Naturalnie nierówne piersi, różniące się między sobą o jeden pełny rozmiar, są podstawą do rozważenia interwencji chirurgicznej z powodów estetycznych. Zdarza się jednak, że problem ten jest manifestacją poważniejszych schorzeń. Właśnie dlatego w przypadku nagłego pojawienia się zmian kształtu czy bólu, konieczna jest wizyta u lekarza, który skieruje pacjentkę na badania takie jak USG. Wykluczenie toczącego sięprocesu chorobowego pozwoli na działania mające na celu chirurgiczną korektę niesymetrycznych piersi.
Asymetria piersiowa - operacja
Pierwszym i zarazem najważniejszym krokiem jest rozważenie (wspólnie z lekarzem) wskazań oraz przeciwwskazań do poddania się zabiegowi korekcji asymetrii piersi. Operacja plastyczna jest najskuteczniejszym i najtrwalszym sposobem osiągnięcia pożądanego efektu. Cel realizuje się poprzez powiększenie piersi mniejszej lub zmniejszenie większej, zmianę rozmiaru całego biustu albo poprawę jego wyglądu dzięki liftingowi, czyli podniesieniu piersi. W tym miejscu warto wspomnieć, że o wiele trudniejszy technicznie od pozostałych jest zabieg redukcji rozmiaru piersi. Wypreparowanie tkanki tłuszczowej, gruczołowej oraz nadmiaru skóry wiąże się z dłuższym gojeniem, a co za tym idzie, jest także bardziej uciążliwy dla pacjentki.
Korekta nierównych piersi tłuszczem własnym pacjentki
Do mniej inwazyjnych zabiegów zalicza się powiększanie piersi własnym tłuszczem. Po odessaniu i przetworzeniu, tłuszcz (najczęściej z okolic pośladków lub brzucha) wprowadza się do mniejszej piersi. Efekty takiej procedury są bardzo naturalne, jednak z upływem czasu komórki tłuszczowe ulegają wchłonięciu. Wówczas rezultaty stopniowo zanikają, a zabieg trzeba powtórzyć.
Niesymetryczne piersi - o czym trzeba pamiętać?
Każda kobieta decydująca się na zabieg powinna mieć świadomość ograniczeń i możliwości każdej z metod. Dla zadowalającego efektu kosmetycznego znaczenie mają wiek, wahania wagi ciała, warunki anatomiczne oraz czynniki hormonalne. Kluczowy jest wybór doświadczonego chirurga plastycznego, który dostosuje technikę do stopnia dysproporcji, uwarunkowań anatomicznych i indywidualnych wymagań pacjentki.
Źródła:
- G. P. Maxwell, "Breast asymmetry" (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov), Aesthetic Surgery Journal, 2011