Formy leczenia alkoholizmu
Dowiadując się nieco więcej o zmaganiach z alkoholizmem, można usłyszeć takie terminy jak: terapia alkoholowa, terapia alkoholizmu czy właśnie psychoterapia alkoholowa. W istocie, osoby uzależnione od alkoholu, które chcą uzyskać fachową pomoc z zewnątrz, jednocześnie decydują się na detoks oraz na podjęcie psychoterapii. O ile pierwsza z metod ma na celu fizjologiczne odtrucie pacjenta z pozostających w jego organizmie toksyn, złagodzenie objawów zespołu odstawienia oraz dostarczenie wypłukanych wcześniej mikroelementów, o tyle psychoterapia pozwala nauczyć się odpowiedniej postawy i oduczenia się niezdrowych nawyków.
Objawy zespołu abstynencyjnego
O tym, jak ingerujący w funkcjonowanie organizmu i sferę psychosomatyczną jest alkohol, przekonują się właśnie ci, którzy będąc w zaawansowanym etapie nałogu, starają się go zwalczyć, odstawiając picie tych wyskokowych trunków. Wszywka alkoholowa wiąże się właśnie z objawami zespołu abstynencyjnego. Nieprzyjemne następstwa, takie jak wzmożona potliwość, nudności, niepokój, rozdrażnienie, przyspieszona akcja serca, a nawet nadwrażliwość na dźwięki, są niczym innym, jak objawami syndromu odstawienia.
W ramach leczenia alkoholizmu łagodzi się te objawy. Zarówno metodami farmakologicznymi, jak i psychoterapeutycznymi. Celem jest to, by detoks alkoholowy mógł dokonać się jak najszybciej, gdyż wielu pacjentów sięga po alkohol ponownie właśnie, żeby uśmierzyć nieprzyjemne wrażenia.
Udział psychoterapii w leczeniu alkoholizmu
Leczenie alkoholizmu, czyli detoksykacja w szerokim znaczeniu tego słowa, to jednak udział przede wszystkim czynników psychicznych. Osoba uzależniona po odstawieniu nie dość, że zmaga się z wieloma objawami natury emocjonalnej, to równocześnie musi stawić czoła narastającej chęci sięgnięcia po wyskokowy trunek. Dlatego właśnie bez należycie przeprowadzonej psychoterapii, trudno o pozytywne rezultaty leczenia. Każda metoda oparta o środki farmakologiczne, jak np. wszywka alkoholowa esperal, musi być wsparta o terapię. A ta może przyjmować najróżniejsze formy.
Formy terapii alkoholowej
Psychoterapia alkoholowa odbywa się przy udziale specjalisty, czyli terapeuty. Może być to terapeuta od uzależnień lub psychiatra. Tak czy inaczej, jego zadaniem jest opracowywanie strategii farmakologicznej, jak i wsparcie psychologiczne. Wyróżnia się jednak kilka form terapii. Stanowią je:
- psychoterapia indywidualna - cykl spotkań z terapeutą, podczas których pacjent w formie rozmowy opowiada o swoich emocjach. Jej celem jest analiza zachowań pacjenta, dzięki której będzie on potrafił rozpoznać i nazwać procesy zachodzące w jego sferze psychicznej. Taka forma leczenia alkoholizmu jest długotrwała. Same spotkania odbywają się maksymalnie dwa razy w tygodniu;
- psychoterapia grupowa - są to otwarte spotkania, w których uczestniczyć może każdy. Na spotkaniach obecny jest terapeuta, który niejako animuje grupę. Motywem przewodnim psychoterapii grupowej są dyskusje, w których uczestnicy wypowiadają się m.in. na temat doświadczeń pozostałych członków grupy. Sami również opowiadają o swoim odczuwaniu uzależnienia i o tym, jak sobie z nim radzą. Terapią grupową są powszechnie znane spotkania Anonimowych Alkoholików;
- terapia w ośrodku - odbywa się w miejscach odosobnienia, gdzie możliwe jest odseparowanie pacjentów od ich codziennego życia. Wszystko odbywa się przy wsparciu nie jednego, a całej kadry terapeutów, którzy odbywają sesje terapeutyczne indywidualne oraz grupowe.
Źródła:
- EZOP, "Badanie EZOP II" (ezop.edu.pl)
- Puls Medycyny, "Ponad 25 proc. Polaków doświadcza zaburzeń psychicznych, 7 proc. problemów z alkoholem" (pulsmedycyny.pl)
- Jan Chodkiewicz, Krzysztof Gąsior, "Wybrane zagadnienia psychologii alkoholizmu", Difin, 2013