Abdominoplastyka stanowi rozwiązanie dla tych pacjentów, którzy borykają się z nadmierną ilością skóry i tkanki podskórnej na brzuchu. Nadmiar skóry i tłuszczu w tej okolicy stanowić może przeszkodę w osiąganiu wymarzonego, płaskiego kształtu brzucha - trudno bowiem doprowadzić do redukcji ich nadmiaru poprzez wykonywanie różnorakich ćwiczeń fizycznych. Zabieg operacyjny pozwala usunąć zbędne tkanki oraz uzyskać zwiększenie wytrzymałości ściany jamy brzusznej.
Przed wykonaniem jakiejkolwiek operacji pacjent otrzymuje instrukcje dotyczące postępowania przed znalezieniem się w klinice. Nie inaczej jest w przypadku abdominoplastyki: choć poszczególne ośrodki nieznacznie różnią się wydawanymi zaleceniami, ogólne postępowanie przed chirurgiczną korektą wyglądu brzucha jest zasadniczo takie samo.
Co powinien zrobić pacjent przed przebyciem abdominoplastyki?
Jedną z pierwszych rzeczy, o której powinien pomyśleć pacjent, planujący plastykę brzucha, jest konieczność wzięcia urlopu w pracy. W zależności od rozległości zabiegu, stanu ogólnego chorego oraz rodzaju aktywności zawodowej, długość wymaganego urlopu może być zmienna dla różnych pacjentów.
Przed operacją plastyczną brzucha powinny zostać wdrożone pewne zmiany stylu życia. Zdecydowanie korzystne jest rzucenie palenia, i to już na 4 do 6 tygodni przed zabiegiem. Substancje zawarte w dymie tytoniowym są, jak powszechnie wiadomo, szkodliwe. Nałóg doprowadza również do gorszego zaopatrzenia komórek w tlen. Łączne działanie wymienionych czynników sprawia, że u palaczy procesy gojenia tkanek zachodzą wolniej, dodatkowo zwiększa się ryzyko wystąpienia komplikacji. By temu zapobiec, warto rozstać się z papierosami - przyniesie to poprawę nie tylko w okresie po plastyce brzucha, ale i da ogólne korzyści zdrowotne. Właściwym postępowanie byłoby także zrezygnowanie ze spożycia alkoholu na minimum tydzień przed terminem operacji.
Na etapie konsultacji pacjent powinien pamiętać o tym, by powiedzieć lekarzowi o wszelkich przyjmowanych przez siebie lekach. Część z nich, takie jak środki zawierające aspirynę czy hormonalne preparaty antykoncepcyjne, należy odstawić w określonym czasie przed zabiegiem.
Przed plastyką brzucha istotne jest także zachowanie odpowiedniej diety. Powinna być ona zbilansowana i dostarczać pacjentowi odpowiednią ilość energii - nie za dużo i nie za mało. Właściwie dobrane, zróżnicowane posiłki sprawiają, że organizm jest w dobrej kondycji i późniejsze procesy zdrowienia zachodzą w łatwiejszy sposób.
W przeddzień zabiegu, wieczorem, pacjent powinien umyć ciało specjalnym preparatem przeciwbakteryjnym. Postępowanie takie bywa powtarzane również rano, w dniu operacji. Należy pamiętać, aby nie nakładać w tym czasie na ciało żadnych kosmetyków, takich jak balsamy, dezodoranty czy kremy. Kobiety proszone są o zmycie lakieru z paznokci: obserwacja płytek w trakcie zabiegu pozwala bowiem na kontrolę utlenowania organizmu pacjenta.
Ostatni posiłek powinien zostać spożyty około 6 do 10 godzin przed abdominoplastyką. Guma do żucia, kawa, herbata - wymienionych pacjenci zdecydowanie powinni unikać. W godzinach porannych możliwe jest wypicie niewielkiej ilości niegazowanej wody mineralnej.
Wybór ubrania, w którym pacjent pojawi się w klinice, gdzie będzie przeprowadzana operacja, ma również znaczenie. Warto przygotować sobie odzież, której zakładanie nie będzie odbywało się przez głowę (np. zapinaną koszulę).
W trakcie przygotowań do plastyki brzucha należy również pomyśleć o okresie pozabiegowym. Ważne jest, by pacjent z wyprzedzeniem zapewnił sobie możliwość powrotu do domu, ponieważ samodzielna jazda samochodem raczej nie będzie możliwa, poza tym nadzór bliskiej osoby zwiększy bezpieczeństwo osoby leczonej.
Opracowano na podstawie: www.plasticsurgery.org; www.webmd.com; www.aboutplasticsurgery.com; www.mountcastleplasticsurgery.com; www.tummytuckplasticsurgeonny.com