszych procedur medycyny estetycznej należą m.in. zabiegi z wykorzystaniem różnego typu zaawansowanych technologicznie urządzeń, w tym laserów, a także energii fal radiowych i ultradźwięków. Dużą popularnością cieszy się wygładzanie zmarszczek metodą aplikacji toksyny botulinowej i wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego, peelingi chemiczne i mechaniczne oraz małoinwazyjne usuwanie tkanki tłuszczowej, m.in. za pomocą kriolipolizy i lipolizy kawitacyjnej. Pacjenci gabinetów medycyny estetycznej często wybierają także odmłodzenie i odżywienie skóry poprzez jej nakłuwanie (mezoterapia igłowa, frakcyjna, radiofrekwencja mikroigłowa), a także zabiegi biostymulacyjne z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego.
Jak wygląda konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej?
Tak jak w przypadku wszystkich innych procedur medycznych, również poddanie się zabiegom medycyny estetycznej powinno dla uzyskania najlepszego efektu zostać poprzedzone konsultacją ze specjalistą. Zapozna się on ze stanem zdrowia pacjenta, określi zakres zabiegu i możliwe do osiągnięcia efekty. Dodatkowo, podczas konsultacji z zakresu medycyny estetycznej pacjent ma szansę na uzyskanie odpowiedź na nurtujące go pytania, dotyczące specyfiki danej procedury, jej inwazyjności czy zaleceń, których należy przestrzegać w trakcie ewentualnego okresu rekonwalescencji. Konsultacje przedzabiegowe są obecnie standardem w większości klinik, a ich brak powinien wzbudzić uzasadnione podejrzenia.
"Podczas pierwszej wizyty w gabinecie medycyny estetycznej niezbędne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem. Lekarz powinien zapytać przede wszystkim o stan zdrowia pacjenta, przebyte choroby, alergie, przyjmowane leki, skłonność do powstawania blizn i siniaków. Informacje te są konieczne, aby móc stwierdzić, czy dany rodzaj zabiegu będzie dla pacjenta odpowiedni" - wyjaśnia specjalista medycyny estetycznej dr Michał Rogowski-Tylman z gabinetu Aesthetic w artykule, opublikowanym na portalu modanaurode.pl..
Jak wskazuje praktyka, pierwsze spotkanie z lekarzem jest zwykle kluczowe dla finalnego zadowolenia pacjenta. To najlepszy moment, by rozwiać wątpliwości, omówić krok po kroku przebieg zabiegu, dobrać najskuteczniejsze rozwiązania. Rozmowa pomaga pacjentowi przygotować się do zabiegu, a lekarzowi daje pewność, że pacjent jest w pełni poinformowany i podejmuje świadomą decyzję.
Wizyta konsultacyjna z zakresu medycyny estetycznej zazwyczaj kończy się podpisaniem zgody na zabieg oraz oświadczenia, że pacjent został poinformowany o wszelkich aspektach wykonania zabiegu, w tym możliwych powikłaniach i efektach ubocznych.