Jak przygotować się do operacji plastycznej odstających uszu

W 2021 roku na świecie przeprowadzono 272 493 operacji plastycznych uszu (dane z International Society of Aesthetic Plastic Surgery). Zapewne każda z nich poprzedzona była odpowiednimi poczynaniami. W niektórych sytuacjach, np. ze względu na regularnie przyjmowane leki, przygotowania do operacji rozpoczynają się już dwa tygodnie przed planowanym terminem zabiegu.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Jedną z najczęstszych przyczyn zmian struktury uszu jest ich nadmierne odstawanie. Taka deformacja zwykle jest wrodzona, zdarza się jednak, że pacjenci nabywają ją już w trakcie swojego życia. Operacja plastyczna, korygująca wygląd małżowin usznych (otoplastyka) może być przeprowadzona zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci (w tej grupie za dolną granicę wieku, pozwalającą na kwalifikację do zabiegu uznaje się zwykle 6-7 lat). 

Plastyka uszu, tak jak każdy inny zabieg operacyjny, wymaga od pacjenta odpowiednich działań, podjętych w okresie przedzabiegowym. W przypadku tej właśnie procedury nie wydają się one szczególnie skomplikowane.

Jakie badania wykonać przed operacją?

Cały proces przygotowań do chirurgicznej korekty odstawania uszu rozpoczyna wizyta konsultacyjna, odbywana u wybranego specjalisty chirurgii plastycznej. Podczas niej – poza ustaleniem zakresu oraz terminu zabiegu – pacjent zostanie poinformowany o szeregu badań, które powinny zostać wykonane jeszcze przed jego znalezieniem się w sali operacyjnej. Najczęściej przeprowadzane są następujące procedury diagnostyczne:

  • morfologia krwi;
  • parametry krzepnięcia;
  • elektrolity;
  • glukoza na czczo;
  • EKG.

W zależności od preferencji lekarza i stanu zdrowia pacjenta panel zlecanych badań może się nieznacznie różnić od tych przedstawionych powyżej.

Otoplastyka a pojawienie się miesiączki

Przy ustalaniu terminu operacji kobiety powinny wziąć pod uwagę przewidywany czas wystąpienia u nich miesiączki. Związane jest to z faktem, że w trakcie menstruacji dochodzi do zmian w zakresie procesów krzepnięcia, w związku z czym preferowane jest unikanie wykonywania zabiegu w okresie krwawienia miesięcznego.

Jakich leków nie brać przed zabiegiem otoplastyki?

Kolejnym elementem przygotowania do operacji plastycznej odstających uszu jest odstawienie niektórych regularnie przyjmowanych przez pacjenta leków. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych środkach, wtedy specjalista udzieli dokładnych informacji, które leki należy zaprzestać przyjmować i w jakim czasie przed zabiegiem. Dotyczy to szczególnie preparatów, które zmniejszają krzepliwość krwi – np. Acard, preparat zawierający kwas acetylosalicylowy, w miarę możliwości odstawia się około 10-14 dni przed otoplastyką. Przed operacją wskazane byłoby również  rozstanie się z papierosami. Na skutek nikotynizmu upośledzony jest dopływ tlenu do organizmu, co mogłoby w okresie pozabiegowym pogorszyć przebieg gojenia się ran.

Czy można jeść przed otoplastyką?

W okresie bezpośrednio poprzedzającym zabieg obowiązują ograniczenia co do przyjmowania pokarmów. Jeżeli u pacjenta ma być zastosowane znieczulenie ogólne, ostatni posiłek powinien on spożyć około 8-10 godzin przed operacją, i do kliniki przybyć na czczo. W przypadku zabiegów wykonywanych w znieczuleniu miejscowym można przed opuszczeniem domu zjeść lekki posiłek.

Korekcja odstających uszu a przyzwyczajenia pacjenta

W dniu operacji plastycznej odstających uszu powinno się zrezygnować z nakładania makijażu i innych kosmetyków na twarz. Korzystne byłoby, żeby pacjentki zmyły (jeżeli stosują) lakier ze swoich paznokci: obserwacja płytek paznokciowych pozwala oceniać, czy dostawy tlenu do organizmu są wystarczające (szczególnie dotyczy to osób znajdujących się pod wpływem znieczulenia ogólnego). Kolejną ważną rzeczą jest właściwy ubiór. Preferowane są te elementy garderoby, które nie są zakładane przez głowę, np. koszula zapinana na guziki.

Dostosowanie się w okresie poprzedzającym zabieg korekty kształtu uszu do wymienionych wskazówek sprawia, że zwiększeniu ulega nie tylko bezpieczeństwo pacjenta, ale i minimalizowane jest wystąpienie nieprzewidzianych sytuacji (np. nadmiernego krwawienia) w czasie operacji.

Co jeszcze warto wiedzieć o operacji plastycznej uszu?

Oczywiście przed zabiegiem warto poznać jego przebieg i dowiedzieć się wszystkiego o odpowiedniej rekonwalescencji. Otóż otoplastyka różni się w zależności od przyjętej przez lekarza metody zabiegowej. Specjalista dobiera ją po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem.

W trakcie zabiegu lekarz wykonuje nacięcie na tylnej powierzchni małżowiny usznej. Następnie przechodzi do modelowania chrząstki poprzez stosowanie nacięć i założenie wewnętrznych szwów. Rana zewnętrzna, jaka tworzy się w wyniku zabiegu, zamykana jest za pomocą szwów rozpuszczalnych lub nierozpuszczalnych. Zabieg trwa około 90 minut. 

Blizna po zabiegu jest właściwie niewidoczna. W przypadku dorosłych pacjentów lekarz może zastosować znieczulenie miejscowe. Po zabiegu mogą oni udać się do domu – hospitalizacja nie jest wymagana.  

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Korekcja odstających uszu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 20

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…