Metody powiększenia penisa zasadniczo należy podzielić na te, które mają na celu jego wydłużenie oraz takie, które pozwolą zwiększyć średnicę przyrodzenia. Początki tego typu zabiegów sięgają lat 80-tych i po raz pierwszy wykonywane były w Stanach Zjednoczonych. Na przestrzeni lat zostały one udoskonalone i obecnie charakteryzuje je nawet 95% skuteczność, której miernikiem jest poziom satysfakcji pacjenta z uzyskanych efektów, jak podaje American Society of Cosmetic Surgery.
Aby uzyskać zadowalające efekty zabiegu operacyjnego powiększania penisa, należy właściwie się do niego przygotować oraz przestrzegać zaleceń, dotyczących okresu przedoperacyjnego.
Jak właściwie przygotować się do operacji powiększenia penisa?
Bardzo ważnym aspektem przed podjęciem decyzji o operacji powiększeniu penisa jest szczera rozmowa z lekarzem na temat motywacji do poddania się zabiegowi. O ile w przypadku występowania wad rozwojowych zewnętrznych narządów płciowych, takich jak np. mikropenis, operacja wydaje się w pełni uzasadniona, o tyle w w innych sytuacjach należy upewnić się, że decyzja o zabiegu jest świadomą, samodzielną i indywidualną decyzją mężczyzny. Trzeba pamiętać, że operacja jest w stanie poprawić wygląd przyrodzenia i dodać nieco pewności siebie, ale nie jest gwarancją na szczęśliwe życie - niektórzy pacjenci wierzą jednak, że "po operacji wszystko się zmieni". Tymczasem głęboki lęk przed odrzuceniem czy całkowity brak akceptacji swojego wyglądu i kompleksy mogą wymagać np.współpracy z psychoterapeutą.
Istotnym elementem postępowania przedoperacyjnego jest wykluczenie zaburzeń wzwodu, ponieważ operacja powiększenia penisa nie rozwiąże tych problemów. Najczęściej dotykają one panów pomiędzy 40 a 70 rokiem życia. Według WHO, zaburzeniem erekcji nazywa się zarówno niemożności uzyskania wzwodu, jak i utrzymania erekcji, w co najmniej 25% podejmowanych prób seksualnych. Zaburzenia tego typu, w zależności od przyczyny, leczone są przez psychoterapeutę, seksuologa lub urologa.
Przed wyznaczonym terminem zabiegu operacyjnego powiększania penisa należy wykonać badania, które pozwolą ocenić stan zdrowia pacjenta. Do obowiązkowo wykonywanych badań należą badania krwi z uwzględnieniem oceny parametrów krzepnięcia krwi, prawidłowej funkcji nerek czy gospodarki elektrolitowej. Niezbędne jest również badanie ogólne moczu. Należy także poinformować swojego lekarza o występowaniu chorób przewlekłych i przyjmowanych na stałe lekach. Przed operacją lekarz może podjąć decyzję o konieczności odstawienia części przyjmowanych przez pacjenta preparatów - zwłaszcza tych mających wpływ na równowagę układu krzepnięcia. Do takich środków zaliczane są również te zawierające aspirynę.
Specjaliści zalecają, aby pacjent w dniu operacji przyjął swoje niezbędne leki, popijając je jedynie małą ilością wody. Ze względu na konieczność wykonania znieczulenia należy w tym dniu pozostać na czczo, a przynajmniej nie spożywać pokarmów na 8h przed zabiegiem. W dniu poprzedzającym operację zaleca się dodatkowo unikanie alkoholu oraz pikantnych potraw. Aby zapewnić lepsze gojenie ran, rekomenduje się również zaprzestanie palenia na 3 około tygodnie przed zabiegiem, ze względu na udowodniony negatywny wpływ nikotyny na procesy regeneracyjne tkanek.
Bibliografia: www.penilecosmeticsurgery.com; www.phalloplastysurgery.net;