Dzięki ratalnemu finansowaniu usług medycznych możliwe jest poddanie się operacji zaćmy z wszczepieniem soczewki innej niż standardowa - takiej, która w większym stopniu spełni nasze oczekiwania lub pozwoli dodatkowo skorygować np. astygmatyzm. Można także poddać się specjalistycznemu leczeniu stomatologicznemu czy podjąć decyzję o operacji żylaków bez konieczności wielomiesięcznego oczekiwania na termin zabiegu wyznaczony przez NFZ. Dzięki kredytowi można więc skorzystać z najwyższej jakości usług medycznych od ręki.
Proces ratalnego finansowania usług medycznych - jaki ma przebieg?
Liczba placówek, mających w swojej ofercie ratalne finansowanie usług medycznych stale rośnie. Aby skorzystać z takiej możliwości warto, szukając gabinetu medycznego, od razu sprawdzać, czy ma on podpisaną umowę z firmą udzielającą takiego kredytu. W przypadku usług medycznych nie dochodzi bowiem do przekazania pożyczonych pieniędzy pacjentowi - firma, która zdecydowała się udzielić pożyczki, wpłaca kwotę potrzebną do przeprowadzenia usługi medycznej bezpośrednio na konto placówki, w której będzie ona wykonana.
Większość firm, oferujących kredyty na usługi medyczne posiada strony internetowe, gdzie można zapoznać się dokładniej z ofertą indywidualnej firmy. Bardzo często można również skorzystać z bezpłatnej rozmowy z konsultantem, który pomoże przygotować indywidualną i jak najlepszą ofertę. W zależności od tego, jak wysoki będzie zaciągany kredyt, konieczne może okazać się przesłanie dokumentów, potwierdzających wysokość osiąganych dochodów. Umożliwi to sprawdzenie zdolności kredytowej pacjenta. Jeżeli natomiast kwota pożyczki nie przekracza kilkunastu tysięcy złotych, zwykle wystarczające jest samodzielne złożenie oświadczenia o osiąganych dochodach. Warto wiedzieć, że kiedy zabieg dotyczy osoby nieletniej, to rodzic może zaciągnąć pożyczkę. Co więcej, wiele firm pozwala na sumowanie dochodów pomiędzy osobami mieszkającymi wspólnie w danym gospodarstwie domowym w celu uzyskania zdolności kredytowej - zależy to jednak od zasad, obowiązujących w danej placówce, i jest określone w jej regulaminie.
Decyzję o przyznaniu kredytu na zabiegi medyczne często otrzymuje się jeszcze tego samego dnia, którego decydujemy się złożyć wniosek. Jeśli decyzja ta jest pozytywna, pieniądze zostają przelane na konto placówki medycznej, w której przeprowadzony będzie zabieg. Przedtem kurier dostarczy klientowi umowę o kredyt, którą należy podpisać i przekazać z powrotem kurierowi- ten dostarczy ją do banku. Całe postępowanie można zatem przeprowadzić bez konieczności wychodzenia z domu. Co ważne, w proces udzielania kredytu na zabieg medyczny nie są zaangażowani sami lekarze - choć pierwotnie usiłowano uwzględnić ich w procesie przyznawania pożyczek. Wystarczający jest jedynie kontakt z placówką, udzielającą kredytów na zabiegi medyczne.
Innym rozwiązaniem jest skorzystanie ze standardowych ofert kredytowych dostępnych w bankach - choć większość z nich nie ma w swojej ofercie kredytów na zabiegi medyczne, to możliwe jest zaciągnięcie zwykłej pożyczki w celu opłacenia zabiegu. Jest to jednak procedura trwającą dłużej, a oczekiwanie na decyzję o przyznaniu pożyczki czasem może trwać nawet kilka tygodni.
Ważną informację stanowi fakt, że klient ma prawo odstąpić od podpisanej umowy o kredyt w terminie 14 dni od daty jej zawarcia bez podawania przyczyny.