Jak rozpoznać przepuklinę pachwinową?

Przepuklinę pachwinową można rozpoznać na podstawie występowania charakterystycznych objawów oraz przeprowadzonego badania klinicznego. W przypadkach wątpliwych, pomocna jest przede wszystkim tomografia komputerowa. Rzadziej wykonuje się badanie ultrasonograficzne. Tomografia dokładnie obrazuje zawartość worka przepuklinowego oraz narządy wewnętrzne pacjenta.

Data aktualizacji
Czas czytania
1 min.

Przepuklina pachwinowa to stan, w którym dochodzi do przemieszczenia zawartości jamy brzusznej (najczęściej jelit) przez tak zwany kanał pachwinowy. W zależności od dokładnego sposobu umiejscowienia dolegliwości, wyróżnia się przepuklinę pachwinową prostą i skośną. Warto wiedzieć, że przypadłość ta jest najczęściej występującą przepukliną brzuszną i znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet.

Jak rozpoznać przepuklinę?

Przepuklina pachwinowa może przebiegać bezobjawowo, jednak zazwyczaj wywołuje charakterystyczne dolegliwości. W sytuacjach zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej (kaszel, parcie na stolec, dźwiganie ciężarów), w pachwinie lub w mosznie może pojawiać się miękkie uwypuklenie, które da się odprowadzić do jamy brzusznej. Zmiana ta zmniejsza się lub zanika w pozycji leżącej. Jej ukazaniu mogą nie towarzyszyć żadne dodatkowe dolegliwości, zdarza się jednak, iż jednocześnie pojawia się ból, pieczenie lub uczucie ciągnięcia w jej okolicy. U mężczyzn  ból może promieniować do jądra.

Badanie przepukliny pachwinowej

Jak mówią Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego, "jeśli badaniem klinicznym stwierdza się ewidentne występowanie przepukliny pachwinowej, dalsza diagnostyka nie jest konieczna". W tej sytuacji bez wykonywania badań obrazowych można podjąć decyzję o wykonaniu operacji naprawczej. Jak rozpoznać przepuklinę pachwinową, jeśli objawy kliniczne nie są jednoznaczne lub gdy u pacjenta występują uporczywe dolegliwości bólowe? W takiej sytuacji należy wykonać tomografię komputerową lub USG. Europejskie Towarzystwo Przepuklinowe zaleca również przeprowadzenie badania rezonansem magnetycznym (MRI).

Bardzo rzadko wykonywanym badaniem, mającym zastosowanie u pacjentów z dolegliwościami bólowymi w okolicy pachwinowej, u których badanie ultrasonograficzne i MRI dają wynik ujemny, jest herniografia. Choremu w znieczuleniu miejscowym podaje się dootrzewnowo środek cieniujący. Następnie pacjent kładzie się na brzuchu, na pochylonym łóżku tak, by głowa i tułów znajdowały się wyżej niż kończyny dolne. Przedostanie się środka kontrastowego w okolicę pachwiny świadczy o występowaniu przepukliny.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacje przepukliny pachwinowej

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 60

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…