Przepuklina pachwinowa to stan, w którym dochodzi do przemieszczenia zawartości jamy brzusznej (najczęściej jelit) przez tak zwany kanał pachwinowy. W zależności od dokładnego sposobu umiejscowienia dolegliwości, wyróżnia się przepuklinę pachwinową prostą i skośną. Warto wiedzieć, że przypadłość ta jest najczęściej występującą przepukliną brzuszną i znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet.
Jak rozpoznać przepuklinę?
Przepuklina pachwinowa może przebiegać bezobjawowo, jednak zazwyczaj wywołuje charakterystyczne dolegliwości. W sytuacjach zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej (kaszel, parcie na stolec, dźwiganie ciężarów), w pachwinie lub w mosznie może pojawiać się miękkie uwypuklenie, które da się odprowadzić do jamy brzusznej. Zmiana ta zmniejsza się lub zanika w pozycji leżącej. Jej ukazaniu mogą nie towarzyszyć żadne dodatkowe dolegliwości, zdarza się jednak, iż jednocześnie pojawia się ból, pieczenie lub uczucie ciągnięcia w jej okolicy. U mężczyzn ból może promieniować do jądra.
Badanie przepukliny pachwinowej
Jak mówią Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego, "jeśli badaniem klinicznym stwierdza się ewidentne występowanie przepukliny pachwinowej, dalsza diagnostyka nie jest konieczna". W tej sytuacji bez wykonywania badań obrazowych można podjąć decyzję o wykonaniu operacji naprawczej. Jak rozpoznać przepuklinę pachwinową, jeśli objawy kliniczne nie są jednoznaczne lub gdy u pacjenta występują uporczywe dolegliwości bólowe? W takiej sytuacji należy wykonać tomografię komputerową lub USG. Europejskie Towarzystwo Przepuklinowe zaleca również przeprowadzenie badania rezonansem magnetycznym (MRI).
Bardzo rzadko wykonywanym badaniem, mającym zastosowanie u pacjentów z dolegliwościami bólowymi w okolicy pachwinowej, u których badanie ultrasonograficzne i MRI dają wynik ujemny, jest herniografia. Choremu w znieczuleniu miejscowym podaje się dootrzewnowo środek cieniujący. Następnie pacjent kładzie się na brzuchu, na pochylonym łóżku tak, by głowa i tułów znajdowały się wyżej niż kończyny dolne. Przedostanie się środka kontrastowego w okolicę pachwiny świadczy o występowaniu przepukliny.
Źródła:
- Maciej Śmietański et al., "Factors influencing inguinal hernia symptoms and preoperative evaluation of symptoms by patients: results of a prospective study including 1647 patients" (www.researchgate.net), Hernia, 2018
- Antti Ilmari Koivusalo, "Inguinal Hernia" (www.researchgate.net), Rickham's Neonatal Surgery, 637-649