Operację FESS wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, dzięki czemu jest ona całkowicie bezbolesna. Co więcej, wszystkie narzędzia niezbędne do przeprowadzenia zabiegu, wprowadzane są bez konieczności wykonywania dodatkowych cięć, a jedynie z wykorzystaniem naturalnych otworów ciała. Zaletą takiego postępowania jest fakt, iż po zabiegu nie pozostają szpecące blizny. Czas trwania operacji zwykle nie przekracza 2,5 godziny, jednak jest on uzależniony od indywidualnych warunków anatomicznych, zaawansowania zmian zapalnych oraz zakresu zabiegu.
Jak wygląda rekonwalescencja po operacji zatok FESS?
Po operacji zatok FESS pacjent musi pozostać w szpitalu przez przynajmniej jedną dobę. Bezpośrednio po zabiegu pacjentowi zakładane są donosowo opatrunki, a jeśli zabiegowi towarzyszyła jednoczasowa korekcja przegrody nosowej - także specjalne płytki. Opatrunki są usuwane następnego dnia podczas badania kontrolnego, które ma ocenić, czy nie występują ewentualne komplikacje, uniemożliwiające pacjentowi powrót do domu. Płytki natomiast muszą pozostać w przewodach na okres od 3 do 7 dni.
Przez kilka dni po zabiegu endoskopowej korekcji zatok mogą występować niewielkie trudności z oddychaniem - jest to jednak całkowicie normalne i wynika z tymczasowego obrzęku błony śluzowej oraz ewentualnej obecności wspomnianych płytek. Pacjenci zwykle zaczynają w tej sytuacji oddychać głównie przez usta, a to może prowadzić do wysuszenia śluzówek jamy ustnej. Odczuwany dyskomfort łagodzi przyjmowanie dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych i nawilżających oraz regularne płukanie ust. Mogą również pojawić się nieznaczne obrzęki powiek dolnych, czasem z towarzyszącymi wybroczynami - zmiany te w ciągu kilku dni ustępują samoistnie.
Gojenie po FESS
Kluczowy do prawidłowego przebiegu procesów regeneracji tkanek po zabiegu zabiegu FESS jest pierwszy tydzień po operacji. W tym czasie jama nosowa będzie regularnie oczyszczała się z pozostałych po procedurze skrzepów krwi - jest to stan zupełnie prawidłowy, który można dodatkowo wspomagać płukaniem zatok po operacji.
Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji zatok?
W okresie pierwszego tygodnia od wykonania operacji FESS należy unikać stanów prowadzących do wzrostu ciśnienia tętniczego, gdyż może to doprowadzić do wystąpienia krwawienia, a także upośledzać procesy regeneracyjne.
Zrezygnować trzeba z:
- intensywnego wysiłku fizycznego
- opalania się
- korzystania z sauny
- picia alkoholu
Dodatkowo warto ograniczyć spożywanie gorących napojów (zwłaszcza kawy) oraz pikantnych posiłków. Wskazane jest natomiast przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, a zwłaszcza wody niegazowanej. Istotne jest także spanie z głową uniesioną na poduszce powyżej tułowia, najlepiej w pozycji na plecach, gdyż pozycja ta chroni przed ewentualnymi urazami w obrębie nosa i ułatwia oddychanie.
Operacja zatok - ile zwolnienia lekarskiego?
Palenie tytoniu wpływa negatywnie na przebieg procesów odnowy i regeneracji tkanki łącznej - warto o tym pamiętać i przed podjęciem decyzji o operacji zdecydować się na rzucenie palenia. Ponadto, specjaliści zgodnie twierdzą, że efekty zabiegu FESS u palaczy utrzymują się krócej. Do alarmujących objawów, które mogą świadczyć o występowaniu powikłań, należy zaliczyć występowanie zaburzeń widzenia oraz rozległe zasinienie w obrębie twarzy. Powrót do pracy możliwy jest zwykle po około 7 dni od operacji. W tym czasie obrzęk tkanek powinien ustąpić.
Źródła:
- Healthwise Staff, "Endoscopic Sinus Surgery: What to Expect at Home" (myhealth.alberta.ca), 2019