Jednym z najważniejszych etapów konsultacji bariatrycznej jest potwierdzenie istnienia u pacjenta wskazań do przeprowadzenia zabiegu bariatrycznego. Elementarne znaczenie ma w tym wypadku określanie masy ciała oraz wzrostu chorego, pozwalające obliczyć BMI (wskaźnik masy ciała).
Wskazania do zabiegu bariatrycznego
Posiadanie przez pacjenta wskaźnika BMI >40 jest wskazaniem do operacji bariatrycznej. Jeżeli z kolei wskaźnik osiąga wartość z przedziału 35-40 to operacje są wskazane wtedy, gdy u chorego współwystępują jakieś inne schorzenia. Dotyczy to takich chorób, jak np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, czy obturacyjny bezdech senny. Pacjent może mieć już zdiagnozowaną którąś z tych jednostek, jeżeli jednak tak nie jest, a istnieje podejrzenie ich występowania, może on zostać skierowany na badania diagnostyczne (różne w zależności od podejrzewanej choroby).
Istotna jest również informacja o przyjmowanych lekach. Część preparatów musi być odstawiona przed operacją, w związku z czym - aby przekazać lekarzowi jak najbardziej prawdziwe informacje - warto mieć ze sobą np. listę przyjmowanych leków.
Konsultacja bariatryczna: wybór sposobu leczenia
Jeżeli u pacjenta operacyjne leczenie otyłości jest wskazane, podczas konsultacji przystąpić można do wyboru techniki zabiegowej. Wybór dotyczy m.in. tego, czy zabieg ma być odwracalny (jak w przypadku czasowego umieszczenia balona w żołądku) czy też restrykcyjny (np. wykonanie ominięcia żołądkowo-jelitowego). Choremu zostaje także wytłumaczone, że sama operacja nie spowoduje schudnięcia - aby do tego doszło, konieczne będzie wdrożenia zmian stylu życia, obejmujących m.in. odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną.
Podczas konsultacji bariatrycznej zlecane są badania oceniające ogólny stan zdrowia pacjenta. W zależności od ośrodka zakres diagnostyczny może się różnić, jednak zwykle należy wykonać:
- oznaczenie parametrów układu krzepnięcia
- EKG, RTG klatki piersiowej
- USG jamy brzusznej
- badanie ogólne moczu
- badanie sprawdzające funkcje nerek, wątroby i tarczycy
Zaświadczenie psychologa do operacji bariatrycznej
Wizyta konsultacyjna przed zabiegiem bariatrycznym to nie zawsze spotkanie wyłącznie z chirurgiem. Brać w niej może udział również psycholog, którego zadaniem jest ocena motywacji pacjenta do leczenia. Związane jest to z tym, że jeżeli przewidywane byłoby, że chory nie będzie po zabiegu przestrzegał otrzymanych zaleceń zmiany stylu życia, wykonywanie operacji byłoby w zasadzie bezcelowe. Zaświadczenie psychologa do operacji bariatrycznej świadczy o tym, że pacjent jest świadomy tego, co łączy się z przebyciem zabiegu. Co ważne, niektóre zaburzenia psychiczne (np. nieleczona depresja, nieleczona schizofrenia czy uzależnienia) uniemożliwiają przeprowadzenie procedury.
Innym specjalistą biorącym udział w konsultacji bywa dietetyk. Może on polecić pacjentowi zmiany w sposobie odżywiania, które jeszcze przed zabiegiem pozwolą mu zmniejszyć swoją masę ciała. Utrata kilogramów skutkować będzie lepszym przebiegiem rekonwalescencji po operacji, a ponadto będzie stanowiła dowód istnienia u chorego motywacji do walki z otyłością.
Źródła:
- Z. Wierzbicki, W. Lisik, "Standard przygotowania do leczenia operacyjnego chorego z otyłością olbrzymią", Borgis-Postępy Nauk Medycznych, 506-509, 2009