Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu FESS?

Zabieg FESS to endoskopowa operacja zatok przynosowych (z ang. functional endoscopic sinus surgery), wykonywana w przypadku występowania przewlekłego stanu zapalnego zatok przynosowych i / lub polipów nosa. Celem procedury jest udrożnienie zatok poprzez usunięcie zmian zapalnych oraz nieprawidłowości anatomicznych, które predysponują do ich występowania. Poniżej opisujemy, jak dbać o zatoki po operacji.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Operację FESS wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, dzięki czemu jest ona całkowicie bezbolesna. Co więcej, wszystkie narzędzia niezbędne do przeprowadzenia zabiegu, wprowadzane są bez konieczności wykonywania dodatkowych cięć, a jedynie z wykorzystaniem naturalnych otworów ciała. Zaletą takiego postępowania jest fakt, iż po zabiegu nie pozostają szpecące blizny. Czas trwania operacji zwykle nie przekracza 2,5 godziny, jednak jest on uzależniony od indywidualnych warunków anatomicznych, zaawansowania zmian zapalnych oraz zakresu zabiegu. 

Jak wygląda rekonwalescencja po operacji zatok FESS?

Po operacji zatok FESS pacjent musi pozostać w szpitalu przez przynajmniej jedną dobę. Bezpośrednio po zabiegu pacjentowi zakładane są donosowo opatrunki, a jeśli zabiegowi towarzyszyła jednoczasowa korekcja przegrody nosowej - także specjalne płytki. Opatrunki są usuwane następnego dnia podczas badania kontrolnego, które ma ocenić, czy nie występują ewentualne komplikacje, uniemożliwiające pacjentowi powrót do domu. Płytki natomiast muszą pozostać w przewodach na okres od 3 do 7 dni.

2024/07/201/GIN
Zadbaj o siebie już dziś!
75 zł zniżki

na konsultację
ginekologiczną
Liczba voucherów ograniczona. Nie czekaj!

Czy wiesz, że: Polipy w zatokach oraz torbiel w nosie to często spotykane problemy, które mogą prowadzić do nawracających infekcji i trudności z oddychaniem przez zatoki nosowe. Operacja FESS, wykonywana w znieczuleniu ogólnym, jest skuteczną metodą leczenia tych schorzeń.

Przez kilka dni po zabiegu endoskopowej korekcji zatok mogą występować niewielkie trudności z oddychaniem - jest to jednak całkowicie normalne i wynika z tymczasowego obrzęku błony śluzowej oraz ewentualnej obecności wspomnianych płytek. Pacjenci zwykle zaczynają w tej sytuacji oddychać głównie przez usta, a to może prowadzić do wysuszenia śluzówek jamy ustnej. Odczuwany dyskomfort łagodzi przyjmowanie dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych i nawilżających oraz regularne płukanie ust. Mogą również pojawić się nieznaczne obrzęki powiek dolnych, czasem z towarzyszącymi wybroczynami - zmiany te w ciągu kilku dni ustępują samoistnie.

Pamiętaj: Leczenie zatok po operacji FESS wymaga odpowiedniej opieki i postępowania, aby wspierać proces gojenia i zminimalizować ryzyko powikłań.

Warto wiedzieć: Dodatkowo, stosowanie środków nawilżających jamę ustną oraz unikanie czynników, które mogą pogarszać stan zatok, takich jak gorące napoje czy intensywny wysiłek, przyspiesza powrót do zdrowia.

Gojenie po FESS

Kluczowy do prawidłowego przebiegu procesów regeneracji tkanek po zabiegu zabiegu FESS jest pierwszy tydzień po operacji. W tym czasie jama nosowa będzie regularnie oczyszczała się z pozostałych po procedurze  skrzepów krwi - jest to stan zupełnie prawidłowy, który można dodatkowo wspomagać płukaniem zatok po operacji.

Ważne: W pierwszym tygodniu po zabiegu czyszczenie zatok jest szczególnie ważne, ponieważ pomaga w utrzymaniu drożności nosa i zmniejsza dyskomfort związany z zabiegiem.

Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji zatok?

W okresie pierwszego tygodnia od wykonania operacji FESS należy unikać stanów prowadzących do wzrostu ciśnienia tętniczego, gdyż może to doprowadzić do wystąpienia krwawienia, a także upośledzać procesy regeneracyjne.

Zrezygnować trzeba z:

  • intensywnego wysiłku fizycznego
  • opalania się
  • korzystania z sauny
  • picia alkoholu

Dodatkowo warto ograniczyć spożywanie gorących napojów (zwłaszcza kawy) oraz pikantnych posiłków. Wskazane jest natomiast przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, a zwłaszcza wody niegazowanej. Istotne jest także spanie z głową uniesioną na poduszce powyżej tułowia, najlepiej w pozycji na plecach, gdyż pozycja ta chroni przed ewentualnymi urazami w obrębie nosa i ułatwia oddychanie.

Uwaga: Endoskopia zatok, będąca kluczowym narzędziem w diagnostyce i leczeniu schorzeń zatok, wymaga późniejszej troski o stan zatok, aby zapewnić ich prawidłowe funkcjonowanie po operacji. Regularne płukanie, nawadnianie organizmu i unikanie czynników ryzyka sprzyja pełnemu i bezpiecznemu powrotowi do zdrowia.

Operacja zatok - ile zwolnienia lekarskiego?

Palenie tytoniu wpływa negatywnie na przebieg procesów odnowy i regeneracji tkanki łącznej - warto o tym pamiętać i przed podjęciem decyzji o operacji zdecydować się na rzucenie palenia. Ponadto, specjaliści zgodnie twierdzą, że efekty zabiegu FESS u palaczy utrzymują się krócej. Do alarmujących objawów, które mogą świadczyć o występowaniu powikłań, należy zaliczyć występowanie zaburzeń widzenia oraz rozległe zasinienie w obrębie twarzy. Powrót do pracy możliwy jest zwykle po około 7 dni od operacji. W tym czasie obrzęk tkanek powinien ustąpić.

Zwróć uwagę: Endoskopia zatok, stosowana podczas diagnostyki i leczenia, pozwala na dokładną ocenę zatok nosowych oraz śledzenie postępu zabiegu, co zwiększa skuteczność operacji i minimalizuje ryzyko powikłań.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacja endoskopowa zatok

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 11

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…