Operacja przepukliny pachwinowej.

Przepuklina pachwinowa jest najczęściej występującą przepukliną brzuszną, przy czym znacznie częściej dotyczy ona mężczyzn niż kobiet. Jedyną metodą jej skutecznego leczenia jest operacja, która wymaga specjalnego przygotowania. Na czym ono polega? Wyjaśniamy, jak powinno przebiegać przygotowanie do operacji przepukliny.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Przepuklina pachwinowa może rozwinąć się w każdym wieku. Jej przebieg bywa bezobjawowy, jednak często pojawiają się dolegliwości bólowe, a występujące guzowate uwypuklenie może wywołać poczucie dyskomfortu u pacjenta. Dodatkowo istnieje ryzyko uwięźnięcia, które skutkuje koniecznością zabiegu w trybie pilnym – z tego względu przepukliny często operowane są, zanim dojdzie do jakichkolwiek powikłań.

Przygotowanie do operacji przepukliny pachwinowej

Pacjentka z objawami przepukliny pachwinowej.

Tak jak w przypadku każdego zabiegu, tak również chirurgicznego usunięcia przepukliny dotyczą pewne zasady postępowania przed jej wykonaniem. Operacje przepukliny z reguły są planowe, dzięki czemu możliwa jest dokładna ocena stanu zdrowia pacjenta przed rozpoczęciem procedury.

Należy wziąć wówczas pod uwagę wszelkie występujące stany chorobowe, mogące mieć wpływ na przebieg znieczulenia, jak i samej operacji (zwłaszcza zaburzenia funkcji serca, tarczycy, płuc).

Badania przed operacją

Z badań laboratoryjnych rutynowo wykonywane są:

  • morfologia krwi,
  • ocena układu krzepnięcia (ilość płytek krwi, czasy aPTT, INR),
  • gospodarka elektrolitowa,
  • poziom glukozy,
  • badanie ogólne moczu.

Dodatkowo zlecone mogą być badanie elektrokardiograficzne oraz RTG klatki piersiowej.

Informacja: Regularne kontrolowanie stanu zdrowia przed operacją pomaga zmniejszyć ryzyko powikłań i przyspiesza powrót do zdrowia po zabiegu.

O czym pamiętać przed operacją przepukliny?

Podczas konsultacji z chirurgiem czy anestezjologiem należy wspomnieć o wszelkich przyjmowanych lekach oraz suplementach diety. Niektóre z nich mogą wpływać na przebieg operacji jak i znieczulenie – szczególną uwagę należy zwrócić na środki przeciwkrzepliwe, jak również leki przeciwbólowe mające podobny wpływ na układ krzepnięcia.

W zależności od przyczyny, dla jakiej chory przyjmuje dane środki, zalecane jest ich odstawienie przed zabiegiem (zwykle na około tydzień przed – dokładnych wskazówek udziela lekarz mający przeprowadzić zabieg).

Warto wiedzieć: Korzystne byłoby rzucenie (lub przynajmniej ograniczenie) palenia papierosów przed planowanym zabiegiem. Palenie pogarsza bowiem ogólną wydolność chorego, a w okresie po operacji sprzyja nie tylko zakażeniu rany, ale również grozi ryzykiem nawrotu przepukliny.

Golenie przed operacją przepukliny pachwinowej – czy jest konieczne?

Jak wygląda przepuklina pachwinowa?

Bezpośrednio przed zabiegiem należy się dokładnie umyć, zwracając szczególną uwagę na okolice, które mają być operowane (czasami pacjent otrzymuje do tego celu specjalne, odkażające powierzchnię skóry mydło).

Ważne jest, aby:

  • nie depilować ani nie golić okolic pachwiny,
  • być na czczo przed operacją,
  • zaprzestać przyjmowania pokarmów od godzin nocnych poprzedzających zabieg,
  • w razie konieczności przyjmowania leków, popijać je niewielką ilością wody.

W trakcie wstępnej wizyty kwalifikującej pacjenta do zabiegu chirurg poza dokładnym zbadaniem pacjenta wyjaśni sposób, w jaki należy się przygotować do operacji, rozjaśni też wszelkie wątpliwości. W zależności od stanu chorego i występujących u niego chorób towarzyszących, powyżej opisane zalecenia mogą się w niewielki sposób różnić.

Pamiętaj: Przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza przed i po zabiegu jest kluczowe dla szybkiego i bezpiecznego powrotu do zdrowia po operacji.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacje przepukliny pachwinowej

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 30

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…